Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (12/01/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

December 2, 2017

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Int. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF CH URO2 Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike
GRCH BOB GRCH Tiburon Goblin Moon, Brenda Gail Sterlen, Miriam Pike

Rottweiler, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female RBF Legendary Starlyn, Rachel Phelps Brown
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Doberman Pinscher, GRCH Tiburon Goblin Moon
2nd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness
3rd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
4th) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB RATO CH 3 Oaks Silver Bell Bombshell, Susan L Fink

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Treeing Walker Coonhound, CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
3rd) Basset Hound, RATO CH 3 Oaks Silver Bell Bombshell

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB Swamp Dogs Bourbon Whiskey, Zackary Garrison

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn, Richard F Hunter Jr, Chris Hunter
GRCH GRCH'PR'Hunter's Run Shelby, Chris Hunter, Richard Hunter

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Carolina Dog, Swamp Dogs Bourbon Whiskey
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn

Gun Dogs

Bracco Italiano, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB CH Italianowoods Igambledonadream, Jennifer Caban
CH CH Feel Of Pride Giozetta Milada TAN, Jennifer N Caban

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Int. Male BM BOB CH Ches-shores Southern Charm, Sabrina Markle

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOW BOB UWP Deep Run's Zoom Zoom, Renee Sainato, Faith Quade, Danny Renteria
BHF BF Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB CH Fieldfine Revelation V Romm, G A Howell

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Prince Phillip Of Golden Rose, Nicole Melton
RBF Listed Entry

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Sandylands Trade Secret, Paula Scholz
RCH CH Balewater Stormy C Drk Necessity, Christina Trojak, Steve Trojak, Sue Schultze
GRCH CH Potomaccreeks Bluveil Bellissimo, Paula Scholz

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF BOB CH Hat Trick Myth Of Pink Panther, Karen Kelly, Julie Asbed
Adult Female RBF CH UJJ Hat Trick White Diamonds, Julie Asbed, Karen L Kelly

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM CH Foupaws Stetson Lowrise, Deborah Priester-grimes
Female Puppy RBF CH Electra Vom Paw Paw, Eleanor R Irvine
Int. Female BF BOW BOB Alata Tiramisu Von Paw Paw, Samantha Walker

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM Roemer's Sasuke, Samantha Walker
Jr. Female BF BOW CH Bear Coves Im Not Lisa, Vickie Piva
CH BOB CH Bear Cove Southern Lady Lizzie, Paula L Cearley
RCH Listed Entry
RBF Sapphires Love Me Like Music, Wendy Coffey

Vizsla, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB Dynasty Checkered Flag Legacy, Susan L Della Penta, Zealy Lewis Jr

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Labrador Retriever, Listed Entry
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Fieldfine Revelation V Romm
4th) Bracco Italiano, CH Italianowoods Igambledonadream

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
CH BOB UFA GRCH'PR'Helderberg's Little Laramie, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
GRCH GRCH'PR'Hot Shenandoah Shawnee V Mak's, Helen M Kutska, Melanie A Kutska

American Eskimo, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Arctic Rose Long Time Coming, Rhapsody Rhodes
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Female Puppy BF BOB CH Futami Go Kaijusou, Mira Micin

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB CH Aspen's Wild Fire Burning, Nancy Tyler

Shikoku, 4 Entries
Judge Debra A Mitchell
Int. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB CH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker
Jr. Female BF CH O'ikon Kisara, Samantha Walker
RBF Minehime Go Awa Yamainusou Samantha Walker

Northern Breed Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me
2nd) Norwegian Elkhound, CH Aspen's Wild Fire Burning
3rd) Japanese Akita, CH Futami Go Kaijusou
4th) Shikoku, CH Kokuun Go Awa Yamainusou

Herding Dogs

Border Collie, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH URO1 Avatars G Ghost Of Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul
RCH URO1 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
GRCH BOB GRCH Yasashiikuma Codename Intrepid, Gayle Petrick, Shelley Camm

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
GRCH BOB CA GRCH Ez Brooks Phoenix, Susie Zeiner

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Will O'wisp On Thin Ice, Cynthia J Webster And Sarah Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Border Collie, CH URO1 Avatars G Ghost Of Bayshore
2nd) German Shepherd Dog, CA GRCH Ez Brooks Phoenix
3rd) Pembroke Welsh Corgi, URO3 CH Lca Little Sherman Tank
4th) Cardigan Welsh Corgi, GRCH Yasashiikuma Codename Intrepid

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Floridays Song Of The Sea, