Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/17/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

February 17, 2018

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Steele Creeks Bubbles, Joe Canzoneri
RBF Ivonka Guardiano Del Sorriso Tina Frey

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male Invalid Entry
BM Masayas Love the Bomb, Amber L Koehl

Great Dane, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female Invalid Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female Invalid Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Great Dane, Invalid Entry
2nd) Cane Corso Italiano, CH Steele Creeks Bubbles
3rd) Doberman Pinscher, Invalid Entry
4th) Mastiff, Invalid Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM Tamrick Ain't No Way, Debi J Golden
CH BOB CH Paladin Sweet Love Of Spicehill, Debi Golden

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF CH Swampfox Coppertone, Frances Warner

Peruvian Inca Orchid, 4 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM BOW BOB CH Bokate Greenback Boogie, Raechel Stenzel, Bonnie Stenzel, Dustin Pugh
BHM RBM Listed Entry
Adult Female BF CH Nabernay Rosa At Hi-life, Raechel Stenzel, Bonnie Stenzel, Dustin Pugh
BHF RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
CH Nabernay Rosa At Hi-life, Raechel Stenzel, Bonnie Stenzel, Dustin Pugh

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM 'PR'Empyrean coachella, Vicki Frey
GRCH BOB GRCH'PR'Empyrean Harvest Moon, Vicki Frey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Empyrean Harvest Moon
2nd) Carolina Dog, Listed Entry
3rd) Afghan Hound, CH Paladin Sweet Love Of Spicehill
4th) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 6 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male RBM Golo Aus Der Abendstern, Mandy Massara
BHM BM BOW CH Braerwood Sincerely Sweet, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
Female Puppy RBF CH Braerwood-suma Salt On The Rim, Rebecca Mc Casland, Mandy Massara
BHF BF Braerwood Party Princess, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
GRCH BOB GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: Braerwood Hurcnprty Vonvespers, Mandy Massara
GRCH Vomhart's Odyssey Made To Orde SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Golo Aus Der Abendstern, Mandy Massara
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Tim Parr
Adult Male BM BOB URO1 Snobird's Super-sonic Boom, Laura Gustavson

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOW Listed Entry
CH CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
RCH CH Patriot's American Story, Jean Urban
GRCH BOB GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca, Kathryn Zimmerman, Christie Martin
RBM Rose City's Cool Hand Luke Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
GRCH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Isleof Stardust At Antigua, Melissa Priddy, Brooke Priddy, Kayla Priddy
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
GRCH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban

Gun Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose
3rd) Standard Poodle, GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca
4th) Golden Retriever, URO1 Snobird's Super-sonic Boom

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge Felicity Trammell
Miniature
Int. Male BMV BM 'PR'Hope's Sterling Fremont Foxx, Sheila Sweet
Adult Male RBMV RBM CH'PR'Foxx's Simon, Sheila Sweet
Standard
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Mikka-diamond E's Ruby Red, Linda Orton
Int. Female RBFV RBF 'PR'Tesoro-mikka's Sonorous Sonata, Linda Orton
CH BOB CH'PR'Totemhills Winter Time Blues, Sheila Sweet
RCH GRCH'PR'Southpacks Southern Allure, Shari Hebert

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
BHM BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Alaskan Malamute, Listed Entry
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Totemhills Winter Time Blues

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
CH BOB UAGI CH URO2 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM South Wind Point Break, Tracy L Marek
Jr. Female BF BOW BOB Poise Majestic Beauty, Angie Claussen
BHF Sugarfoot's Magical Surprise, Kathy Woodard
RBF CH Broadway's Blue Opal J Andrea Gladden

Collie, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Smooth
Adult Female BFV BF BOB Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Felicity Trammell
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Int. Female RBF URO1 CH Iva Vom Steppenwolf Bach, Gabriela Young
CH GRCH Nadja Von Haus Der Sicherheit, Dusty Graham
RCH CH Amber Arcadia Team, Marlene Dusty Graham, Elaine Sanders

La Catahoula Leopard Dog, 5 Entries
Judge Felicity Trammell
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF CH Black Oak's Lafayette, Miranda Greer
CH GRCH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer
RCH GRCH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM Imperial The Rover, Patricia Runge, James Kuhn
BHM RBM Imperial Kharben Starr, Patricia Runge, James Kuhn
Female Puppy RBF Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge
BHF BF BOW BOB CH Imperial Fires Of July, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) La Catahoula Leopard Dog, Listed Entry
2nd) Australian Shepherd, Poise Majestic Beauty
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Australian Cattle Dog, UAGI CH URO2 Runamok Mystical Knight Dream SPOT

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge Felicity Trammell
CH BOB GRCH'PR'Poise Settin The World On Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RCH CH Poise Wild Thing By Strider, Angie Claussen
GRCH PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
CH CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield
GRCH BOB RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Felicity Trammell
Miniature
Female Puppy BFV RBF Listed Entry
Standard
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Adult Male RBMV RBM 'PR'Cohills Red Headed Stranger, Amanda Hill
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) American Hairless Terrier, GRCH'PR'Poise Settin The World On Fire
2nd) American Pit Bull Terrier, RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON
3rd) Rat Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Worka Art Delende Indian Outlaw, Debi J Golden
GRCH USR UFR GRCH Viva Glitz And Glamour, Debi J Golden And Viva Wittler

Poodle, 3 Entries
Judge Tim Parr
Miniature
Male Puppy BMV BM Byu Moon Rover @ Valentine, Velma Stoneburner, Joan Priest
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Byu One Small Step @ Valentine, Velma Stoneburner, Joan Priest

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Tim Parr
BHM BM BOW BOB Jadestone Wings & A Prayer, Janice Williams, Fed Williams
Female Puppy BF Jadestone Stars In The Sky, Janice Williams

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Tibetan Spaniel, CH Judo's A Precious Gem
3rd) Chinese Crested, CH Worka Art Delende Indian Outlaw
4th) Yorkshire Terrier, Jadestone Wings & A Prayer

BIMBS Silken Windhound, GRCH'PR'Empyrean Harvest Moon, Vicki Frey
RBIMBS Poodle, Listed Entry

View Event >