Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society (12/29/2017) / Conformation - Monday, Show 1

January 1, 2018

Hosted By: North West Silken Windhound Society

Location: Ridgefield, Washington

Guardian Dogs

American Bulldog, 5 Entries
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Blackwell's High Voltage, Amy Blackwell
RCH Invalid Entry
GRCH GRCH Daileys A Fire Inside, Amy Blackwell

Boxer, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Adult Male BM BOB Listed Entry

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF CH Thunders High Hopes, Teresa Ritchey
GRCH BOB GRCH Belmars Vengeance V Thunderstruck, Kimberlee Dorr

Great Dane, 6 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Mister Bones Jangles, Donna Jewell
RCH CH Chancellor Milo Von Der Zane Mhd, Kristie Bertram
GRCH GRCH Baron Nash Donova, Donna Jewell

Mastiff, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Female Puppy BF BOB Meadowfarm's Head Over Heels, Jamie Morris, Tamara Sholes, Allen Morris

Rottweiler, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM Burkhardt Vom Haus Stalter, Quinn Amorine, Matt Amorine
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Boxer, Listed Entry
3rd) Great Dane, CH Mister Bones Jangles
4th) American Bulldog, CH Blackwell's High Voltage

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Female RBF Mtn Brook First Coin Half Disme, Pat Marlow
BHF BF BOB Mtn Brook Debit And Fees, Pat Marlow
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Mtn Brook Sparkl In Silver, Pat Marlow
NFP BP Mtn Brook Silver Dollar, Pat Marlow

Dachshund, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
STANDARD
Adult Female BFV BF Teckelwood Ripley V Codeblue, Jennifer Milosavljevic
CH BOB CH Boreas' Wicked Wicked Ways W, Pat Marlow

Drever, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
GRCH BOB USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Drever, USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution
2nd) Dachshund, CH Boreas' Wicked Wicked Ways W
3rd) Beagle, Mtn Brook Debit And Fees

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Adult Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy RBM 'PR'Allagante Wall Street, Karen Sanders
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM CH'PR'Allagante Jewel Of Aswan, Karen Sanders, Paul Sanders
Female Puppy 'PR'Allagante Bourbon Street, Karen Sanders
Jr. Female Listed Entry
Int. Female BF BOW CH'PR'Allagante Samar Navabi, Lori Idsinga
BHF Invalid Entry
CH CH'PR'Allagante Greased Lightning, Karen Sanders Or Paul Sanders
RCH CH'PR'Inphenite Awesome Possum, J Vookles
GRCH BOB GRCH'PR'Winsome's Breeze On By, Lorraine Strawn, Jim Strawn

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome's Breeze On By
2nd) Basenji, Listed Entry

Gun Dogs

Golden Retriever, 9 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male RBM Bbg Nikola Tesla Child Of Light, Kerry Miller
Adult Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female Wills Summer Rain Drop, Kelli F Mc Culloch, Katelyn S Mc Culloch
Int. Female BF CH Shyan's She's Here By Merit, Emilie Bullard
Adult Female RBF Prism's Leap First With Merit, Emilie Bullard
CH BOB Listed Entry
RCH Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Sunnydaze For Peeps Sake, Kristen Reiter

Portuguese Water Dog, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH D'agua Raging Missoula SPOT, Tamara L Rook
RCH CH Tanaki D'agua Sangue Novo, Tamara L Rook
NON-LICENSED CLASSES
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: URO1 D'agua Eye Of The Storm, Tamara L Rook

Gun Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Labrador Retriever, CH Sunnydaze For Peeps Sake
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Portuguese Water Dog, CH D'agua Raging Missoula SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 9 Entries
Judge Sonja J Ostrom
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Z'best V&v Small & Wise Yoda, Laraine Zurline
STANDARD
BHF BFV BF CH'PR'Smokey Mtn's Daenerys Mod, Candice Chamberlain
CH GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz
RCH CH'PR'Smokey Mtn Cu Alainn Lanikai, Stewart Redfield, Heidi Redfield
GRCH BOB NGRCH NBOB GRCH'PR'Ah's Siriusdrms Saratoga Passage, Denise Randall Miller Or Robert A Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Emerald Citys Midnight Hall

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Shikoku, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM BOB Jirou No Aki Shubun-san, Paula M Broiles

Northern Breed Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) American Eskimo, NGRCH NBOB GRCH'PR'Ah's Siriusdrms Saratoga Passage
3rd) Shikoku, Jirou No Aki Shubun-san

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
BHM BM BOB Listed Entry

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male BM BOB Infiniti Ragtime Happy Camper, Carol Scavone
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Crazyhearts Show Me The Money, Holly Hibdon

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Verseaus Queen Of Everything V.eh, Penny King, Ramona Kraft
RCH URO1 CH Athos Bellatrix SPOT-ON, Suzanne Loegel

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Verseaus Queen Of Everything V.eh
2nd) Australian Cattle Dog, Listed Entry
3rd) Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, Infiniti Ragtime Happy Camper

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH'PR'Grnlf's Its Just My Baby Girl, Courtney Reid-herrera, Yolannie Reid

German Pinscher, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB USA UFA UWPCH CH Aritaur Bibi Dahl SPOT-ON, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie J Vihlen Schluter

Miniature Schnauzer, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy BM Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Female BF Dynamo Alpine Meadow Mist, Sara Flour
CH BOB CH Dynamo Crimson Legend, Sara Flour
GRCH USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Miniature Schnauzer, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Grnlf's Its Just My Baby Girl
3rd) Norwich Terrier, Listed Entry
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH Dynamo Crimson Legend

Companion Dogs

American Bully, 13 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male BM BOW Mujagic's Predator, Richard Mujagic
BHF BF Rediron's Reckless Endangerment, Tatiana Mc Lean
CH CH Mtn. Pride's Top Of The World, Elizabeth Peterson
RCH CH Gfbs Apollo Creed Cyrus, Pedro Gil
GRCH BOB GRCH Mtn Pride Kj Ride Or Die, Kim Jordan

Chihuahua
Judge Sonja J Ostrom
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Larex Uno Mas, Barbara A Larsen

French Bulldog, 6 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy Invalid Entry
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Sadie My Lady Of Echocreek, Sher Yeuroukis

Pug, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) American Bully, GRCH Mtn Pride Kj Ride Or Die
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Pug, Listed Entry
4th) Poodle, Sadie My Lady Of Echocreek

BIS Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
RBIS Belgian Shepherd Dog, CH Verseaus Queen Of Everything V.eh, Penny King, Ramona Kraft

View Event >