▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Illinois Toy Fox Terrier Association / Conformation Thursday Show 1

October 6, 2016

Location: Peoria, Illinois

GUARDIAN DOGS
CANE CORSO ITALIANO, 2 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOW BOB CH Fidecore Godfather Giorgi Pigg, Medesta D Pigg
Female Puppy BF Boondock's Bangarang Pigg, Medesta D Pigg
GIANT SCHNAUZER, 1 Entry
JUDGE Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB CH Hatten's Czechmate, Jim Hatten
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOW BOB CH Mitternacht's Smokie Jordie, Joanna Lockner
Jr. Female BF Isla Von Mitternacht, Joanna Lockner
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Steven A Melgreen
1st) Giant Schnauzer, CH Hatten's Czechmate
2nd) Rottweiler, CH Mitternacht's Smokie Jordie
3rd) Cane Corso Italiano, CH Fidecore Godfather Giorgi Pigg

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
AFGHAN HOUND, 1 Entry
JUDGE Steven A Melgreen
CH BOB CH Lolita At Kattana, Melissa Jane Morgan
PODENGO PORTUGUESO, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
CH GRCH Renaissance Aramis, Sandra J Truitt
RCH CH Renaissance America Sweetheart, Sandra J Truitt
GRCH BOB GRCH Ketka's Tea Cozy, Sandra Truitt
SILKEN WINDHOUND, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
CH BOB CH'PR'Windnsatin It's My Party Dna, Suzanne Liggett, Mary Childs
RCH GRCH'PR'Belozor From Russia With Love, Suzanne Liggett
WHIPPET, 4 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Male Puppy BM CH Rose Hill's Keeping The Promise, Melody Beck
CH BOB UUJ CH Wylie's An Affair To Remember SPOT-ON, Debra Borton
RCH CH Wylie's Moonlight Danc'n SPOT-ON, Debra Borton
RBM CH Rose Hill In The Lion's Den Melody Beck
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Steven A Melgreen
1st) Afghan Hound, CH Lolita At Kattana
2nd) Podengo Portugueso, GRCH Ketka's Tea Cozy
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Windnsatin It's My Party Dna
4th) Whippet, UUJ CH Wylie's An Affair To Remember SPOT-ON

GUN DOGS
COCKER SPANIEL, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Int. Male BM BOW CH Calebwalks Where The Devil Dances, Jennifer Ann Benning
Female Puppy BF Galaxy's Supernova Curtain Call, Heidi Cable
CH BOB CH Galaxys Milky Way Southern Grace, Jennifer Ann Benning
FLAT-COATED RETRIEVER, 4 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Int. Female RBF SHR Wyndhams Sweet N' Sassy, Beth Phelps, Kelly Phelps
BHF BF BOB Kingsbridge Handfull Of Treats, Kathleen Stevens
CH UNJ SHR UAGI URO1 CH Jester Progeny De Goose, Beth Phelps And Kelly Phelps
RCH SHR URO2 CH Clarenjoy Caris Of Kingsbridge, Kathleen Stevens
GOLDEN RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Int. Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
STANDARD POODLE M/C, 2 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
CH CH Vini Di Vinci Formal Attire, Jennifer Ann Benning
GRCH BOB GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
VIZSLA, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
CH BOB CH Fawa-wr Cantankerous Cmf, Terry Haberbush, Rebecca Haberbush, Alex Haberbush
RCH CH Fawa-wr Everwhen Moon Mission, Rebecca Haberbush, Terry Haberbush, Alex Haberbush
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Steven A Melgreen
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
2nd) Flat-coated Retriever, Kingsbridge Handfull Of Treats
3rd) Vizsla, CH Fawa-wr Cantankerous Cmf
4th) Cocker Spaniel, CH Galaxys Milky Way Southern Grace

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
CH CH'PR'Cherub's Smitten In The Mitten SPOT, Susan M Caltrider, Larry Caltrider
GRCH GRCH'PR'Anana's Rhinestone Cowboy SPOT, Susan B Caltrider, Larry F Caltrider
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Anana's Rhinestone Cowboy SPOT, Susan B Caltrider, Larry F Caltrider
Listed Entry, Susan B Caltrider, Larry F Caltrider
GERMAN SPITZ, 1 Entry
JUDGE Steven A Melgreen
CH BOB CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen
SAMOYED, 4 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
BHM BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Steven A Melgreen
1st) German Spitz, CH If Ever She Is A Winter Dream
2nd) American Eskimo, Listed Entry
3rd) Samoyed, GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD
JUDGE Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
GERMAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Illiana Von Granville, Kyla Michaels
CH GRCH Kaci Vom Coppermoon, Kathy Lamping
GRCH BOB UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON, Kathy Lamping
RBM Listed Entry
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Steven A Melgreen
CH BOB CH Kazon Sultry Funk, Nayan Gluck
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Steven A Melgreen
1st) German Shepherd Dog, UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, CH Kazon Sultry Funk

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 5 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH'PR'Cedarrose Kodachrome, Jackie H Craver
Female Puppy BFV BF CH'PR'Cdrose Daydream Beloever, Jackie H Craver
CH CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
GRCH GRCH'PR'Raganraht's I Dreamed A Dream, Jackie Craver
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
GRCH BOB GRCH'PR'Toplinennitro's Sexyand Iknowit SPOT, Debra Arnett, Cassandra Arnett
RAT TERRIER
JUDGE Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
TOY FOX TERRIER, 4 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Male Puppy BM 'PR'Meadowood's Silent Cal, John Davidson
Female Puppy BF BOW CH'PR'Meadowood's Leapin' Lissy, John Davidson
GRCH BOB GRCH'PR'Meadowood's Susan Sparks, John F Davidson, Sally Davidson
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Steven A Melgreen
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH'PR'Toplinennitro's Sexyand Iknowit SPOT
2nd) American Hairless Terrier, CH'PR'Cedarrose Kodachrome
3rd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Meadowood's Susan Sparks

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB Bpb Star Of The Show, Tiffany Clevenger
RBF CH Bpb/Stk9's Welcome To My World Shannon Davis, Christopher A Davis
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
DALMATIAN, 1 Entry
JUDGE Steven A Melgreen
BHF BF BOB CH Guardian N Stocklore Forrestscamp, Robert H Schaible
ENGLISH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB CH Winston Von Winchester, Steve Durbin
POODLE, 3 Entries
JUDGE Steven A Melgreen
CH BOB GRCH URO2 Brazzil's Pretty Young Thing SPOT, Debbie Brazzil
RCH GRCH Brazzil's En Vogue SPOT, Debbie Brazzil
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Steven A Melgreen
1st) Chinese Crested, Listed Entry
2nd) English Bulldog, CH Winston Von Winchester
3rd) American Bully, Bpb Star Of The Show
4th) Dalmatian, CH Guardian N Stocklore Forrestscamp

BIS Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
RBIS American Pit Bull Terrier, GRCH'PR'Toplinennitro's Sexyand Iknowit SPOT, Debra Arnett, Cassandra Arnett