Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (03/02/2018) / Conformation - Friday, Show 2

March 2, 2018

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB CH Bellacane Dancn N The Moonlite, Brenda Gail Sterlen, Miriam J Pike, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii
CH URO3 CH Abigail Von Herzen, Amanda Bowler
RCH CH URO2 Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike
RBF Bell'lavoro Fortuna Di Andromeda Shannon Jones, Vicky Brachfeld

Great Dane, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Int. Female BF BOB Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB Listed Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson

South African Boerboel, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM BOW BOB CH Revelation Cletus, Melanie Mahone, Daniel Mahone
Adult Female BF UWP Centurion's Owning The Night, Gefforey Busick

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Great Dane, Listed Entry
2nd) Leonberger, Listed Entry
3rd) South African Boerboel, CH Revelation Cletus
4th) Doberman Pinscher, CH Bellacane Dancn N The Moonlite

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Dachshund, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Treeing Walker Coonhound, CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
3rd) Dachshund, Listed Entry
4th) Basset Fauve De Bretagne, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB CH Swamp Fox Tucker, Mac Farrior, Jennifer Farrior

Saluki, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Winds Baha Sands Of Time, Theresa A Myers

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM 'PR'Solo Odds In My Favor, Pam Kilby
CH CH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn, Richard F Hunter Jr, Chris Hunter
GRCH BOB GRCH'PR'Hunter's Run Roadrunner Dna, Richard Hunter

Whippet, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal, Emily Carabello, Kerrie Kuper

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Saluki, Winds Baha Sands Of Time
2nd) Whippet, UWP GRCH Karasar's Ruswynn Regal
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Hunter's Run Roadrunner Dna
4th) Carolina Dog, CH Swamp Fox Tucker

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM BOB Listed Entry

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW BOB CH Golden Rose Merlin's Magic, Julie Cooke
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Golden Rose I Believe In Magic, Julie Cooke
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH Eldorado's Give Me Liberty, Chris Browning Or Debra C Eib

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male Parracino's Ranger At Snowy River, Sandra Keefe
Female Puppy BF CH Stormyc Hot Toddy At Balewater, Sue Schultze
CH BOB GRCH Sandylands Trade Secret, Paula Scholz
RCH CH Potomac Creek's Bluveil Rocco, Kathy Russell, Paula Scholz
GRCH GRCH Potomaccreeks Bluveil Bellissimo, Paula Scholz
RBM CH Potomac Creek's Mr. Cello Steven Canup
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran GRCH Hawk-ns L. L. Bean, Sue Schultze

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOW BOB Downeast Big Bad Wolf @ Hat Trick, Julie Asbed, Karen Kelly
BHF BF CH Hat Trick Jewel N The Storm, Julie L Asbad, Karen L Kelly

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
BHF BF BOB Lynwal's It Had To Be U, Linda Walker, Abigail Walker

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF CH Sapphire's Love Me Like Music, Wendy Coffey
CH BOB CH Bear Coves Im Not Lisa, Vickie Piva
RCH Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Chesapeake Bay Retriever, Listed Entry
2nd) Labrador Retriever, GRCH Sandylands Trade Secret
3rd) Golden Retriever, CH Golden Rose Merlin's Magic
4th) Standard Poodle M/C, CH Bear Coves Im Not Lisa

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male RBM Unmei's Un-named Son, Taylor Jones
Int. Male BM BOB Tetsu No Otoko Tokuguay-unmei, Taylor Jones

American Eskimo, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB Listed Entry

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB UWP A'lilium Mori No Kodomo, Taylor Jones

Shikoku, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM BOB CH Tama No Hideryuu Go Yoshihidesou, Samantha Walker

Siberian Husky,
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Windtalker Born Of Fire N Ice, Veronica Lopez Or Lee Lopez

