I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: K9 Fanciers (12/08/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

December 9, 2017

Hosted By: K9 Fanciers

Location: Kalamazoo, Michigan

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
BHF BF CH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
CH BOB GRCH Rambo's Straight Tequila Night, Laura Rambo
RCH Almadinaks Raz I Navsegda, Laura Rambo

Great Dane, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Kiss' Dressed Thue The Nines, Elizabeth Irvine
RCH CH Saravilla Lady Ella Nora, Elizabeth Mignin
GRCH URO1 GRCH Nikolodeons Thats It Igotabeme SPOT, Peggy J Webber Clark Or Lisa Williams

Guardian Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Great Dane, CH Kiss' Dressed Thue The Nines
2nd) Boxer, GRCH Rambo's Straight Tequila Night

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB CGRCH Till's First Lady Of Song, Tricia Till

Otterhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Beagle, CGRCH Till's First Lady Of Song
2nd) Otterhound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOB Listed Entry

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
PEQUENO SMOOTH
Female Puppy BFV BF BOB NC CH PTS Brokenroad Time's A Wastin', Charlene Wiglesworth

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH'PR'Bre-z-rds Uptown Funk, Brenda Katz
RCH CH'PR'Satsuma Unstoppable Kristull, Brenda Katz
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Podengo Portugueso, NC CH PTS Brokenroad Time's A Wastin'
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Bre-z-rds Uptown Funk

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB NC URO1 AHD PTE CH Blackwood's Special Ops SPOT, Alberta Hoikka, Larry Hoikka

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB AC AV AI NN PTS CH Safe Harbor's Keeping The Faith, Shelly M Barton
RCH CH Winfree's Allie Kazam, Shelly M Barton, Lisa M Ross

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Crownroyal's Just My Cuppa Tea, Mike Winkler
RCH CH Crownroyal's Invitation To Tea, Mike Winkler, Jane Winkler

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Sue Phillips
GRCH BOB URO1 SHR GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Windswept's Prairie Fire, Lori Sargent Or Mark Sargent

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH URO1 Hilkirk's A Capella Dancer SPOT, Denise M Vavla
GRCH GRCH Windmere's Play It Again, Jennifer Boucher

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB Listed Entry

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Listed Entry
BHF BF BOW CH URO1 Beaucaniche Joie De Vivre SPOT, Sherry M Stanley
CH GRCH Apaw's White Lace And Promises, Rebecca A Laing-austin
RCH CH Delphinium Mazinblue Jedi Ray, Louanne Whent
GRCH BOB GRCH Kinder Beaucaniche Mio Despina, Sherry M Stanley
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Nightwind Magic Moment, Irene Deihl

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Meah Leki's Arabella, Melissa Browning
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Nightwind Magic Moment, Irene Deihl

Gun Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Portuguese Water Dog, CH High Winds Drain The Swamp
3rd) German Wirehaired Pointer, CH Windswept's Prairie Fire
4th) Standard Poodle, GRCH Kinder Beaucaniche Mio Despina

Northern Breeds

Samoyed
Judge Glenda Bruneau
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB GRCH Glenn's Lady Gabriella, Margie Glenn
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Glenn's Take A Chance On Me, Margie Glenn

Northern Breed Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Siberian Husky, GRCH Glenn's Lady Gabriella

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GROENENDAEL
Male Puppy BMV BM BOW BOB NC Images Caught Me Trippin', Laurie Mc Laughlin
TERVUEREN
Int. Female BFV BF Cornus In The Beginning, Susan Geers-meiners, Laura Endres

Border Collie, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Old Oaks Murphy, Karen Cattin
BHM RBM CH Old Oaks Just In Time, Karen Cattin
Female Puppy BF BOW Old Oaks Hel Hath No Fury, Robin Abbott
CH BOB CH Old Oaks Magic Marleigh, Karen Cattin
RCH CH Old Oaks Wicked, Robin Abbott

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Arimminum Aglaya Of True Heart, Corina Castillo

Dutch Shepherd, 9 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM CH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams
Jr. Male BM BOW CH Cher Car's Don't Stop Believin, Karen Wroblewski
Adult Male CH Von Der Kings Dealin The Pain SPOT-ON, Nicholas J King
Female Puppy BF Cher Car's Double Tap, Cheryl Carlson
Jr. Female Listed Entry
CH BOB SC USF USJ MV SI AN PTE CH Cher Car's Sir Prize V Alpha, Maude Tank
RBF USJCH Chercar's 1 Singular Sensation Kelly Reed Lucas

