Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (04/20/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

April 21, 2018

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge John F Booth
CH Invalid Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge John F Booth
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Old Mission's As You Like It, Brian Wickham

Rottweiler, 3 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
CH BOB CH Legacy's Just Jinx, Kathleen A Vona

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Great Dane, CH Old Mission's As You Like It
2nd) Rottweiler, CH Legacy's Just Jinx
3rd) Doberman Pinscher, Listed Entry
4th) Cane Corso Italiano, Invalid Entry

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge John F Booth
Int. Female Invalid Entry

Beagle, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Dachshund, 2 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB Listed Entry
STANDARD
CH CH Lorica's Tarlyn Set The Fire SPOT, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Redbone Coonhound, 4 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CCH'PR'Rimfires Goldenboy, Danielle Madore
RCH CCH CH'PR'Rimfire & Tnt's Gdglly Ms Molly, Catherine Babiak
GRCH CGRCH CH'PR'Tnt's&rimfire Thunder Rd Gunny SPOT, Tammy Rogers

Scenthound Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfires Goldenboy
2nd) Dachshund, Listed Entry
3rd) Basset Fauve De Bretagne, Invalid Entry
4th) Beagle, CCH Angelwick Living On A Prayer

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Paradise Spirit Wizard Of Oz, Janice S Butkowsky

Canaan Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB CH Rrk Talk Wo Spking Bsnatch Rdg, Amanda M Pough, Christina Miller, Judy March Rosenthal

Saluki, 1 Entry
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Borzoi, Paradise Spirit Wizard Of Oz
2nd) Saluki, Listed Entry
3rd) Whippet, CH Kindred's Pretty Woman
4th) Canaan Dog, CH Rrk Talk Wo Spking Bsnatch Rdg

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW BOB CH Horizon's Causin' A Commotion, Marysusan Janowski, Scott Janowski, Lisa Marie Tailby
Female Puppy RBF Oh God Shes Smokin @ Parkhurst, Wildeana M Parkhurst, Bob Parkhurst Sr, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst
Adult Female BF CH Parkhurst's Mytrange Dela Fame, Wildeana M Parkhurst, Bob A Parhurst

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Vista & Dirtypaws Turn Back Time, Wanda M Barbano

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge John F Booth
CH CH URO1 Vistah's Reveal SPOT-ON, Cathy A Flanders
RCH CH Shanabrio's Beach Music, Susan J Tosto, Susan Sorbo
GRCH BOB GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge John F Booth
BHF BF CH Windkist's Heart Of The Matter, Diane C Krause
CH BOB CH Legacyk She's A Shade Of Wild, Lindsey Nicholas

Irish Setter, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor, David Chipkin, Diana Chipkin

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge John F Booth
Adult Male BM Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Rimfire's Who Needs A Wingman?, Danielle Madore

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB Roaneden's Rushin Thru Threeds, Elizabeth Meacham

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM Touchstone Above Caliber, Lisa Mawson
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Irish Setter, CH Avon Farm Blue Hawaii
2nd) Labrador Retriever, CH Rimfire's Who Needs A Wingman?
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, Roaneden's Rushin Thru Threeds
4th) Cocker Spaniel, CH Vista & Dirtypaws Turn Back Time

Northern Breeds

American Eskimo, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Jr. Female BFV BF 'PR'Cherubs Summer's Breeze, Judith Siciliano
STANDARD
Jr. Male RBMV RBM 'PR'Miracle Living With Gusto, Amelia A Johnson
BHM BMV BM BOW CH'PR'Nuuktok's Dene Qulaut, Sharon Robertson
CH CH'PR'Pats Irish Miracle Reflection, Suzanne O'donnell, Amanda E Innerst
RCH GRCH'PR'Meglyn's Been Waitin 4 You SPOT-ON, Megan Coriston
GRCH BOB GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel, Carol J Innerst And Amanda E Innerst

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel
2nd) Chinese Shar-Pei, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Mc Matt Topgun On The Big Screen, Nicole Williams
RCH URO1 CH Willowdale Shes All That SPOT-ON, Laurie J Shepard, Susan Thompson

Bergamasco, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Artemis Di Casa Della Malia, Irene Senedak
RCH CH Alp Angel's Giotto Dell'albera, Irene Senedak
GRCH GRCH Herdabout Gemma Dell'albera, Irene Senedak

Collie, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
ROUGH
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Heavenly Star C&l Razzle Dazzle, Joyce Ainsworth
Jr. Female Arcturus Heavenly Ru10210 Cwgl, Joyce Ainsworth
RBF Heavenly Star C&l's Hot Tamale Joyce Ainsworth

Lancashire Heeler, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB CH Hangtown Sweet Loretta, Sheila Mesick
Jr. Female RBF Prestige Streetcar Name Desire, Virginia Cranston, Sidney Cranston

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Equinox Mystical Expedition, Peggy J Davidson
GRCH GRCH Jolie Love Potion Number Nine SPOT, Peggy J Davidson, Leslie Muhlhahn

White Shepherd, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW CH White Star's Victorious Hagar SPOT-ON, Tom Robertson, Cynthia L Goss
Int. Female BF Kindred Spirit Of Trebons, Venera Grasso
Adult Female RBF Dolce Lumi Di Grande Inverno, Venera Grasso
CH CH Braehead's Bound To Shine, Irving B Sanders, Susan Ewart
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RBM White Star's Victorious Donner SPOT-ON Skyler Delang, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Equinox Mystical Expedition
3rd) Australian Shepherd, GRCH Mc Matt Topgun On The Big Screen
4th) Collie, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM CH'PR'Bnt Lethal Weapon Of Title Town, Christopher Dykeman
Adult Male RBM Crimson Tide, Cassondra Travis
Female Puppy BF BOW CH'PR'Cali Girl's Carolina Sunshine, Christopher Campbell, Shannon Campbell
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Border Terrier, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW BOB CH Fortune's Dirty Harry, Karen Rathke, David Rathke
Adult Male RBM Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH CH Bandersnatch Defying Gravity, Margaret B Pough, Amanda M Pough, Lauren Moore

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB CH Mainstream Jack Bergamo, Kim Gibbs, Kristeen Jepsen
CH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
RCH CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gribbs

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Ultra Quest No Stone Unturned, Brian Wickham

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Jack Russell Terrier, CH Mainstream Jack Bergamo
2nd) Toy Fox Terrier, CH Ultra Quest No Stone Unturned
3rd) Border Terrier, CH Fortune's Dirty Harry
4th) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON

Companion Dogs

Papillon, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Papillon, Listed Entry

BIS Great Dane, CH Old Mission's As You Like It, Brian Wickham
RBIS Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfires Goldenboy, Danielle Madore

View Event >