Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (02/10/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

February 10, 2018

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Ixonia, Wisconsin

Guardian Dogs

American Bulldog, 5 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM Nobilis' Kylo Ren Of Hdk SPOT, Lynn Carradine-hailey, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
Jr. Male Invalid Entry
CH CA CH Humphrey Bogie On His Tail Hdk, K Mannel-fairfield
GRCH BOB UWP NI UNJ CA URO1 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NN RATN UNJ UAGI UWP UCD URX CA UROC GRCH Hd's Huckster The Casanova SPOT-ON, Polly Dake-jones And Lisa Dake-jones

Doberman Pinscher, 9 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM Hq Red Badge Of Courage, Christina Gremo
Female Puppy RBF Fayek's Always Dreaming, Elizabeth Zellmer
Jr. Female BF BOW Treasured Lady Amber Returns, Michelle Ambrose
CH BOB CH Tolivar's Iced Courage, Kaye Krueger
RCH CH Tolivar's Miracle On Ice V Hq, Laurel Vail
RBM Hq Red Dawn Kimberly K Steinmann

Great Dane, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Rottweiler, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, CH Tolivar's Iced Courage
3rd) American Bulldog, UWP NI UNJ CA URO1 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Adult Male BM BOW BOB NITECH GRCH'PR'Psyco Blu Spyder, Lisa Brooks, Robbie Brooks
Int. Female BF GRCH'PR'Maddog Total Chaos, Savanna Brooks, Robbie Brooks
Adult Female RBF CH'PR'Psyco's Concealed Carrie, Lisa Brooks, Robbie Brooks

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM BOB 'PR'Trashed Your City, Savanna Brooks
RBM 'PR'City's Outlaw Colt Ashley Ayen, Lisa Brooks

Scenthound Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Bluetick Coonhound, NITECH GRCH'PR'Psyco Blu Spyder
2nd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Trashed Your City

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
BHF BF BOB CH Nyehyrst Lena The Naiad, John Heyn

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
CH BOB CH River Run's Wicked, Stephanie Clemons
RCH CH Knottypine's Whispers To My Soul, Jean Bernier
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Tothepoint's Taylor Made SPOT-ON, Karen Combs

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Female Puppy BF BOB CH Sttps Adagirl@bonniedale, Bonnie Crawford

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Tracie Karsjens
Int. Male BM BOW BOB CH Technique Final Quintessence, Kim Hanna
Female Puppy BF Traditional Celebrate Anew, Karen Szymanski
Jr. Female RBF Listed Entry

Gordon Setter, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Jr. Female BF CH Lyric's Enduring Flame, Laurie Carlson
BHF RBF Listed Entry
CH Invalid Entry

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Tracie Karsjens
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Neverest A Treasure From Tillie, Desirae Pausma, Zachary Pausma

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Jr. Female BF BOB CH D'lite's From C To Shining C, Irene Miller

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Int. Female BF BOB Sanvar Inspires Castle At Jax, Ann Helm

Vizsla, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
BHF BF BOB Sizzlevilles Gretta, Rae Ann Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Curly-Coated Retriever, CH Nyehyrst Lena The Naiad
2nd) German Shorthaired Pntr, CH River Run's Wicked
3rd) Golden Retriever, CH Technique Final Quintessence
4th) Vizsla, Sizzlevilles Gretta

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Int. Female BF CH Am's The Viking Kotka Tokuguay, Samantha Siekerman
CH BOB CH Finesse Jotunn Prince Tokuguay, Samantha Siekerman
RBF Tokuguay's Kuro Keshi No Ojo Samantha Siekerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
BHF BF BOB URO2 CH Powderhound's Blaze Of Glory, Jennifer Effler-leveille

Northern Breed Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Alaskan Malamute, URO2 CH Powderhound's Blaze Of Glory
2nd) Akita, CH Finesse Jotunn Prince Tokuguay

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM Bluerain's Finders Keepers, Emily Barnes, Michelle Ambrosius
Female Puppy RBF Bluerain's Whisper Of Beauty, Michelle Ambrosius, Gary Roberson
Jr. Female BF BOW BOB CH Bluerain's Picture Perfect, Michelle Ambrosius, Gary Roberson

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM CH Di-da Knight In Shining Armour, Susan Powers
Adult Male RBM URO2 Lobo Von Den Oher Tannen SPOT-ON, Roxann Rokicki
CH BOB URO1 CH Zyko Von Huerta Hof, Katie J Mc Donald

Mudi, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB CH UGRACH21 Roseview Changin My Stars SPOT, Kimberly A Charles And Bruce Winter

Swedish Vallhund,
Judge Tracie Karsjens
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Pavon Anastasia, Pamela Abrath

Herding Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Australian Shepherd, CH Bluerain's Picture Perfect
2nd) Mudi, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, URO1 CH Zyko Von Huerta Hof
4th) Shetland Sheepdog, CH UGRACH21 Roseview Changin My Stars SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Adult Male BM Crystal Rock's Hunky Dori, Laura L Poquette
Adult Female BF BOW BOB CH Crystal Rock's Lil Rebel Yell, Laura L Poquette
RBM Listed Entry

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Female Puppy BF 'PR'Trackside Summer's Front Paige, Sharon Bruckschen
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's Miss Tiny Bubbles, Sharon Bruckschen
RBF Ter-lee Five O'clock Girl Rick Lilly
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Miss Trackside Victory Lane, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) American Pit Bull Terrier, CH Crystal Rock's Lil Rebel Yell
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's Miss Tiny Bubbles

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Adult Female BF Queen Isabella, Kathleen Kruk
CH BOB CH Lewis Brookwood Olaf, Kathleen Kruk, Michael Kruk

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Adult Female BF BOB CH UAGII Chatham Take Me As I Am, Lori Grootemaat

Havanese, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Papillon, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Adult Male BM Amicae Moondust, Maxine Rabinowe
CH BOB CH Sleepy Creek Lightning Strikes 2x, Paula Eytalis

Companion Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH UAGII Chatham Take Me As I Am
2nd) Biewer Terrier, CH Lewis Brookwood Olaf
3rd) Havanese, Listed Entry
4th) Papillon, CH Sleepy Creek Lightning Strikes 2x

BIMBS Australian Shepherd, CH Bluerain's Picture Perfect, Michelle Ambrosius, Gary Roberson
RBIMBS Rottweiler, Listed Entry

View Event >