Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/17/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

February 18, 2018

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Steele Creeks Bubbles, Joe Canzoneri
RBF Ivonka Guardiano Del Sorriso Tina Frey

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male Invalid Entry
Jr. Male BM Masayas Love the Bomb, Amber L Koehl

Great Dane, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female Invalid Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Doberman Pinscher, Invalid Entry
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Great Dane, Invalid Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Tamrick Ain't No Way, Debi J Golden
CH BOB CH Paladin Sweet Love Of Spicehill, Debi Golden

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Swampfox Coppertone, Frances Warner

Peruvian Inca Orchid, 3 Entries
Judge Rick Gann
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Bokate Skinti Sketti, Raechel Stenzel, Krista Anderson, Dustin Pugh
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
CH Nabernay Rosa At Hi-life, Raechel Stenzel, Bonnie Stenzel, Dustin Pugh

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM 'PR'Empyrean coachella, Vicki Frey
GRCH BOB GRCH'PR'Empyrean Harvest Moon, Vicki Frey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry
2nd) Afghan Hound, CH Paladin Sweet Love Of Spicehill
3rd) Peruvian Inca Orchid, CH Bokate Skinti Sketti
4th) Carolina Dog, CH Swampfox Coppertone

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 7 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male BM Golo Aus Der Abendstern, Mandy Massara
Female Puppy BF BOW CH Braerwood-suma Salt On The Rim, Rebecca Mc Casland, Mandy Massara
BHF RBF Braerwood Party Princess, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
GRCH BOB GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: Braerwood Hurcnprty Vonvespers, Mandy Massara
UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Hono, Audrey Reed And Jennie Dunaway
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Golo Aus Der Abendstern, Mandy Massara
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Rose City's Cool Hand Luke, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
CH GRCH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban
RCH CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
GRCH BOB GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca, Kathryn Zimmerman, Christie Martin
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
GRCH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban

Standard Poodle M/C, 11 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Isleof Stardust At Antigua, Melissa Priddy, Brooke Priddy, Kayla Priddy
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CH Mojazz Mountain Pink Sunset, Mona Stilson, Jimmie Natho
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
GRCH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban

Gun Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON
2nd) Standard Poodle, GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 8 Entries
Judge John F Booth
Miniature
Int. Male RBMV RBM 'PR'Hope's Sterling Fremont Foxx, Sheila Sweet
Adult Male BMV BM CH'PR'Foxx's Simon, Sheila Sweet
Standard
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Mikka-diamond E's Ruby Red, Linda Orton
Int. Female RBFV RBF 'PR'Tesoro-mikka's Sonorous Sonata, Linda Orton
CH CH'PR'Totemhills Winter Time Blues, Sheila Sweet
RCH GRCH'PR'Foxx's Polished Platinum, Sheila Sweet
GRCH BOB GRCH'PR'Southpacks Southern Allure, Shari Hebert

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Southpacks Southern Allure

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB UAGI CH URO2 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM South Wind Point Break, Tracy L Marek
Jr. Female BF BOW BOB Poise Majestic Beauty, Angie Claussen
BHF RBF Sugarfoot's Magical Surprise, Kathy Woodard

Belgian Shepherd Dog, 7 Entries
Judge John F Booth
Malinois
Male Puppy RBMV RBM Stonefox Special Operations, Karen A Shivers
BHM BMV BM BOW BOB Stonefox Security Force, Karen A Shivers
Female Puppy RBFV RBF Stonefox Special Forces SPOT, Karen A Shivers
Adult Female BFV BF URO1 Robawn Poison Ivy SPOT-ON, Karen A Shivers
CH UNJ UAGI UCD CH URX2 UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers
RCH UNJ CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth

Collie, 1 Entry
Judge John F Booth
Smooth
Adult Female BFV BF BOB Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge John F Booth
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Kuna Matata, Brenda L Walker
Int. Female BF BOW BOB URO1 CH Iva Vom Steppenwolf Bach, Gabriela Young
CH GRCH Herzog Von Haus Der Sicherheit, Marlene Dusty Graham
RCH GRCH Nadja Von Haus Der Sicherheit, Dusty Graham

La Catahoula Leopard Dog, 6 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Black Oak's Lafayette, Miranda Greer
CH CH Aden's Trinity, Miranda Greer
RCH CH Black Oak's Cj, Miranda Greer
GRCH GRCH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Imperial The Rover, Patricia Runge, James Kuhn
BHM RBM Imperial Kharben Starr, Patricia Runge, James Kuhn
Female Puppy RBF Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge
BHF BF BOW BOB CH Imperial Fires Of July, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Belgian Shepherd Dog, Stonefox Security Force
2nd) Australian Shepherd, Poise Majestic Beauty
3rd) Collie, Rubyglen's Abracadabra
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH Black Oak's Lafayette

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge John F Booth
CH CH Strider's The Peacemaker, Amy Brent, Debbie Holmes, Barbara J Trammel
RCH CH Poise Wild Thing By Strider, Angie Claussen
GRCH BOB PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield
GRCH RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 7 Entries
Judge John F Booth
Miniature
Female Puppy BFV BF Listed Entry
Standard
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Bell Ridge's It Takes A Village, Barbara Trammell, Kari Jepson, Electra Blair, Felicity Trammell
RBMV Listed Entry
GRCH BFV RBF BOB GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell
RBM Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Riding The Edge
2nd) American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left
3rd) American Pit Bull Terrier, CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Gbar The Luckless Rabbit, Tara Massey

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Worka Art Delende Indian Outlaw, Debi J Golden
GRCH USR UFR GRCH Viva Glitz And Glamour, Debi J Golden And Viva Wittler

Poodle, 5 Entries
Judge Rick Gann
Miniature
Male Puppy BMV BM Byu Moon Rover @ Valentine, Velma Stoneburner, Joan Priest
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Byu One Small Step @ Valentine, Velma Stoneburner, Joan Priest
GRCH URO1 GRCH Brazzil's Chocolat Diamond SPOT, Debbie Brazzil

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) American Bully, CH Gbar The Luckless Rabbit
3rd) Tibetan Spaniel, CH Judo's A Precious Gem
4th) Chinese Crested, CH Worka Art Delende Indian Outlaw
TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
STANDARD POODLE, Listed Entry

BIS Belgian Shepherd Dog, Stonefox Security Force, Karen A Shivers
RBIS German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed

View Event >