Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (12/02/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

December 3, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Jefferson, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW CH Fiera Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez
Adult Female RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOB Grand Central Asians Diego, Gregory D Hawthorne Jr, Selena Day

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOB CH Expo De La Pradera Escondido, Karina Whittington

Guardian Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Boxer, GRCH La Diva Box Von Sanchez
2nd) Pyrenean Mastiff, CH Expo De La Pradera Escondido
3rd) Central Asian Shepherddog, Grand Central Asians Diego

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM BOB CH'PR'3color's Just Red, Jessica Mc Rae, Billy Mc Rae
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRFCH CA CGRCH GRCH'PR'Grand River's Ok Dixie Mae Doo, Marissa Turner

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM 'PR'3 Color's All Spiced Up, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
CH CCH GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
GRCH BOB GRCH CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy, Marissa Turner, Susan Anderson

Scenthound Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy
2nd) Redbone Coonhound, CH'PR'3color's Just Red

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 10 Entries
Judge R Rowdy A Yates
Jr. Male RBM Tamrick Ain't No Way, Debi J Golden
BHM BM CH Suni's Stardrift'n Cowboy, Lynda Hicks
Jr. Female RBF Suni Kindred Spirit W/ Stardrift, Lynda Hicks
Adult Female BF BOW Noperas Day Tripper Of Stardrift, Deborah Howard, Ruth B Booker, Terrilynn Holderman
BHF Suni Cimaron Moon O'stardrift, Lynda Hicks
CH BOB CH Paladin Sweet Love Of Spicehill, Debi Golden
RCH URO1 CH Suni Sir Viveur, Lynda Hicks, James Hicks

Silken Windhound, 2 Entries
Judge R Rowdy A Yates
CH BOB CH'PR'Summersspirit Fireball @gaffer, Susan Brasel
RCH CH'PR'Summersspirit Man O' War Dna, Donna C Murphy

Whippet, 1 Entry
Judge R Rowdy A Yates
Jr. Female BF BOB CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: R Rowdy A Yates
1st) Afghan Hound, CH Paladin Sweet Love Of Spicehill
2nd) Whippet, CH Debmar Love Never Dies
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Summersspirit Fireball @gaffer

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge R Rowdy A Yates
Jr. Female BF BOB Bar Lo's Celtic Weave, Nancy Anderson

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge R Rowdy A Yates
CH BOB URO1 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

German Shorthaired Pntr, 5 Entries
Judge R Rowdy A Yates
Jr. Male BM Braerwood Sincerely Sweet, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
Female Puppy BF BOW Braerwood-suma Salt On The Rim, Rebecca Mc Casland, Mandy Massara
GRCH BOB GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Standard Poodle, 7 Entries
Judge R Rowdy A Yates
CH Listed Entry
RCH CH Winterswind-figz Karma, Tanya Renee Figliozzi, Peter Figliozzi, Kerry Bjorn Hogle
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge R Rowdy A Yates
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Wekay's Amazing Grace, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RCH Listed Entry
GRCH Listed Entry
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: R Rowdy A Yates
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order
2nd) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
3rd) Curly-Coated Retriever, URO1 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Amazing Grace

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 8 Entries
Judge R Rowdy A Yates
MINIATURE
Male Puppy Invalid Entry
Adult Female BFV RBF 'PR'Foxx'x Southern Comfort, Sheila Sweet
STANDARD
Int. Male RBMV 'PR'Taylak's Snapdragon Foxx, Sheila Sweet
Adult Male BMV RBM CH'PR'Foxx's Tesoro Tank, Sheila Sweet
Int. Female BFV BF BOW CH'PR'Foxx's Morning Moka By Mikka, Sheila Sweet
CH BOB CH'PR'Foxx's Polished Platinum, Sheila Sweet
RCH CH'PR'Southpacks Steel Magnolia Foxx, Sheila Sweet

Northern Breed Group Winners
Judge: R Rowdy A Yates
1st) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Foxx's Polished Platinum

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
CH BOB UAGI CH URO2 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH CH Stampedes Scouts Honor, Stephanie Ayers, Jim Ayers

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM Pissant Julio Gladden SPOT-ON, Charles W Gladden Ii
Female Puppy RBF Sugarfoot's Magical Surprise, Kathy Woodard
Jr. Female BF BOW Broadway's Blue Opal, J Andrea Gladden
CH BOB CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RCH Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
MALINOIS
Int. Male RBMV RBM Prins Perle De Tourbiere, Karen A Shivers
BHM BMV BM CH Stonefox Loup Dans Mon Ombre, Karen A Shivers
CH BOB UNJ CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth
RCH UNJ UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers

Collie, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
SMOOTH
Adult Female BFV BF BOB Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

Dutch Shepherd, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell
RCH CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Nadja Von Haus Der Sicherheit, Dusty Graham
RCH Invalid Entry

La Catahoula Leopard Dog, 10 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM CH Black Oak's Cj, Miranda Greer
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Black Oak's Lafayette, Miranda Greer
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington
RCH CH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer
GRCH BOB GRCH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler SPOT, Michelle Covington

Herding Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Belgian Shepherd Dog, UNJ CH Val Haus L. Lawliet
2nd) Australian Shepherd, CH Poise Blazing Dragon Fire
3rd) Dutch Shepherd, GRCH Mea Culpa Van Neerland
4th) German Shepherd Dog, CH Nadja Von Haus Der Sicherheit

Terriers

American Hairless Terrier, 8 Entries
Judge Helena Engelauf
CH UWP USR UFR CH Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer, Susan Brasel
RCH CH'PR'Poise Settin The World On Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
GRCH BOB PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Helena Engelauf
STANDARD
Int. Male BMV BM BOW 'PR'Cohills Red Headed Stranger, Amanda Hill
Int. Female Invalid Entry
CH URO1 CH Rpk's Unwritten Paige @ Cohills, Amanda Hill
RCH CH'PR'Cohills Who Made Who?, Amanda Hill
GRCH BOB GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP UCD UAGI URO3 GRCH K2's Sobe An Outlaw At Cohills SPOT-ON, Amanda Hill Or Devan Kallas

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy Invalid Entry
BHF BF Triple C's Devine Coco, Cheryl Wimberly
CH BOB CH Jolie Bleu Moreau, Jean Moreau, Norman Moreau
RCH CH'PR'Triple C's Kickin Up A Storm, Cheryl Wimberly

Terrier Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Rat Terrier, GRCH Bur-way Unscripted
2nd) American Pit Bull Terrier, CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
3rd) American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH Jolie Bleu Moreau

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge R Rowdy A Yates
Jr. Male BM BOB CH Worka Art Delende Indian Outlaw, Debi J Golden

Mi-Ki, 1 Entry
Judge R Rowdy A Yates
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge R Rowdy A Yates
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Schipperke, 3 Entries
Judge R Rowdy A Yates
CH BOB EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrobs, Nancy K Anderson
GRCH GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barlo, Nancy Anderson And June A Moore
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrob, Nancy K Anderson

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge R Rowdy A Yates
CH BOB CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez
RCH CH Judo's Millions Of Happy Memor, Benita Rodriguez Or Donna Etchinson

Companion Dog Group Winners
Judge: R Rowdy A Yates
1st) Mi-Ki, Listed Entry
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Chinese Crested, CH Worka Art Delende Indian Outlaw
4th) Tibetan Spaniel, CH Judo's A Precious Gem

BIS Mi-Ki, Listed Entry
RBIS Treeing Walker Coonhound, GRCH CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy, Marissa Turner, Susan Anderson

View Event >