▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Illinois Toy Fox Terrier Association / Conformation Sunday Show 1

October 9, 2016

Location: Peoria, Illinois

GUARDIAN DOGS
CANE CORSO ITALIANO, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM CH Fidecore Godfather Giorgi Pigg, Medesta D Pigg
Female Puppy BF BOW BOB Boondock's Bangarang Pigg, Medesta D Pigg
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Jr. Male BM BOW BOB CH Mitternacht's Smokie Jordie, Joanna Lockner
Jr. Female BF Isla Von Mitternacht, Joanna Lockner
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Rottweiler, CH Mitternacht's Smokie Jordie
2nd) Cane Corso Italiano, Boondock's Bangarang Pigg

SCENTHOUNDS
DACHSHUND
JUDGE Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
ENGLISH COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CCH'PR'River Bottom Tri Dunkin Me, Franklin P Williams
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) English Coonhound, CCH'PR'River Bottom Tri Dunkin Me

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
AFGHAN HOUND, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Lolita At Kattana, Melissa Jane Morgan
PODENGO PORTUGUESO, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB GRCH Renaissance Aramis, Sandra J Truitt
RCH CH Renaissance America Sweetheart, Sandra J Truitt
GRCH GRCH Ketka's Tea Cozy, Sandra Truitt
SILKEN WINDHOUND, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB GRCH'PR'Belozor From Russia With Love, Suzanne Liggett
RCH CH'PR'Windnsatin It's My Party Dna, Suzanne Liggett, Mary Childs
WHIPPET, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB UUJ CH Wylie's An Affair To Remember SPOT-ON, Debra Borton
RCH CH Wylie's Moonlight Danc'n SPOT-ON, Debra Borton
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Podengo Portugueso, GRCH Renaissance Aramis
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Belozor From Russia With Love
3rd) Whippet, UUJ CH Wylie's An Affair To Remember SPOT-ON
4th) Afghan Hound, CH Lolita At Kattana

GUN DOGS
COCKER SPANIEL, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
Int. Male BM CH Calebwalks Where The Devil Dances, Jennifer Ann Benning
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Galaxys Milky Way Southern Grace, Jennifer Ann Benning
GOLDEN RETRIEVER, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOW CH Morris' Remington Remi, Darla Morris
Female Puppy BF Listed Entry
Int. Female RBF Snow White Of Bisg, Stacy Bober
GRCH BOB UJJ GRCH URO2 Mulberry's Sweet Rum SPOT-ON, Kimberly Bachert, Sara Wilcox
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF BOB Van Zuiden's Ravishing Ruby, Sara Van Zuiden
STANDARD POODLE M/C, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
CH CH Vini Di Vinci Formal Attire, Jennifer Ann Benning
RCH CH Tova's Olive It More, Karen Gordon
GRCH BOB GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
2nd) Golden Retriever, UJJ GRCH URO2 Mulberry's Sweet Rum SPOT-ON
3rd) Cocker Spaniel, CH Galaxys Milky Way Southern Grace
4th) Standard Poodle, Van Zuiden's Ravishing Ruby

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
CH CH'PR'Cherub's Smitten In The Mitten SPOT, Susan M Caltrider, Larry Caltrider
GRCH BOB GRCH'PR'Anana's Rhinestone Cowboy SPOT, Susan B Caltrider, Larry F Caltrider
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry
GERMAN SPITZ, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen
SAMOYED, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) German Spitz, CH If Ever She Is A Winter Dream
2nd) Samoyed, Listed Entry
3rd) American Eskimo, GRCH'PR'Anana's Rhinestone Cowboy SPOT

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD
JUDGE Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
DUTCH SHEPHERD, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB GRCH Blackfrost River Bottom Cooper, Franklin P Williams
RCH CH Tarita's Quilla Bewyched Me SPOT, Tracy Kaecker
GERMAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Tim Parr
CH GRCH Kaci Vom Coppermoon, Kathy Lamping
RCH CH Rochill's Kimber V. Traka, Tracy A Kaecker, Jk Foster-hess
GRCH BOB CAX URO1 GRCH Mojo's King Of Thorne, Morgan Stanley
MIN AMERICAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOB Listed Entry
SHETLAND SHEEPDOG, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Dury Voe Betty Boop, Marsha L Smith
RCH CH Kazon Sultry Funk, Nayan Gluck
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) German Shepherd Dog, CAX URO1 GRCH Mojo's King Of Thorne
2nd) Dutch Shepherd, GRCH Blackfrost River Bottom Cooper
3rd) Min American Shepherd, Listed Entry
4th) Shetland Sheepdog, CH Dury Voe Betty Boop

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM CH'PR'Cedarrose Kodachrome, Jackie H Craver
Female Puppy BFV BF BOW CH'PR'Cdrose Daydream Beloever, Jackie H Craver
CH CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
GRCH BOB GRCH'PR'Raganraht's I Dreamed A Dream, Jackie Craver
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Onyxblue Soho Chainsawof Nitro, Debra Arnett
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER
JUDGE Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Becky Dragon Black Lake Belu S, Willie Hearn Iv
TOY FOX TERRIER, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH'PR'Meadowood's Leapin' Lissy, John Davidson
RCH CH'PR'Meadowood's Buddy Be Bad, John Davidson Or Sally Davidson
GRCH GRCH'PR'Meadowood's Belle Star SPOT-ON, John F Davidson Or Sally Davidson
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Onyxblue Soho Chainsawof Nitro
2nd) American Hairless Terrier, GRCH'PR'Raganraht's I Dreamed A Dream
3rd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Meadowood's Leapin' Lissy

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Female Puppy BF BOB CH Bpb/Stk9's Welcome To My World, Shannon Davis, Christopher A Davis
CHIHUAHUA, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Adult Male BM Al Chiappetta, Heidi Chiappetta
CH BOB CH Todd Chiappetta, Heidi Chiappetta
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE Tim Parr
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
ENGLISH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Winston Von Winchester, Steve Durbin
MI-KI, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOB Mr Morgan, Mary M Carney
PAPILLON, 5 Entries
JUDGE Tim Parr
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Bravo Besame Mucho, Jill Victoria Van Dorpe
CH GRCH Winghaven Bravo Dancing Queen, Jill Victoria Van Dorpe
RCH CH Quillo Bravo Premier Performance, Jill Victoria Van Dorpe
GRCH BOB GRCH Emerald Garden Le Corsaire, Jill Van Dorpe, Erin Matern, Terin Matern
POODLE, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
CH CH Brazzil's Broadway Baby SPOT-ON, Debbie Brazzil
RCH GRCH Brazzil's En Vogue SPOT, Debbie Brazzil
GRCH BOB GRCH URO2 Brazzil's Pretty Young Thing SPOT, Debbie Brazzil
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Chihuahua, CH Todd Chiappetta
2nd) Poodle, GRCH URO2 Brazzil's Pretty Young Thing SPOT
3rd) Chinese Crested, Listed Entry
4th) Papillon, GRCH Emerald Garden Le Corsaire

BIS Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
RBIS American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Onyxblue Soho Chainsawof Nitro, Debra Arnett