Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Caliente All-breed Canine Association (01/20/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

January 20, 2018

Hosted By: Caliente All-breed Canine Association

Location: Phoenix, Arizona

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHF BF BOB ALCH CH Maharaja's Under The Sea, Cindi Jackson

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Four Lakes Lunar Eclipse V Sevod, Raymond Wustrack, Karyl Wustrack

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB GRCH Debonair's She's Got Moxie, Carla A Ghilardi, Michael S Ghilardi
RCH CH'PR'Toro De Debonair, Carla Michaela Ghilardi

Dogue De Bordeaux, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Female BF BOB CH Legendarivs Canis Mascara, Vitra Harrison
RBF Posh Van't Bulscampvelt Samone Breaux

Komondor, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Int. Male BM BOB Kevilyn Kind Of A Big Deal, Debra Schladt

Rottweiler, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Dogo Argentino, GRCH Debonair's She's Got Moxie
2nd) Rottweiler, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, CH Four Lakes Lunar Eclipse V Sevod
4th) Bernese Mountain Dog, ALCH CH Maharaja's Under The Sea

Sighthounds & Pariah Dogs

Peruvian Inca Orchid, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB GRCH D'inka Espipena Tupaq Solo, Kathryn Martel
RCH CH Huaca Inca De Vaccares, Kathryn Martel

Saluki, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOB Heldorado Stampede @ Sundogsaloon, Suzi Smith
RBM Listed Entry

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM 'PR'Attaway's Golden Puma, Diana Bertram
CH CH'PR'Talisman Gryffyn Saxophone, Alexia I Fairbairn, Vincent Carrocci
RCH CH'PR'Winsome's Sonar Ping, Diana Bertram
GRCH BOB GRCH'PR'Aeracuras Fantasy Gilbert Dna, Michelle Smith Or Barb Franklin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Serenity Frisco, Diana Bertram

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Peruvian Inca Orchid, GRCH D'inka Espipena Tupaq Solo
2nd) Saluki, Heldorado Stampede @ Sundogsaloon
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Aeracuras Fantasy Gilbert Dna

Gun Dogs

Bracco Italiano, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF CH China Fleets You Are My Sunshine, Marilyn R Vinson
CH BOB CH Primo Pacifico, Marilyn R Vinson Or John E Vinson
RCH CH Mia Amante Di-ala D'oro, Marilyn R Vinson

Brittany, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Adult Male BM BOB CH Sunquest's Star Vue Edition, Linda Dee Hartnek, Melissa Barwick, Kimberly Barwick

English Setter, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHF BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB CH Rainbow's Ebb And Tide, Kimberly A Lindenmeyer
Jr. Female BF Ray Of Sunshine-jasmine, Dana Thompson
CH Listed Entry
RCH CH Rizonhills My Country Tis Of Thee, Laura Jack
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Wildfires Next To Perfection, Dana Thompson, Deborah D Wheat
NFP BP Listed Entry, Dana Thompson, Deborah D Wheat

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Female BF BOB CH'PR'Tiara O Beautiful Forpatriotdream, Julie Borst Reed

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF BOB Sage Lee Of Lone Tree, Linda Weygant

Gun Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Golden Retriever, CH Rainbow's Ebb And Tide
2nd) English Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) Brittany, CH Sunquest's Star Vue Edition
4th) Standard Poodle, CH'PR'Tiara O Beautiful Forpatriotdream

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHM BM CH Sundevils Molson's Golden Boy, Amy Huenneke
BHF BF BOW BOB CH Sundevils Pumpkn Spiced Porter, Amy Huenneke

Samoyed, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Samoyed, Listed Entry
2nd) Akita, CH Sundevils Pumpkn Spiced Porter

Herding Dogs

Border Collie, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Int. Female BF BOB CH Shoreland's Rock-a-bye-baby, Shannon Barnes, Alexia Robles

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Int. Female BF BOB CH Cher Car's Panthera Shasta, Julie Ingram

Min American Shepherd Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Mudi, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHM BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF Listed Entry
CH Invalid Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Dutch Shepherd, CH Cher Car's Panthera Shasta
2nd) Shetland Sheepdog, Invalid Entry
3rd) Mudi, Listed Entry
4th) Border Collie, CH Shoreland's Rock-a-bye-baby

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB UWP CA GRCH'PR'Toplines Outlaw Josey Wales SPOT-ON, Farshid Freddy Ebrahim

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Int. Female RBF Pakajack Bullette, Connie Mathewson
BHF BF BOB 'PR'Pakajack Princess Peanut, Connie Mathewson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) American Pit Bull Terrier, UWP CA GRCH'PR'Toplines Outlaw Josey Wales SPOT-ON
2nd) Jack Russell Terrier, 'PR'Pakajack Princess Peanut

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF CH Wbb's Cleopatra Nicole Walker, Michael Walker

Chihuahua, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
BHF BF BOB CH Autumjoy's N Legacy's Misbehavin', Pamela S Benson

Companion Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Dalmatian, Listed Entry
2nd) Chihuahua, Listed Entry
3rd) American Bully, Listed Entry
4th) Papillon, CH Autumjoy's N Legacy's Misbehavin'

BIMBS American Pit Bull Terrier, UWP CA GRCH'PR'Toplines Outlaw Josey Wales SPOT-ON, Farshid Freddy Ebrahim
RBIMBS Golden Retriever, CH Rainbow's Ebb And Tide, Kimberly A Lindenmeyer

View Event >