Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club (04/14/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

April 14, 2018

Hosted By: North Jersey Kennel Club

Location: Flanders, New Jersey

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOW BOB CH Aludras Rambling Man Keja, Janet A Stavrides
Adult Female RBF Afina Od Demona, Vicky K Brachfeld
BHF BF Bell'lavoro Difensore Di Umanita, Vicky K Brachfeld

Entlebucher, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Great Dane, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female Invalid Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry

Leonberger, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF CH Zir Ozzy's Rogue Shadow, Karen Stickel
BHF RBF Masonhaus Cowboy Take Me Away, Karen Stickel

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Zeva Magie Goldenwings, Tommy Rosado Sr

Rottweiler, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Jasta's Spirit Of Love, Donna M Worthington

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB Aisling Arwen Alarm Beskyd, Cora Lee Carlisle

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Great Dane, Listed Entry
2nd) Leonberger, Listed Entry
3rd) Perro De Presa Canario, CH Zeva Magie Goldenwings
4th) Doberman Pinscher, CH Aludras Rambling Man Keja

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Int. Male BM BOB CCH'PR'Sidearm Darnobids I Am Ironman, Victoria Darnobid, Lori Mills, Robert Darnobid

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOW BOB CCH GRNITECH GRCH GRFCH'PR'Lone Pine Skull N Bones Vom Stk HTX, Vicky K Brachfeld, Roy L Brachfeld, Leah Ramsey
Adult Female BF GRCH'PR'Stk Lonepine's Iron Maiden, Vicky K Brachfeld, Roy L Brachfeld, Leah Ramsey

Scenthound Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Redbone Coonhound, CCH'PR'Sidearm Darnobids I Am Ironman

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM CH Kristull Ynot Tequila, Janell Sharber, Cathi Wester
Female Puppy BF BOW BOB 'PR'Attaway-kinobi Chambord, Cheryl Croteau, Rebecca Peters-campbell
CH CH'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber
RCH CH'PR'Clayborn's Silverton, Janell Sharber
RBM 'PR'Summers Spirit Dan Post Debra J Jordan
RBF 'PR'Serenity Full Blown Fantasy Janell Sharber

Whippet, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF Sportingfield's Love The Envy, Mandy Armitage
CH BOB CH Willowcrest Three Drinks Later, Mandy Armitage

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Whippet, CH Willowcrest Three Drinks Later
2nd) Silken Windhound, 'PR'Attaway-kinobi Chambord

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB NI Sandbars Demo Derby @ Riverdel, Marty Smith

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Male RBM CH Damiano's Major Warrior Greene, Laura Mistretta
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Hillock's Nikki, Linda Crane
RBF Madileau's Spring Blush Renee M Hall

Irish Setter, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor, David Chipkin, Diana Chipkin

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Ravenswood Quuinci Par Avion, Rodney Beckstead, Marta Beckstead

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Scheherazade Oh Mickey So Fine, Linda Howard
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF CH URO1 UCD Scheherazade There You Go, E Diane Stout
CH CH Waypoints Release The Krakken, Nancy Borga
RCH CH Mt Bethel Aim For Knighthood, Kathryn Wolff

Vizsla, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOW CH Rheingold Froh Bluetta Iturria, Lydia Iturria
Jr. Female BF Rheingold Fricka Sporty Spice, Amy Kobal
CH BOB CH Rheingold Killian Red Spitfire, Amy Kobal

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Irish Setter, CH Avon Farm Blue Hawaii
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Kooikerhondje, CH Ravenswood Quuinci Par Avion

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Miracles Lacey Long Story SPOT-ON, Ellen H Nadeau, Linda Graham

Chinook, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Int. Female BF BOB 'PR'Snook Nook Kala, Jean D Bouteiller, Matt Mc Donnell

Keeshond, 2 Entries
Judge Anne Kieffer
Male Puppy BM BOW BOB CH Vinny Of Clingmey Sumbarskypramen, Cyndi Clingerman
BHF Invalid Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Female Puppy BF BOB Alabaster's Polar Treasure, Kathryn Benner

Shiba, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Adult Male BM BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Jr. Male BM BOB CH Sno Sky Winter Magic @ Two Rivers, Elaine Barone, Ruth Henningsen

Northern Breed Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Shiba, Listed Entry
2nd) Chinook, 'PR'Snook Nook Kala
3rd) Siberian Husky, CH Sno Sky Winter Magic @ Two Rivers
4th) American Eskimo, CH'PR'Miracles Lacey Long Story SPOT-ON

Herding Dogs

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Bergamasco, 5 Entries
Judge Anne Kieffer
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female Calliope Artos Mont Alpier, Penelope A Jones, Peter S Jones
BHF BF BOB CH Whope Dell Albera Silver Pastori, Donna De Falcis
CH CH Zucchero Del Albera Silverpastori, Stacy Cohen

Berger Picard, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
BHF BF BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Anne Kieffer
Male Puppy RBM Debonaires Game Of Thrones, Kathyn Tanguay
Jr. Male BM BOW BOB CH Debonaires Commander In Chief, Kathryn Tanguay
Jr. Female BF Debonaires Majestic Misty Moon, Rene Hess
Adult Female RBF Debonaires Majestic Orenda, Kathryn Tanguay, Thomas Hess

Collie, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
ROUGH
Int. Male BMV BM BOB Listed Entry

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Pumi, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
CH BOB CH Catskill Battyogo Bikfic, Marika Foreman

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
GRCH BOB URO1 GRCH Riptide The Valiant Stargazer, Avis G May And Kay M Datesman

Herding Dog Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Bergamasco, CH Whope Dell Albera Silver Pastori
2nd) Bearded Collie, Listed Entry
3rd) Pumi, CH Catskill Battyogo Bikfic
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Debonaires Commander In Chief

Terriers

Border Terrier, 2 Entries
Judge Anne Kieffer
Female Puppy BF Slyfox Legend Of Sleepy Hollow, Kathy A Hunter, Victoria Mather
CH BOB CH Slyfox Sweet Polly Purebred, Kathy A Hunter

Terrier Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Border Terrier, CH Slyfox Sweet Polly Purebred

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Male Puppy BM BOB Liliya Gold Back Diamond Winner, Kamilla Szasz

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Anne Kieffer
Jr. Female BF BOB CH Euphoria's Winds Of Change, Mary Beth Frosco

Companion Dog Group Winners
Judge: Anne Kieffer
1st) Biewer Terrier, Liliya Gold Back Diamond Winner
2nd) Tibetan Terrier, CH Euphoria's Winds Of Change
3rd) Japanese Chin, Listed Entry

BIMBS Shiba, Listed Entry
RBIMBS Great Dane, Listed Entry

View Event >