▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Illinois Toy Fox Terrier Association / Conformation Friday Show 1

October 7, 2016

Location: Peoria, Illinois

GUARDIAN DOGS
CANE CORSO ITALIANO, 2 Entries
JUDGE Richard Klatt
Male Puppy BM BOW BOB CH Fidecore Godfather Giorgi Pigg, Medesta D Pigg
Female Puppy BF Boondock's Bangarang Pigg, Medesta D Pigg
GIANT SCHNAUZER, 1 Entry
JUDGE Richard Klatt
Jr. Female BF BOB CH Hatten's Czechmate, Jim Hatten
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB CH Mitternacht's Smokie Jordie, Joanna Lockner
Jr. Female BF Isla Von Mitternacht, Joanna Lockner
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) Giant Schnauzer, CH Hatten's Czechmate
2nd) Rottweiler, CH Mitternacht's Smokie Jordie
3rd) Cane Corso Italiano, CH Fidecore Godfather Giorgi Pigg

SCENTHOUNDS
BEAGLE, 2 Entries
JUDGE Richard Klatt
Int. Female BF BOB CCH Shade Tree World Cup Challenge, Floss Billger
CH CCH Shade Tree Annie Oakley, Floss Billger
DACHSHUND
JUDGE Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) Beagle, CCH Shade Tree World Cup Challenge

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
AFGHAN HOUND, 1 Entry
JUDGE Richard Klatt
CH BOB CH Lolita At Kattana, Melissa Jane Morgan
PODENGO PORTUGUESO, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
CH BOB GRCH Renaissance Aramis, Sandra J Truitt
RCH CH Renaissance America Sweetheart, Sandra J Truitt
GRCH GRCH Ketka's Tea Cozy, Sandra Truitt
SILKEN WINDHOUND, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
CH BOB GRCH'PR'Belozor From Russia With Love, Suzanne Liggett
RCH CH'PR'Windnsatin It's My Party Dna, Suzanne Liggett, Mary Childs
WHIPPET, 4 Entries
JUDGE Richard Klatt
Male Puppy BM CH Rose Hill In The Lion's Den, Melody Beck
CH BOB CH Wylie's Moonlight Danc'n SPOT-ON, Debra Borton
RCH UUJ CH Wylie's An Affair To Remember SPOT-ON, Debra Borton
RBM CH Rose Hill's Keeping The Promise Melody Beck
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) Whippet, CH Wylie's Moonlight Danc'n SPOT-ON
2nd) Podengo Portugueso, GRCH Renaissance Aramis
3rd) Afghan Hound, CH Lolita At Kattana
4th) Silken Windhound, GRCH'PR'Belozor From Russia With Love

GUN DOGS
COCKER SPANIEL, 4 Entries
JUDGE Richard Klatt
Int. Male BM BOW CH Calebwalks Where The Devil Dances, Jennifer Ann Benning
Female Puppy RBF Galaxy's Supernova Curtain Call, Heidi Cable
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Galaxys Milky Way Southern Grace, Jennifer Ann Benning
FLAT-COATED RETRIEVER, 4 Entries
JUDGE Richard Klatt
Int. Female RBF SHR Wyndhams Sweet N' Sassy, Beth Phelps, Kelly Phelps
BHF BF Kingsbridge Handfull Of Treats, Kathleen Stevens
CH BOB UNJ SHR UAGI URO1 CH Jester Progeny De Goose, Beth Phelps And Kelly Phelps
RCH SHR URO2 CH Clarenjoy Caris Of Kingsbridge, Kathleen Stevens
GOLDEN RETRIEVER, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
Male Puppy BM CH Morris' Remington Remi, Darla Morris
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB UJJ GRCH URO2 Mulberry's Sweet Rum SPOT-ON, Kimberly Bachert, Sara Wilcox
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Richard Klatt
Male Puppy BM BOB USJCH Stk9's Set The World On Fire, Shannon Davis
STANDARD POODLE M/C, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
CH CH Vini Di Vinci Formal Attire, Jennifer Ann Benning
RCH CH Crystal Creek's Midnight Victory, Elisabeth Jenicek, Bonnie Winings
GRCH BOB GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) Golden Retriever, UJJ GRCH URO2 Mulberry's Sweet Rum SPOT-ON
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
3rd) Flat-coated Retriever, UNJ SHR UAGI URO1 CH Jester Progeny De Goose
4th) Labrador Retriever, USJCH Stk9's Set The World On Fire

