Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Michigan American Pit Bull Terrier Club (02/24/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

February 24, 2018

Hosted By: Michigan American Pit Bull Terrier Club

Location: Whitmore Lake, Michigan

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Garjan's Special Ops, Janet A Oppedal
CH CH Benchmark's Dark Waters SPOT, Riley Carter
GRCH GRCH Blitzhund's Legend Of Griselda SPOT, Riley Carter
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Great Dane, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Nikolodeon's Shamrock Shenanigans, Peggy J Webber Clark
RCH CH Saravilla Lady Ella Nora, Elizabeth Mignin
GRCH BOB GRCH Kiss' Dressed Thue The Nines, Elizabeth Irvine

Leonberger, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Doberman Pinscher, CH Garjan's Special Ops
2nd) Leonberger, CH Tsavo's I'll Stand By You
3rd) Great Dane, GRCH Kiss' Dressed Thue The Nines
4th) Olde English Bulldogge, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB CGRCH Till's Summer Night's Dream, Tricia Till And Lawrence Till
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CGRCH Till's Summer Night's Dream, Tricia Till And Lawrence Till

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Beagle, CGRCH Till's Summer Night's Dream

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhounds, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Darom Mc De's Lord Larkin, Gail Morad
RCH CH Darom Mcde's Sweet Sheahan, Gail Morad
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Darom At Center Ice Yzerman, Gail Morad
NFP Listed Entry, Gail Morad

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Ketka's Wild Nash Rambler, Terese Worful

Whippet, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Atlas New York Skyline, Mariella Wells
RCH Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Irish Wolfhound, CH Darom Mc De's Lord Larkin
2nd) Podengo Portugueso, CH Ketka's Wild Nash Rambler
3rd) Whippet, CH Atlas New York Skyline

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy Invalid Entry

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Winfree Eskimo Kiss, Lora Richards

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
BHF BF BOB Listed Entry

German Shorthaired Pointer,
Judge Julie Hatlas-pepper
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shadowland K Stardust On Fire, Billy Ann Heffelfinger

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 8 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Pennys Georgias On My Mind, Penny Dreps
CH BOB CH Gazebo's Irish Legend, Dianne D Baker
RCH CH Forest Creek's Like A Rock, Lynn Knapke
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Thornapplegazebo Justinnickoft, Dianne D Baker

Irish Red & White Setter, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Int. Male BM BOW Listed Entry
Int. Female BF Crossfire I Hope You Dance, Rachelle Ehrman, James C Ehrman
GRCH BOB GRCH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Spiorad Mac Tire Redwood Maggi, Robert W Gaffrey

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) English Cocker Spaniel, CH Winfree Eskimo Kiss
2nd) Portuguese Water Dog, CH High Winds Drain The Swamp
3rd) Irish Red & White Setter, GRCH Redwood's Princess Of Hearts
4th) German Wirehaired Pointer, Listed Entry

Northern Breeds

Samoyed, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF Sfx Hokey Smokes!, Lori Chapek-carleton
GRCH BOB CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx, Lori Chapek-carleton

Siberian Husky, 6 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW BOB CH Glenn's Take A Chance On Me, Margie Glenn
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH GRCH Gray's White Lily Of Lace, Cathy Gray And Sanford Gray
RBM Simon Naugle Amy Naugle
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Gray's Little Touch Of Lace, Cathy Gray Or Sanford Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Samoyed, CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx
2nd) Siberian Husky, CH Glenn's Take A Chance On Me

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
RBM Listed Entry
RBF Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOB CH Skyhi Que Sera Sera At Robbins, Rebecca Allen-robbins
GRCH URO1 GRCH Robbins Dancing With Desires, Rebecca Allen-robbins, Emily Robbins, Tim Robbins

Briard, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB Loujuan's Binary Sunset, Linda Lipford
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Worrywort Understanding Eloise, Linda Lipford
RCH CH Starr's I Am Negan, Alyssa Mannon
GRCH NC CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF BOB Reata's Unique, Judith Ann Taylor

