Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (03/02/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

March 4, 2018

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Von Engels Follow Your Heart, Teresa B Campbell, Sherry Von Engel, Kasey N Von Engel

Cane Corso Italiano, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Bellacane Dancn N The Moonlite, Brenda Gail Sterlen, Miriam J Pike, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii
RCH CH Kelviews Neverwasteahotafternoon, Brooke Miller, Tiffany Miller

Great Dane, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF Saphira V, Astrya Durden
CH BOB Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM BOW BOB Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson
Female Puppy BF Listed Entry

South African Boerboel, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Int. Male BM BOW BOB CH Revelation Cletus, Melanie Mahone, Daniel Mahone
Adult Female BF UWP Centurion's Owning The Night, Gefforey Busick

Guardian Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Bernese Mountain Dog, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, CH Bellacane Dancn N The Moonlite
3rd) South African Boerboel, CH Revelation Cletus
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Querida D'aahroo, Cindy M Hartman
GRCH BOB AV AE NN AC GRCH Nisalette D'aahroo, Cindy M Hartman, Rachael Murphy

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Dachshund, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Treeing Walker Coonhound, CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
3rd) Dachshund, Listed Entry
4th) Basset Fauve De Bretagne, AV AE NN AC GRCH Nisalette D'aahroo

Sighthounds & Pariah Dogs

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
BHF BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn, Richard F Hunter Jr, Chris Hunter
GRCH GRCH'PR'Hunter's Run Roadrunner Dna, Richard Hunter

Whippet, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal, Emily Carabello, Kerrie Kuper

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Whippet, UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal
2nd) Scottish Deerhound, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Ramblewood's 2ndgusofwind Newt, Marcia W Gatlin

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria
Adult Female BF Kingdomhouse Out Of The Ashes, Renee Sainato
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOW BOB CH Golden Rose Merlin's Magic, Julie Cooke
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Golden Rose I Believe In Magic, Julie Cooke
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH Eldorado's Give Me Liberty, Chris Browning Or Debra C Eib

Labrador Retriever, 10 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM BOW CH Potomac Creek's Mr. Cello, Steven Canup
Jr. Male RBM Parracino's Ranger At Snowy River, Sandra Keefe
Int. Male CH Lols Man In Black, Annie Locklear
Female Puppy BF CH Stormyc Hot Toddy At Balewater, Sue Schultze
CH CH Balewaters Hey There Georgie, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak
RCH CH Potomac Creek's Bluveil Rocco, Kathy Russell, Paula Scholz
GRCH BOB GRCH Potomaccreeks Bluveil Bellissimo, Paula Scholz
RBF Listed Entry

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM Downeast Big Bad Wolf @ Hat Trick, Julie Asbed, Karen Kelly
BHF BF BOW BOB CH Hat Trick Jewel N The Storm, Julie L Asbad, Karen L Kelly

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Loutercreek She's Like The Wind, Kaindais Miller

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH CH Bear Cove Southern Lady Lizzie, Paula L Cearley
RCH CH Bear Coves Im Not Lisa, Vickie Piva
GRCH BOB GRCH Bear Cove Charming Famous Amos, Paula L Cearley

Gun Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Labrador Retriever, GRCH Potomaccreeks Bluveil Bellissimo
2nd) Flat-Coated Retriever, UWP Deep Run's Zoom Zoom
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Unmei's Un-named Son, Taylor Jones
CH Invalid Entry

American Eskimo, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Timber's Hope Floats, Deborah Allen
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF BOB UWP A'lilium Mori No Kodomo, Taylor Jones

Siberian Husky,
Judge Melissa B Kidd
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Windtalker Born Of Fire N Ice, Veronica Lopez Or Lee Lopez

Northern Breed Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me
2nd) Akita, Invalid Entry
3rd) Japanese Akita, UWP A'lilium Mori No Kodomo

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH BOB URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
RCH CH URO1 Avatars G Ghost Of Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH CH Ez Brooks Yureka Von Ryanhaus, Susie Zeiner
RCH UAGI AP VPA UWPCH GRCH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
GRCH BOB AP VPN UAGI UCD CA URO3 UWPCH GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Swedish Vallhund, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Swedish Vallhund, Listed Entry
2nd) German Shepherd Dog, AP VPN UAGI UCD CA URO3 UWPCH GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry
4th) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH'PR'Floridays Song Of The Sea, Renee Sainato

American Pit Bull Terrier, 11 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF CH Twist-o-fate Sweets, Gloria Totten
Adult Female RBF AP2 VPE UWPO UWPCHX Srk's Dirty Pretty, Frances Howell
CH CH'PR'H2o's Providence Strikes Again, Jayna Marshall
RCH AP VPN UWPCH CH'PR'Se7ens Welcome To Your Nightmare, Elissa Bradford, Michael Delvecchio
GRCH GRCH'PR'Mozingo's Bandit, Brian C Mozingo

Cairn Terrier, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Evergreen's Oh Possum So Awesome, Kailee Bright
RCH CH Evergreen's With A Bang, Rachael Lincoln

Kerry Blue Terrier
Judge Melissa B Kidd
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Casey's Denali Of Keriwhit, Janis Whittier

Terrier Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Cairn Terrier, CH Evergreen's Oh Possum So Awesome
3rd) American Hairless Terrier, CH'PR'Floridays Song Of The Sea

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB VPN AP UWPV UWPCH GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones
RCH UWP CH Backyard Bullys Good Quality, Rickey Gorham
RBM Invalid Entry

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Bellisima Sweet Land Of Liberty, Diana Sparkowski

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy Baykings Us Opera Diva Renee, Eileen Gower
Jr. Female RBF Baykings War Hero Sybil Ludington, Eileen Gower
Int. Female BF BOB CH Baykings Charming Libra, Eileen Gower

Dalmatian, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF BOB CH Countrysides Unique Pattern, Katelyn Bishop

Poodle, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
MINIATURE
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
BHF BFV BF Sylversmith's I'm Dynamite, Linda Smith
CH BOB CH Shiann Jolene, Ann Marie Saunier
RCH CH Kassel's Fifty Shades Of Red, Theresa C Barker

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Igra Na Bis Iz Rossii Matushki, Anita O Wright

Tibetan Spaniel, 6 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH CH Eagle Crest Apollo Creed, Joline Finke
RCH CH Eagle Crest Norbu Bit O Honey, Jill Wright, Joline Finke
GRCH BOB GRCH Eagle Crest Bound For Glory, Joline Finke

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Ri Lee's Iconic Performance, Tracy Doty

Companion Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Tibetan Terrier, CH Ri Lee's Iconic Performance
2nd) Dalmatian, CH Countrysides Unique Pattern
3rd) American Bully, VPN AP UWPV UWPCH GRCH Mr Polo
4th) Poodle, CH Shiann Jolene

TOTAL DOG QUALIFIERS
FLAT-COATED RETRIEVER, UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria

BIS Bernese Mountain Dog, Listed Entry
RBIS Tibetan Terrier, CH Ri Lee's Iconic Performance, Tracy Doty

View Event >