Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (12/02/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

December 2, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Jefferson, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM BOW CH Darimi's Ima Secret Agent, Cheri Williams
Female Puppy BF CH Fiera Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez
Int. Female RBF CH URO1 Don't Wake The Dragon Von Haus SPOT-ON, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy
GRCH BOB GRCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Grand Central Asians Diego, Gregory D Hawthorne Jr, Selena Day

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB CH Expo De La Pradera Escondido, Karina Whittington

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Boxer, GRCH La Diva Box Von Sanchez
2nd) Pyrenean Mastiff, CH Expo De La Pradera Escondido
3rd) Central Asian Shepherddog, Grand Central Asians Diego

Scenthounds

Redbone Coonhound
Judge David Arthur
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRFCH CA CGRCH GRCH'PR'Grand River's Ok Dixie Mae Doo, Marissa Turner

Treeing Walker Coonhound, 4 Entries
Judge David Arthur
CH BOB GRCH CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy, Marissa Turner, Susan Anderson
RCH CCH GRCH'PR'3 Color's All Riled Up, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 10 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male RBM Tamrick Ain't No Way, Debi J Golden
BHM BM BOW CH Suni's Stardrift'n Cowboy, Lynda Hicks
Jr. Female BF CH Tamrick Aintnosunshine Attwilight, Rick Brown
Adult Female Noperas Day Tripper Of Stardrift, Deborah Howard, Ruth B Booker, Terrilynn Holderman
BHF RBF CH Suni's Prairie Rose @stardrift, Lynda Hicks
CH BOB URO1 CH Suni Sir Viveur, Lynda Hicks, James Hicks
RCH CH Paladin Sweet Love Of Spicehill, Debi Golden

Azawakh, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Allalwansahel Papiliodemodocus, Robert Sampson, Alberta Evans, Laura Sampson, R Winn Conaway

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH'PR'Summersspirit Man O' War Dna, Donna C Murphy
CH CH'PR'Summersspirit Fireball @gaffer, Susan Brasel

Whippet, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Whippet, CH Debmar Love Never Dies
2nd) Afghan Hound, URO1 CH Suni Sir Viveur
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Summersspirit Man O' War Dna
4th) Azawakh, Allalwansahel Papiliodemodocus

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Bar Lo's Celtic Weave, Nancy Anderson

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB URO1 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

German Shorthaired Pntr, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW Braerwood Sincerely Sweet, Rebecca Mc Casland, Tommy Mc Dowell
Female Puppy BF Braerwood-suma Salt On The Rim, Rebecca Mc Casland, Mandy Massara
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Patriot's Sunsational Star, Jean M Urban
RCH CH Winterswind-figz Karma, Tanya Renee Figliozzi, Peter Figliozzi, Kerry Bjorn Hogle
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Mojazz Mountain Pink Sunset, Mona Stilson
GRCH BOB GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Lady Marmalade
4th) Curly-Coated Retriever, URO1 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Jr. Male BMV RBM CH'PR'Southpack's Mikka Kasino Foxx, Sheila Sweet
Adult Female BFV RBF 'PR'Foxx'x Southern Comfort, Sheila Sweet
STANDARD
Int. Male RBMV 'PR'Taylak's Snapdragon Foxx, Sheila Sweet
Adult Male BMV BM BOW CH'PR'Foxx's Tesoro Tank, Sheila Sweet
Int. Female BFV BF CH'PR'Foxx's Morning Moka By Mikka, Sheila Sweet
CH BOB CH'PR'Foxx's Polished Platinum, Sheila Sweet
RCH CH'PR'Southpacks Southern Allure, Shari Hebert

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Foxx's Polished Platinum

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges
RCH CH Stampedes Scouts Honor, Stephanie Ayers, Jim Ayers

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM Pissant Julio Gladden SPOT-ON, Charles W Gladden Ii
Female Puppy RBF Sugarfoot's Magical Surprise, Kathy Woodard
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge David Arthur
MALINOIS
Int. Male RBMV RBM Prins Perle De Tourbiere, Karen A Shivers
BHM BMV BM CH Stonefox Loup Dans Mon Ombre, Karen A Shivers
CH BOB UNJ UAGI UCD CH URX UWP UROC Stonefox Private Investigator SPOT-ON, Karen A Shivers
RCH UNJ CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth

Collie, 1 Entry
Judge David Arthur
SMOOTH
Adult Female BFV BF BOB Rubyglen's Abracadabra, Cheryl Matlock, Tommy Trojan

Dutch Shepherd, 5 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell
RCH CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH Invalid Entry
RCH CH Nadja Von Haus Der Sicherheit, Dusty Graham

La Catahoula Leopard Dog, 9 Entries
Judge David Arthur
BHM BM CH Black Oak's Cj, Miranda Greer
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Black Oak's Lafayette, Miranda Greer
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington
RCH CH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer
GRCH GRCH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler SPOT, Michelle Covington

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Australian Shepherd, CH Poise Blazing Dragon Fire
2nd) German Shepherd Dog, Invalid Entry
3rd) Australian Cattle Dog, URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT
4th) Dutch Shepherd, GRCH Mea Culpa Van Neerland

Terriers

American Hairless Terrier, 8 Entries
Judge David Arthur
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM CH Strider's The Peacemaker, Amy Brent, Debbie Holmes, Barbara J Trammel
Female Puppy BFV BF BOW CH Poise Wild Thing By Strider, Angie Claussen
CH BOB CH'PR'Poise Settin The World On Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RCH UWP USR UFR CH Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer, Susan Brasel
GRCH PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
BHM BM BOB CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Bull Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB Sly Eyes Wookie Wake Up @ Aacres, Catherine L Adams

Rat Terrier, 6 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
Int. Female BFV BF 'PR'Dar's Ramblin' Rose, Darla J Ailey
STANDARD
BHM BMV BM BOW BOB CH'PR'Aacres John Henry, Cory Downey Hart
CH Listed Entry
RCH CH'PR'Cohills Who Made Who?, Amanda Hill
GRCH GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP UCD UAGI URO3 GRCH K2's Sobe An Outlaw At Cohills SPOT-ON, Amanda Hill Or Devan Kallas

Teddy Roosevelt Terrier, 6 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW BOB CH Scooter's Tuffy, Jean Moreau, Norman Moreau
Female Puppy Invalid Entry
BHF RBF Triple C's Devine Coco, Cheryl Wimberly
CH CH Jolie Bleu Moreau, Jean Moreau, Norman Moreau
RCH CH Triple C Its A Cajun Thing, Cheryl Wimberly

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) American Pit Bull Terrier, CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
2nd) American Hairless Terrier, CH'PR'Poise Settin The World On Fire
3rd) Rat Terrier, CH'PR'Aacres John Henry
4th) Bull Terrier, Sly Eyes Wookie Wake Up @ Aacres

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH Worka Art Delende Indian Outlaw, Debi J Golden

French Bulldog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Bedrock's Daddys Dollars, Cynthia Srna

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
TOY
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Schipperke, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrobs, Nancy K Anderson
GRCH BOB GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barlo, Nancy Anderson And June A Moore
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrob, Nancy K Anderson

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez
RCH CH Judo's Millions Of Happy Memor, Benita Rodriguez Or Donna Etchinson

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Tibetan Spaniel, CH Judo's A Precious Gem
2nd) Schipperke, GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barlo
3rd) Mi-Ki, Listed Entry
4th) Chinese Crested, CH Worka Art Delende Indian Outlaw

BIS Australian Shepherd, CH Poise Blazing Dragon Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
RBIS Whippet, CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

View Event >