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Shikoku, CH Tama No Hideryuu Go Yoshihidesou
2nd) Akita, Tetsu No Otoko Tokuguay-unmei
3rd) American Eskimo, Listed Entry
4th) Japanese Akita, UWP A'lilium Mori No Kodomo

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
TERVUEREN
Adult Female BFV BF BOB Maplerun's Angel Of Musicatdante, Elizabeth T Brinkley

Border Collie, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
RCH CH URO1 Avatars G Ghost Of Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
CH UAGI AP VPA UWPCH GRCH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
RCH CH Ez Brooks Yureka Von Ryanhaus, Susie Zeiner
GRCH BOB AP VPN UAGI UCD CA URO3 UWPCH GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner

Mudi, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Koves-berci Betyar Puszta Wodan, Yvette Piantadosi

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Belaie's Dante's Avatar, Elizabeth T Brinkley
Female Puppy BF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) German Shepherd Dog, AP VPN UAGI UCD CA URO3 UWPCH GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON
2nd) Border Collie, URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry
4th) Belgian Shepherd Dog, Maplerun's Angel Of Musicatdante

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH'PR'Floridays Song Of The Sea, Renee Sainato

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM CH'PR'H2o's Providence Strikes Again, Jayna Marshall
Female Puppy RBF CH Twist-o-fate Sweets, Gloria Totten
Jr. Female BF CH'PR'Ohanas Kiss Of Death, Paige Creed, Jacqueline Combs
CH GRCH Whit's Caught In The Crosshairs, Kady Hanson
RCH Listed Entry
GRCH UWPCH GRCH'PR'Shaw's Lil Miss Lucifer, Warren Shaw

Cairn Terrier, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH UWP Brandybuck's Bad To The Bone, Rachael Lincoln
RCH CH Evergreen's With A Bang, Rachael Lincoln

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Private Stock Bruno Lucky 4 U, Tyler Crane
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Cairn Terrier, CH UWP Brandybuck's Bad To The Bone
3rd) American Hairless Terrier, CH'PR'Floridays Song Of The Sea
4th) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear

Companion Dogs

American Bully, 8 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male Invalid Entry
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy Invalid Entry
Female Puppy BF Sandshark Bullies Black Dress, Donijo Atkins
CH VPN AP UWPV UWPCH GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones
RCH CH Kentucky Boyz Genghis Khan, Matthew Travis

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Bellisima Sweet Land Of Liberty, Diana Sparkowski

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy RBF Baykings Us Opera Diva Renee, Eileen Gower
Jr. Female Baykings War Hero Sybil Ludington, Eileen Gower
Int. Female BF BOB CH Baykings Charming Libra, Eileen Gower

Poodle, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW CH Kassel's Fifty Shades Of Red, Theresa C Barker
Female Puppy BFV BF Listed Entry
Jr. Female Invalid Entry
CH BOB CH Shiann Jolene, Ann Marie Saunier

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Igra Na Bis Iz Rossii Matushki, Anita O Wright

Tibetan Spaniel, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM CH Eagle Crest Apollo Creed, Joline Finke
Jr. Male RBM Wynstar Rock & Roll At Asawin, Joline Finke, David Finke
CH BOB GRCH Eagle Crest Tabula Rasa Journey, Jamie Maresh
RCH CH Eagle Crest Norbu Bit O Honey, Jill Wright, Joline Finke
GRCH GRCH Eagle Crest Bound For Glory, Joline Finke

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Ri Lee's Iconic Performance, Tracy Doty

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Tibetan Terrier, CH Ri Lee's Iconic Performance
2nd) American Bully, Invalid Entry
3rd) Russkiy Toy, CH Igra Na Bis Iz Rossii Matushki
4th) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Baykings Charming Libra

TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHEPHERD DOG, UAGI AP VPA UWPCH GRCH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki

BIS Tibetan Terrier, CH Ri Lee's Iconic Performance, Tracy Doty
RBIS American Pit Bull Terrier, Listed Entry

View Event >