Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (12/02/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

December 2, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Jefferson, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW CH Darimi's Ima Secret Agent, Cheri Williams
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF CH Fiera Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez
Int. Female RBF CH URO1 Don't Wake The Dragon Von Haus SPOT-ON, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy
Adult Female Listed Entry
GRCH BOB GRCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Grand Central Asians Diego, Gregory D Hawthorne Jr, Selena Day

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH Expo De La Pradera Escondido, Karina Whittington

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Boxer, GRCH La Diva Box Von Sanchez
2nd) Pyrenean Mastiff, CH Expo De La Pradera Escondido
3rd) Central Asian Shepherddog, Grand Central Asians Diego

Scenthounds

Redbone Coonhound
Judge Stanley J Matsumoto
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRFCH CA CGRCH GRCH'PR'Grand River's Ok Dixie Mae Doo, Marissa Turner

Treeing Walker Coonhound, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CCH GRCH'PR'3 Color's All Riled Up, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
RCH CCH'PR'3 Color's Bad Moon Rizin, Jessica Mc Rae, Billy Mc Rae
GRCH BOB GRCH CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy, Marissa Turner, Susan Anderson

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 11 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM Tamrick Ain't No Way, Debi J Golden
BHM RBM CH Suni's Stardrift'n Cowboy, Lynda Hicks
Jr. Female Suni Kindred Spirit W/ Stardrift, Lynda Hicks
Adult Female RBF Noperas Day Tripper Of Stardrift, Deborah Howard, Ruth B Booker, Terrilynn Holderman
BHF BF BOW CH Suni's Prairie Rose @stardrift, Lynda Hicks
CH BOB URO1 CH Suni Sir Viveur, Lynda Hicks, James Hicks
RCH CH Suni High Plains Stardrift'r, Lynda Hicks

Azawakh, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Allalwansahel Papiliodemodocus, Robert Sampson, Alberta Evans, Laura Sampson, R Winn Conaway

Silken Windhound, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH'PR'Summersspirit Man O' War Dna, Donna C Murphy
RCH CH'PR'Summersspirit Fireball @gaffer, Susan Brasel

Whippet, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Whippet, CH Debmar Love Never Dies
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Summersspirit Man O' War Dna
4th) Azawakh, Allalwansahel Papiliodemodocus

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Bar Lo's Celtic Weave, Nancy Anderson

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB URO1 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

German Shorthaired Pntr, 5 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM Braerwood Sincerely Sweet, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
Female Puppy BF BOW Braerwood-suma Salt On The Rim, Rebecca Mc Casland, Mandy Massara
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Standard Poodle, 7 Entries
Judge David Arthur
CH BOB GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca, Kathryn Zimmerman, Christie Martin
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH GRCH Wekay's Amazing Grace, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RCH CH Wekay's Jade Rocking At Mojazz, Mona Stilson, Wendy Grotheer
GRCH BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Curly-Coated Retriever, URO1 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON
3rd) Standard Poodle, GRCH Poetry's & Rosecity's Bianca
4th) Brittany, Bar Lo's Celtic Weave

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 8 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
Jr. Male BMV CH'PR'Southpack's Mikka Kasino Foxx, Sheila Sweet
Adult Female BFV BF 'PR'Foxx'x Southern Comfort, Sheila Sweet
STANDARD
Int. Male RBMV RBM 'PR'Taylak's Snapdragon Foxx, Sheila Sweet
Adult Male BMV BM BOW BOB CH'PR'Foxx's Tesoro Tank, Sheila Sweet
Int. Female BFV RBF CH'PR'Foxx's Morning Moka By Mikka, Sheila Sweet
CH CH'PR'Foxx's Polished Platinum, Sheila Sweet
RCH CH'PR'Southpacks Steel Magnolia Foxx, Sheila Sweet

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Foxx's Tesoro Tank

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Stampedes Scouts Honor, Stephanie Ayers, Jim Ayers
RCH UAGI CH URO2 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM Pissant Julio Gladden SPOT-ON, Charles W Gladden Ii
Female Puppy Sugarfoot's Magical Surprise, Kathy Woodard
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RBF Broadway's Blue Opal J Andrea Gladden

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MALINOIS
Int. Male RBMV RBM Prins Perle De Tourbiere, Karen A Shivers
BHM BMV BM CH Stonefox Loup Dans Mon Ombre, Karen A Shivers
CH BOB UNJ CH Stonefox Criminal Investigator, Karen A Shivers
RCH UNJ CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth

Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
SMOOTH
Adult Female BFV BF BOB Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

Dutch Shepherd, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
RCH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Nadja Von Haus Der Sicherheit, Dusty Graham
RCH Invalid Entry

La Catahoula Leopard Dog, 9 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM CH Black Oak's Cj, Miranda Greer
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female Black Oak's Lafayette, Miranda Greer
BHF Listed Entry
CH CH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer
RCH CH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington
GRCH BOB GRCH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler SPOT, Michelle Covington
RBF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Belgian Shepherd Dog, UNJ CH Stonefox Criminal Investigator
2nd) Australian Shepherd, CH Poise Blazing Dragon Fire
3rd) Dutch Shepherd, GRCH Mea Culpa Van Neerland
4th) La Catahoula Leopard Dog, GRCH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler SPOT

Terriers

American Hairless Terrier, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM CH Strider's The Peacemaker, Amy Brent, Debbie Holmes, Barbara J Trammel
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH Poise Wild Thing By Strider, Angie Claussen
CH CH'PR'Poise Settin The World On Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RCH CH UNJ USA UFA Kvk's Rev It Up @ Bur-way, Debbie Holmes
GRCH PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Sly Eyes Wookie Wake Up @ Aacres, Catherine L Adams

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Int. Female BFV BF 'PR'Dar's Ramblin' Rose, Darla J Ailey
STANDARD
BHM BMV BM BOW CH'PR'Aacres John Henry, Cory Downey Hart
CH Listed Entry
RCH CH'PR'Cohills Who Made Who?, Amanda Hill
GRCH BOB GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP UCD UAGI URO3 GRCH K2's Sobe An Outlaw At Cohills SPOT-ON, Amanda Hill Or Devan Kallas

Teddy Roosevelt Terrier, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW CH Scooter's Tuffy, Jean Moreau, Norman Moreau
Female Puppy Invalid Entry
BHF RBF Triple C's Devine Coco, Cheryl Wimberly
CH BOB CH Jolie Bleu Moreau, Jean Moreau, Norman Moreau
RCH CH Triple C Its A Cajun Thing, Cheryl Wimberly

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Rat Terrier, GRCH Bur-way Unscripted
2nd) American Hairless Terrier, CH Poise Wild Thing By Strider
3rd) American Pit Bull Terrier, CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH Jolie Bleu Moreau

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB CH Worka Art Delende Indian Outlaw, Debi J Golden

French Bulldog, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB Bedrock's Daddys Dollars, Cynthia Srna

Mi-Ki, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge David Arthur
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge David Arthur
TOY
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Schipperke, 3 Entries
Judge David Arthur
CH EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrobs, Nancy K Anderson
GRCH BOB URO1 GRCH Bar Lo's High Plains Drifter SPOT-ON, Nancy K Anderson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrob, Nancy K Anderson

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez
RCH CH Judo's Millions Of Happy Memor, Benita Rodriguez Or Donna Etchinson

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Mi-Ki, Listed Entry
2nd) Tibetan Spaniel, CH Judo's A Precious Gem
3rd) French Bulldog, Bedrock's Daddys Dollars
4th) Poodle, Listed Entry

BIS German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBIS Rat Terrier, GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell

View Event >