Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club (04/14/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

April 14, 2018

Hosted By: North Jersey Kennel Club

Location: Flanders, New Jersey

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Anne Kieffer
Jr. Male BM BOW BOB CH Aludras Rambling Man Keja, Janet A Stavrides
Adult Female RBF Afina Od Demona, Vicky K Brachfeld
BHF BF Bell'lavoro Difensore Di Umanita, Vicky K Brachfeld

Entlebucher, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Great Dane, 4 Entries
Judge Anne Kieffer
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Fox Tales Rumor Has It Hes Loaded, Diane Husar
Jr. Female Invalid Entry
Int. Female BF Listed Entry

Leonberger, 3 Entries
Judge Anne Kieffer
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB CH Zir Ozzy's Rogue Shadow, Karen Stickel
BHF RBF Masonhaus Cowboy Take Me Away, Karen Stickel

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
CH BOB CH Zeva Magie Goldenwings, Tommy Rosado Sr

Rottweiler, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
CH BOB CH Jasta's Spirit Of Love, Donna M Worthington

Standard Schnauzer, 2 Entries
Judge Anne Kieffer
Adult Male BM BOW BOB CH Tk's Gibson Play Me A Tune, Leona Sickle-prezioso
Adult Female BF Aisling Arwen Alarm Beskyd, Cora Lee Carlisle

Guardian Dog Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Doberman Pinscher, CH Aludras Rambling Man Keja
2nd) Great Dane, CH Fox Tales Rumor Has It Hes Loaded
3rd) Leonberger, CH Zir Ozzy's Rogue Shadow

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Int. Male BM BOB CCH'PR'Sidearm Darnobids I Am Ironman, Victoria Darnobid, Lori Mills, Robert Darnobid

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Anne Kieffer
Adult Male BM CCH GRNITECH GRCH GRFCH'PR'Lone Pine Skull N Bones Vom Stk HTX, Vicky K Brachfeld, Roy L Brachfeld, Leah Ramsey
Adult Female BF BOW BOB GRCH'PR'Stk Lonepine's Iron Maiden, Vicky K Brachfeld, Roy L Brachfeld, Leah Ramsey

Scenthound Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'Stk Lonepine's Iron Maiden
3rd) Redbone Coonhound, CCH'PR'Sidearm Darnobids I Am Ironman

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Anne Kieffer
Jr. Male BM BOW BOB CH Kristull Ynot Tequila, Janell Sharber, Cathi Wester
Female Puppy BF 'PR'Attaway-kinobi Chambord, Cheryl Croteau, Rebecca Peters-campbell
CH CH'PR'Clayborn's Silverton, Janell Sharber
RCH CH'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber
RBM 'PR'Summers Spirit Dan Post Debra J Jordan
RBF 'PR'Serenity Full Blown Fantasy Janell Sharber

Whippet, 2 Entries
Judge Anne Kieffer
Jr. Female BF Sportingfield's Love The Envy, Mandy Armitage
CH BOB CH Willowcrest Three Drinks Later, Mandy Armitage

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Whippet, CH Willowcrest Three Drinks Later
2nd) Silken Windhound, CH Kristull Ynot Tequila

Gun Dogs

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Anne Kieffer
Adult Male BM BOW BOB CH Damiano's Major Warrior Greene, Laura Mistretta
BHM RBM Listed Entry
Jr. Female BF Madileau's Spring Blush, Renee M Hall
RBF CH Hillock's Nikki Linda Crane

Irish Setter, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
CH BOB CH Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor, David Chipkin, Diana Chipkin

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
CH BOB CH Ravenswood Quuinci Par Avion, Rodney Beckstead, Marta Beckstead

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Anne Kieffer
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW Scheherazade Oh Mickey So Fine, Linda Howard
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF CH URO1 UCD Scheherazade There You Go, E Diane Stout
CH BOB CH Waypoints Release The Krakken, Nancy Borga
RCH CH Mt Bethel Aim For Knighthood, Kathryn Wolff

Vizsla, 3 Entries
Judge Anne Kieffer
Jr. Male BM BOW BOB CH Rheingold Froh Bluetta Iturria, Lydia Iturria
Jr. Female BF Rheingold Fricka Sporty Spice, Amy Kobal
CH CH Rheingold Killian Red Spitfire, Amy Kobal

Gun Dog Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Vizsla, CH Rheingold Froh Bluetta Iturria
2nd) Portuguese Water Dog, Listed Entry
4th) Kooikerhondje, CH Ravenswood Quuinci Par Avion

Northern Breeds

Chinook, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Int. Female BF BOB 'PR'Snook Nook Kala, Jean D Bouteiller, Matt Mc Donnell

Keeshond, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW BOB CH Vinny Of Clingmey Sumbarskypramen, Cyndi Clingerman
BHF Invalid Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF BOB Alabaster's Polar Treasure, Kathryn Benner

Shiba, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB CH Sno Sky Winter Magic @ Two Rivers, Elaine Barone, Ruth Henningsen

Northern Breed Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Shiba, Listed Entry
2nd) Siberian Husky, CH Sno Sky Winter Magic @ Two Rivers
3rd) Keeshond, CH Vinny Of Clingmey Sumbarskypramen
4th) Samoyed, Alabaster's Polar Treasure

Herding Dogs

Bergamasco, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female Calliope Artos Mont Alpier, Penelope A Jones, Peter S Jones
BHF BF BOB CH Whope Dell Albera Silver Pastori, Donna De Falcis
CH CH Zucchero Del Albera Silverpastori, Stacy Cohen

Berger Picard, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHF BF BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy RBM Debonaires Game Of Thrones, Kathyn Tanguay
Jr. Male BM CH Debonaires Commander In Chief, Kathryn Tanguay
Jr. Female BF BOW BOB Debonaires Majestic Misty Moon, Rene Hess
Adult Female RBF Debonaires Majestic Orenda, Kathryn Tanguay, Thomas Hess

Collie, 1 Entry
Judge Karyn Colman
ROUGH
Int. Male BMV BM BOB Listed Entry

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Pumi, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Catskill Battyogo Bikfic, Marika Foreman

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB URO1 GRCH Riptide The Valiant Stargazer, Avis G May And Kay M Datesman

Herding Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Old English Sheepdog, Listed Entry
2nd) Bergamasco, CH Whope Dell Albera Silver Pastori
3rd) Shetland Sheepdog, URO1 GRCH Riptide The Valiant Stargazer
4th) Berger Picard, Listed Entry

Terriers

Border Terrier, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF Slyfox Legend Of Sleepy Hollow, Kathy A Hunter, Victoria Mather
CH BOB CH Slyfox Sweet Polly Purebred, Kathy A Hunter

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Border Terrier, CH Slyfox Sweet Polly Purebred

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOB Liliya Gold Back Diamond Winner, Kamilla Szasz

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB CH Euphoria's Winds Of Change, Mary Beth Frosco

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Tibetan Terrier, CH Euphoria's Winds Of Change
2nd) Biewer Terrier, Liliya Gold Back Diamond Winner

BIMBS Shiba, Listed Entry
RBIMBS Whippet, CH Willowcrest Three Drinks Later, Mandy Armitage

View Event >