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOW BOB CH Raglansdream Rolex Stars Brinx, Shelley Bondy
Female Puppy BF Raglansdream Rolex's Cashmere, Shelley Bondy
CH CH Dalarno Melody Road, Kimberly Hundley
GRCH GRCH Raglansdream's Border Ranger, Shelley Bondy

White Shepherd, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Int. Male BM 'PR'Von Tasz Flynn, Carol Sowa
CH BOB CH Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Von Tasz Audio Theodore, Carol Sowa

Herding Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Bouvier Des Flandres, CH Skyhi Que Sera Sera At Robbins
2nd) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
3rd) German Shepherd Dog, Loujuan's Binary Sunset
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Raglansdream Rolex Stars Brinx

Terriers

American Pit Bull Terrier, 10 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW CH Fanta-c's Shut It Down @ Rdwood, Mary Campbell, Amanda Stevens
Female Puppy BF CH'PR'Destiny Amberlt Sasha Fierce, Kevin Frye
CH Listed Entry
RCH CH Tickertapes Lucky Charm@fantac, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
GRCH BOB AP VPA UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
RBF Listed Entry

Border Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Lyrical's Stake And Shake, Ann M Toman, Amy Moore

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB CH Willow Bay Ribbon In The Skye, Bobbie Green

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Valtera's Lets Make Magic, Michael Przybylo, Terese Worful

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Border Terrier, CH Lyrical's Stake And Shake
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Valtera's Lets Make Magic
3rd) Cairn Terrier, CH Willow Bay Ribbon In The Skye
4th) American Pit Bull Terrier, AP VPA UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT

Companion Dogs

American Bully, 8 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy RBM Mck's Tadashi, Amber Murray
Jr. Male BM BOW BOB CH Phantoms Axel, Joshua Butler
Female Puppy BF Listed Entry
CH GRCH Ggk's Chance To Shine, Chelsea Willet
RCH CH Pancho Witherspoon, David Witherspoon
GRCH UWP URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW BOB CH Lone Star Tommy Boy, Jacqueline Englert
Female Puppy BF Jewel's Gem Of The Great Lakes, Elizabeth Martin

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH Pardon Me, Jane Ward

English Bulldog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB CH Play-a-bulls Mr.pistachio, Melinda Wolff, Jennifer Hazen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dozer Alton Caswell, Tina Caswell

French Bulldog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH C And D's Boss Mon Spanky, Pat Kurth
GRCH BOB GRCH C And D's Why Knot The Teddy Bear, Pat Kurth
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Havanese, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Miniature Pinscher, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW BOB CH Freespirit's Mr. Gibbs, Gloria L Standley, Linda K Grems
Jr. Female RBF Freespirit's Pixie Dust, Nancy Bartlett-hensley, Linda K Grems
BHF BF CH Freespirit's Black Beauty, Linda K Grems

Pomeranian, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Piter Poema Arishkina Skazka, Pamela A Brown-steffen

Pug, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Imperial Princess Dotty Wang, Carla Tomasin
GRCH BOB GRCH Exquisite Princess Maddy Wang, Anton Tomasin, Jessica Diperna

Schipperke, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
BHM BM BOB Listed Entry

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Gambling Man: Beating The Odds, Pamela Yarrington
RCH CH Summer's Magic Abby My Girl, Pamela Yarrington

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) English Bulldog, CH Play-a-bulls Mr.pistachio
2nd) French Bulldog, GRCH C And D's Why Knot The Teddy Bear
3rd) Pug, GRCH Exquisite Princess Maddy Wang
4th) Schipperke, Listed Entry

BIS Irish Wolfhound, CH Darom Mc De's Lord Larkin, Gail Morad
RBIS Bouvier Des Flandres, CH Skyhi Que Sera Sera At Robbins, Rebecca Allen-robbins

View Event >