Skip to main content

OFFICIAL: Capital City Canine Club (04/21/2018) / Sunday, Agility Trial 1

April 22, 2018

Hosted By: Capital City Canine Club

Location: Lansing, Michigan

High in Trial: GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH3 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200

Agility I - Judge: Dana Conley

Division I - A
1st) UAGI Sweet Sibealance, Pembroke Welsh Corgi, Megan Allen, 200
2nd) Listed Entry
3rd) UAGI Locksley's Bronwen The Bold, Cardigan Welsh Corgi, Celeste S Gerlach, 200
4th) UAGI NC PTS URO3 Merit's Pi In The Sky SPOT, Manchester Terrier, Marilyn De Roover, 199
Division II - A
1st) AC AV AI NN PTS CH Safe Harbor's Keeping The Faith, English Cocker Spaniel, Shelly M Barton, 200
2nd) UAGI UNJ Redgold's Christmas Belle, Kooikerhondje, Julie Traver, 195
3rd) Endlsey's Twist Of Fate, Shetland Sheepdog, Casey Sunden, 195
4th) UAGI Bandit, Unrecognized, John Bethell, 192
Listed Entry
Division II - B
1st) URO1 UACH Bocephus, Unrecognized, Alexandra Ranft, 200
2nd) URX3 UGRACH UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
Division III - B
1st) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH3 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
2nd) URO2 CH UAGII Inga Vom Boeselager SPOT-ON, German Shepherd Dog, Judy Holdorf, 200
3rd) UGRACH13 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
4th) PTN URO1 UGRACH Rylee, Amb, Eileen Kern, 200
UAGII Smudge, Unrecognized, Pam Hawkins, 199
UCD UAGII PTA URO3 Shadyviews Mythodical Sarajane, Irish Setter, Marty Siegrist, Megen Spencer, 198

Agility II - Judge: Dana Conley

Division I - B
1st) UAGII Izzybella, Amb, Beth Repas, 190
Division II - A
1st) UAGII URO3 Endsleys The Kieva To My Heart, Shetland Sheepdog, Casey Sunden, 199
Division II - B
1st) UAGII Twobytwo Only Diamonds Will Do SPOT-ON, Lagotto Romagnolo, Margaret E Andreau, 200
2nd) URX3 UGRACH UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
3rd) UAGI Sigga, Unrecognized, Sharon Atkins, 190
Division III - A
1st) UAGII Hobbes Mcduff, Amb, Lillian Gotts, 200
Division III - B
1st) UGRACH13 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
2nd) UACH Whitehot Red Cedar Serendipity, Irish Red & White Setter, Keith Eldred Or Corless Eldred, 200
3rd) NBOB GRCH UAGII Domburg Icandy, Belgian Shepherd Dog, Nikki Swap, 200
4th) UACHX ALGRCH CH Touchstone's No Mirage, Belgian Shepherd Dog, Kathy Haviland, 200
UACH GRCH Winjammers Raisin The Bar High, Belgian Shepherd Dog, Colleen P Cashman Or Pat Morgan, 200
GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH3 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 199
URO2 CH UAGII Inga Vom Boeselager SPOT-ON, German Shepherd Dog, Judy Holdorf, 198
PTN URO1 UGRACH Rylee, Amb, Eileen Kern, 197.39
UAGII Smudge, Unrecognized, Pam Hawkins, 188
UCD UAGII PTA URO3 Shadyviews Mythodical Sarajane, Irish Setter, Marty Siegrist, Megen Spencer, 176.33

Agility III - Judge: Dana Conley

Division I
1st) UACH URO3 Hobo Wolters, Unrecognized, Robin Wolters, 200
Division II
1st) UACHX Wyndstorm's Shamus's Tucker, Shetland Sheepdog, Linda Vanderkarr, 200
2nd) URX3 UGRACH UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
Division III
1st) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH3 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
2nd) UGRACH13 Grand Oakes Colleen's Trinity, Border Collie, Colleen Hinzmann, 200
3rd) PTN URO1 UGRACH Rylee, Amb, Eileen Kern, 196.67

View Event >