Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/17/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

February 17, 2018

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Steele Creeks Bubbles, Joe Canzoneri
RBF Ivonka Guardiano Del Sorriso Tina Frey

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Jr. Male Invalid Entry
Jr. Male BM Northstars Texas Ranger, Elaine Richman

Great Dane, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Jr. Female Invalid Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Doberman Pinscher, Invalid Entry
2nd) Mastiff, Listed Entry
3rd) Great Dane, Invalid Entry
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
Jr. Male BM Tamrick Ain't No Way, Debi J Golden
CH BOB CH Paladin Sweet Love Of Spicehill, Debi Golden

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM 'PR'Empyrean coachella, Vicki Frey
GRCH BOB GRCH'PR'Empyrean Harvest Moon, Vicki Frey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Afghan Hound, CH Paladin Sweet Love Of Spicehill
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Empyrean Harvest Moon
3rd) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 6 Entries
Judge Felicity Trammell
Adult Male BM BOW Golo Aus Der Abendstern, Mandy Massara
Female Puppy RBF CH Braerwood-suma Salt On The Rim, Rebecca Mc Casland, Mandy Massara
BHF BF Braerwood Party Princess, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
CH BOB CH Braerwood Sincerely Sweet, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
GRCH GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: Braerwood Hurcnprty Vonvespers, Mandy Massara
GRCH Vomhart's Odyssey Made To Orde SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Golo Aus Der Abendstern, Mandy Massara
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Adult Male BM BOB URO1 Snobird's Super-sonic Boom, Laura Gustavson

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW Rose City's Cool Hand Luke, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
CH CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
RCH CH Winterswind-figz Karma, Tanya Renee Figliozzi, Peter Figliozzi, Kerry Bjorn Hogle
GRCH BOB GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca, Kathryn Zimmerman, Christie Martin
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
GRCH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban

Standard Poodle M/C, 11 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW Isleof Stardust At Antigua, Melissa Priddy, Brooke Priddy, Kayla Priddy
Female Puppy BF RBF Isleof Sequoia At Antigua, Melissa Priddy, Brook Priddy, Kayla Priddy
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
GRCH BOB GRCH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
GRCH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban

Gun Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Standard Poodle, GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca
2nd) German Shorthaired Pntr, CH Braerwood Sincerely Sweet
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose
4th) Golden Retriever, URO1 Snobird's Super-sonic Boom

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge Tim Parr
Miniature
Int. Male RBMV RBM 'PR'Hope's Sterling Fremont Foxx, Sheila Sweet
Adult Male BMV BM CH'PR'Foxx's Simon, Sheila Sweet
Standard
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Mikka-diamond E's Ruby Red, Linda Orton
Int. Female RBFV RBF 'PR'Tesoro-mikka's Sonorous Sonata, Linda Orton
CH BOB GRCH'PR'Southpacks Southern Allure, Shari Hebert
RCH CH'PR'Totemhills Winter Time Blues, Sheila Sweet

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHM BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Alaskan Malamute, Listed Entry
2nd) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Southpacks Southern Allure

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB UAGI CH URO2 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM South Wind Point Break, Tracy L Marek
Jr. Female BF BOW BOB Poise Majestic Beauty, Angie Claussen
BHF Sugarfoot's Magical Surprise, Kathy Woodard
RBF CH Broadway's Blue Opal J Andrea Gladden

Belgian Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Tim Parr
Malinois
Male Puppy Stonefox Special Operations, Karen A Shivers
Int. Male BMV BM CH Prins Perle De Tourbiere, Karen A Shivers
BHM RBMV RBM Stonefox Security Force, Karen A Shivers
Female Puppy RBFV RBF Stonefox Special Forces SPOT, Karen A Shivers
Adult Female BFV BF BOW URO1 Robawn Poison Ivy SPOT-ON, Karen A Shivers
CH BOB UNJ UAGI UCD CH URX2 UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers
RCH UNJ CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth

Collie, 1 Entry
Judge Tim Parr
Smooth
Adult Female BFV BF BOB Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Kuna Matata, Brenda L Walker
Int. Female BF BOW BOB URO1 CH Iva Vom Steppenwolf Bach, Gabriela Young
CH GRCH Herzog Von Haus Der Sicherheit, Marlene Dusty Graham
RCH GRCH Nadja Von Haus Der Sicherheit, Dusty Graham

La Catahoula Leopard Dog, 5 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF CH Black Oak's Lafayette, Miranda Greer
CH GRCH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington
RCH GRCH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy RBM Imperial The Rover, Patricia Runge, James Kuhn
BHM BM Imperial Kharben Starr, Patricia Runge, James Kuhn
Female Puppy BF BOW BOB Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge
BHF RBF CH Imperial Fires Of July, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Belgian Shepherd Dog, UNJ UAGI UCD CH URX2 UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, Poise Majestic Beauty
3rd) German Shepherd Dog, URO1 CH Iva Vom Steppenwolf Bach
4th) Shetland Sheepdog, Imperial Madesto In Luv

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge Tim Parr
CH GRCH'PR'Poise Settin The World On Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RCH CH Poise Wild Thing By Strider, Angie Claussen
GRCH BOB PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Tim Parr
CH CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield
GRCH BOB RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Tim Parr
Miniature
Female Puppy BFV RBF Listed Entry
Standard
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Adult Male RBMV RBM 'PR'Cohills Red Headed Stranger, Amanda Hill
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Riding The Edge
3rd) American Pit Bull Terrier, RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON

Companion Dogs

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Worka Art Delende Indian Outlaw, Debi J Golden
GRCH BOB USR UFR GRCH Viva Glitz And Glamour, Debi J Golden And Viva Wittler

Poodle, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Miniature
Male Puppy BMV BM Byu Moon Rover @ Valentine, Velma Stoneburner, Joan Priest
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Byu One Small Step @ Valentine, Velma Stoneburner, Joan Priest

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez

Companion Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Tibetan Spaniel, CH Judo's A Precious Gem
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Chinese Crested, USR UFR GRCH Viva Glitz And Glamour
TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 CH Iva Vom Steppenwolf Bach, Gabriela Young

BIS Standard Poodle, GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca, Kathryn Zimmerman, Christie Martin
RBIS Belgian Shepherd Dog, UNJ UAGI UCD CH URX2 UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers

View Event >