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB NC GRCH Quest Vom Royale, Gail Bauer
RCH CH Starr's I Am Negan, Alyssa Mannon

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Sisu's Trekker, Amanda Tikkanen

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM NC PTS Wigglebutt Cozmic One, Sharon L Jonas, Angela Ogle
CH BOB SC CH URO1 PTE AN Wigglebutt Izzie Does It, Kristy Hubbard, Scott Hubbard
RBM Painted Lil Black Tie Affair Julie Gary
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Wigglebutt Jett's Sonic Boom, Leslie S Cash
NFP BP Wigglebutt Dracarys, Angela Ogle, Bill Ogle

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Agape's Ark Of The Covenant, Patricia Gustafson

White Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Worrywort Von Der Randfurt, Linda Lipford

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Dutch Shepherd, SC USF USJ MV SI AN PTE CH Cher Car's Sir Prize V Alpha
2nd) White Shepherd, CH Worrywort Von Der Randfurt
3rd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Sisu's Trekker
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Gwlk's Gives You Wings, Grace Lundeen
CH BOB CH'PR'Buckeyes The Wise One, Stephanie Sova
GRCH GRCH Casanova's Luna Bear, David Witherspoon

Border Terrier, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOB CH Lyrical's Stake And Shake, Ann M Toman, Amy Moore

Parson Russell Terrier, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
OVER 12.5-15"
Adult Female BFV BF BOB CH Gypsy Reign Of Maple Run, Patricia M Robinson
GRCH GRCH Montana Sky's Ima Ghostbuster, Patricia M Robinson

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Takedowns/The Juice Is Loose, Cassandra Arnett, Amy Johnson
RCH SI MC AN MV CH NHD PTE My Absolute Defender, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Border Terrier, CH Lyrical's Stake And Shake
2nd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Buckeyes The Wise One
3rd) Staffordshire Bullterrier, CH Takedowns/The Juice Is Loose
4th) Parson Russell Terrier, CH Gypsy Reign Of Maple Run

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Medina's Stella, Fabian Medina, Jacklyn Pina
CH CH Pancho Witherspoon, David Witherspoon
GRCH BOB UWP UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show, Tiffany Clevenger

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Famous Mz. Heiress, Brenda Carlson

Dalmatian, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Int. Female BF BOB CH Diamond C'ya Paintin' The Corners SPOT, Kimberly Caines

Yorkshire Terrier, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM CH Majestik Mystical Jedi, Karen Cattin
CH BOB GRCH Majestik Moving On Up, Sharon Griffin
RCH CH Majestik Breezing On By, Sharon Griffin

Companion Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Yorkshire Terrier, GRCH Majestik Moving On Up
2nd) Dalmatian, CH Diamond C'ya Paintin' The Corners SPOT
3rd) American Bully, UWP UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show
4th) Chinese Crested, CH Famous Mz. Heiress

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, NC GRCH Brienwoods Italian Prince, Louanne Whent
Podengo Portugueso, NC CH PTS Brokenroad Time's A Wastin', Charlene Wiglesworth
Belgian Shepherd Dog, NC Images Caught Me Trippin', Laurie Mc Laughlin
Min American Shepherd, SC CH URO1 PTE AN Wigglebutt Izzie Does It, Kristy Hubbard, Scott Hubbard
Dutch Shepherd, SC USF USJ MV SI AN PTE CH Cher Car's Sir Prize V Alpha, Maude Tank
Staffordshire Bullterrier, SI MC AN MV CH NHD PTE My Absolute Defender, Linda Ringle
Beagle, NN CGRCH Till's Balancing Act SPOT, Rebecca Vander Weele
German Shepherd Dog, NC GRCH Quest Vom Royale, Gail Bauer
German Shorthaired Pntr, URO1 SHR GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold
English Cocker Spaniel, AC AV AI NN PTS CH Safe Harbor's Keeping The Fait, Shelly M Barton
Chesapeake Bay Retriever, NC URO1 AHD PTE CH Blackwood's Special Ops SPOT, Alberta Hoikka, Larry Hoikka

BIS Border Terrier, CH Lyrical's Stake And Shake, Ann M Toman, Amy Moore
RBIS Podengo Portugueso, NC CH PTS Brokenroad Time's A Wastin', Charlene Wiglesworth

View Event >