Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society (12/29/2017) / Conformation - Friday, Show 1

December 29, 2017

Hosted By: North West Silken Windhound Society

Location: Ridgefield, Washington

Guardian Dogs

American Bulldog, 4 Entries
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Daileys A Fire Inside, Amy Blackwell
RCH CH Blackwell's High Voltage, Amy Blackwell

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Tracey A Kallas
Adult Male BM BOW CH Tango Through The Knight, Teresa Ritchey
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Thunder Starz Ablaze, Teresa Ritchey
GRCH BOB GRCH Belmars Vengeance V Thunderstruck, Kimberlee Dorr
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Day Hill's Midnight Soiree, Kimberlee Dorr
CH Day Hill's Rogue One, Kimberlee Dorr

Great Dane, 5 Entries
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Baron Nash Donova, Donna Jewell
RCH CH Chancellor Milo Von Der Zane Mhd, Kristie Bertram

Leonberger, 3 Entries
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH High Hopes Walk The Wild Side, Debbie Albers
RCH CH El Dorado's Gone With The Wind, Debbie Albers

Mastiff, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Meadowfarm's Head Over Heels, Jamie Morris, Tamara Sholes, Allen Morris

Rottweiler, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Doberman Pinscher, GRCH Belmars Vengeance V Thunderstruck
2nd) Bullmastiff, Listed Entry
3rd) Great Dane, GRCH Baron Nash Donova
4th) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female RBF Mtn Brook First Coin Half Disme, Pat Marlow
BHF BF BOB Mtn Brook Debit And Fees, Pat Marlow
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Mtn Brook Sparkl In Silver, Pat Marlow
NFP BP Mtn Brook Silver Dollar, Pat Marlow

Dachshund, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
MINIATURE
BHF BFV RBF Listed Entry
STANDARD
Int. Female BFV BF BOB CH Boreas' Wicked Wicked Ways W, Pat Marlow
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Inky Ball A Wiener, Jacque Keller-mc Cormick
Listed Entry, Jacque Keller-mc Cormick

Drever, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
GRCH BOB USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Dachshund, CH Boreas' Wicked Wicked Ways W
2nd) Drever, USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution
3rd) Beagle, Mtn Brook Debit And Fees

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
BHM BM CH Makindu Kiss The Sky, Brenda Phillips, Jan Mc Williams
CH BOB CH Makindu Sez You!, Brenda Phillips

Silken Windhound, 12 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male RBM 'PR'Windspirit Allagante Merlin Dna, Karen Sanders, Paul Sanders
Adult Male BM BOW CH'PR'Allagante Greased Lightning, Karen Sanders Or Paul Sanders
Female Puppy RBF 'PR'Allagante Winsome Fifth Avenue, Iola Stetson
Int. Female BF CH'PR'Windspirit Dancin The Salsa, Karen Sanders, Paul Sanders, Lucille D Meale
CH CH'PR'Inphenite Awesome Possum, J Vookles
RCH CH'PR'Inphenite Winsome Tickled Pink, Iola Stetson
GRCH BOB URO1 GRCH'PR'Allagante Moondance Wildrose, Tammy Mills
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Allagante Mai Tai Davan Dna, Iola Stetson And Karen Sanders

Whippet, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Silken Windhound, URO1 GRCH'PR'Allagante Moondance Wildrose
2nd) Whippet, Listed Entry
3rd) Basenji, CH Makindu Sez You!

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH Sugar Loaf Kung Frode, Kathleen Kelly

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female Invalid Entry
BHF BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH Lochlan De Broughton, Cynthia Trowbridge, Hal A Ross

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB CH Shyan's She's Here By Merit, Emilie Bullard
CH GRCH Meritorious Pie In The Skye, Emilie Bullard
RCH Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry, Kelli Mc Culloch Or Meaghan Mc Culloch

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH Copper Creek's Sophie Ann, Becki Crighton

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM CH Tanaki D'agua Sangue Novo, Tamara L Rook
BHF BF BOW BOB CH D'agua Full Moon, Tamara L Rook
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 D'agua Eye Of The Storm, Tamara L Rook