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
STANDARD
Male Puppy BMV BM Listed Entry
CH CH'PR'Cherub's Smitten In The Mitten SPOT, Susan M Caltrider, Larry Caltrider
GRCH BOB GRCH'PR'Anana's Rhinestone Cowboy SPOT, Susan B Caltrider, Larry F Caltrider
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Anana's Rhinestone Cowboy SPOT, Susan B Caltrider, Larry F Caltrider
Listed Entry, Susan B Caltrider, Larry F Caltrider
GERMAN SPITZ, 1 Entry
JUDGE Richard Klatt
CH BOB CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen
SAMOYED, 4 Entries
JUDGE Richard Klatt
BHM BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) German Spitz, CH If Ever She Is A Winter Dream
2nd) Samoyed, GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream
3rd) American Eskimo, GRCH'PR'Anana's Rhinestone Cowboy SPOT

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD
JUDGE Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
DUTCH SHEPHERD, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
CH BOB GRCH Blackfrost River Bottom Cooper, Franklin P Williams
RCH CH Tarita's Quilla Bewyched Me SPOT, Tracy Kaecker
GERMAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
CH GRCH Kaci Vom Coppermoon, Kathy Lamping
RCH CH Rochill's Kimber V. Traka, Tracy A Kaecker, Jk Foster-hess
GRCH BOB CAX URO1 GRCH Mojo's King Of Thorne, Morgan Stanley
MIN AMERICAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) German Shepherd Dog, CAX URO1 GRCH Mojo's King Of Thorne
2nd) Dutch Shepherd, GRCH Blackfrost River Bottom Cooper
3rd) Min American Shepherd, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 4 Entries
JUDGE Richard Klatt
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM CH'PR'Cedarrose Kodachrome, Jackie H Craver
Female Puppy BFV BF BOW CH'PR'Cdrose Daydream Beloever, Jackie H Craver
CH BOB CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
GRCH GRCH'PR'Raganraht's I Dreamed A Dream, Jackie Craver
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Richard Klatt
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Onyxblue Soho Chainsawof Nitro, Debra Arnett
RAT TERRIER
JUDGE Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
TOY FOX TERRIER, 2 Entries
JUDGE Richard Klatt
Female Puppy BF BOB CH'PR'Meadowood's Leapin' Lissy, John Davidson
CH CH'PR'Meadowood's Buddy Be Bad, John Davidson Or Sally Davidson
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Onyxblue Soho Chainsawof Nitro
2nd) American Hairless Terrier, CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
3rd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Meadowood's Leapin' Lissy

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Bpb Star Of The Show, Tiffany Clevenger
RBF CH Bpb/Stk9's Welcome To My World Shannon Davis, Christopher A Davis
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
ENGLISH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE Richard Klatt
Jr. Male BM BOB CH Winston Von Winchester, Steve Durbin
PAPILLON, 3 Entries
JUDGE Richard Klatt
CH BOB GRCH Winghaven Bravo Dancing Queen, Jill Victoria Van Dorpe
RCH CH Quillo Bravo Premier Performance, Jill Victoria Van Dorpe
GRCH GRCH Emerald Garden Le Corsaire, Jill Van Dorpe, Erin Matern, Terin Matern
POODLE, 4 Entries
JUDGE Richard Klatt
CH GRCH Brazzil's En Vogue SPOT, Debbie Brazzil
RCH CH Brazzil's Broadway Baby SPOT-ON, Debbie Brazzil
GRCH BOB GRCH URO2 Brazzil's Pretty Young Thing SPOT, Debbie Brazzil
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Richard Klatt
1st) Golden Retriever, Nalyn's Timing Is Of T'essence
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) American Bully, Bpb Star Of The Show
4th) Papillon, GRCH Winghaven Bravo Dancing Queen

BIS English Bulldog, CH Winston Von Winchester, Steve Durbin
RBIS Golden Retriever, Nalyn's Timing Is Of T'essence, Nancy Gratiot