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Clumber Spaniel, CH Sugar Loaf Kung Frode
2nd) Golden Retriever, CH Shyan's She's Here By Merit
3rd) Portuguese Water Dog, CH D'agua Full Moon
4th) Labrador Retriever, CH Copper Creek's Sophie Ann

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Int. Male RBM Showkayce Folsom Keeps Arollin, Genevieve Neely
BHM BM BOB CH Subarashii The Last Gunslinger, Wendy Sorrell, Bonnie Jensen

American Eskimo, 8 Entries
Judge Tracey A Kallas
STANDARD
BHM BMV BM BOW CH'PR'Smokey Mtn's Midnight Rider, Candice Chamberlain
Female Puppy BFV BF CH'PR'Smokey Mtn Cu Alainn Lanikai, Stewart Redfield, Heidi Redfield
BHF RBFV RBF CH'PR'Smokey Mtn's Daenerys Mod, Candice Chamberlain
CH GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz
RCH CH'PR'Whytelight-ah's Rainbow's Legacy, Lynn A Mc Clure
GRCH BOB GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Ahs Siriusdrms Palisade Hechos, Tiffanie E Coe, Denise Randall Miller, Robert A Miller
GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Karelian Bear Dog, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM Bearbusters Ekki, Sheila Shockey
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Shikoku, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM BOB Jirou No Aki Shubun-san, Paula M Broiles

Northern Breed Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze
2nd) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
3rd) Akita, CH Subarashii The Last Gunslinger
4th) Shikoku, Jirou No Aki Shubun-san

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Tracey A Kallas
GROENENDAEL
Adult Male BMV BM CH Hogan-g Di Torre D'arese, Tami Worley
BHF Invalid Entry
CH BOB CH Verseaus Queen Of Everything V.eh, Penny King, Ramona Kraft
RCH URO1 CH Athos Bellatrix SPOT-ON, Suzanne Loegel

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
CH Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Verseaus Queen Of Everything V.eh
2nd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
3rd) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
GRCH BOB VPN AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpines Lbk Hearts On Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Karen Thomason, Ed Thomason
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWPV UWPCHX GRCH'PR'Sweet Tooth's Butter Bean, Perry Parks

German Pinscher, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
CH BOB USA UFA UWPCH CH Aritaur Bibi Dahl SPOT-ON, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie J Vihlen Schluter
RCH URO1 CH Dabneys Pink Gardenia SPOT-ON, Janet Oatney And Linda Krukar
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 CH Dabneys Pink Gardenia SPOT-ON, Janet Oatney And Linda Krukar

Miniature Schnauzer, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
BHM BM BOB CH Hutch's I'm Rock Solid, Theone Hutchman, Angela Christopher
RBM Listed Entry

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Tracey A Kallas
BHM BM BOW BOB CH Dynamo Crimson Legend, Sara Flour
Jr. Female BF Dynamo Alpine Meadow Mist, Sara Flour
GRCH USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) American Pit Bull Terrier, VPN AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpines Lbk Hearts On Fire SPOT-ON
2nd) Miniature Schnauzer, CH Hutch's I'm Rock Solid
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Dynamo Crimson Legend
4th) Norwich Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 11 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy RBM Mtn Pride Chinook Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Int. Male Mujagic's Predator, Richard Mujagic
Int. Female BF Red Iron's Penny Lane, Lisa Kirk-thompson
CH GRCH Romeo O Romeo14k, Joshua Smith
RCH GRCH Rib The Carpenter Of Blb, Abel Villarreal Jr, Autumn Villarreal
GRCH BOB GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies, Bobby Lee Dickson, Jasmine Marie Sadow
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH FS Bmk's Daddy's Lil Bombshell, Elizabeth Peterson

Chihuahua
Judge Tracey A Kallas
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Larex Uno Mas, Barbara A Larsen

French Bulldog, 7 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy Invalid Entry
Jr. Female Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB CH Bloom An Princess Thumbelina, Julie Frase, Annette Blomquist

Companion Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) American Bully, GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Papillon, CH Bloom An Princess Thumbelina
4th) Havanese, Listed Entry

BIS Silken Windhound, URO1 GRCH'PR'Allagante Moondance Wildrose, Tammy Mills
RBIS American Pit Bull Terrier, VPN AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpines Lbk Hearts On Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Karen Thomason, Ed Thomason

View Event >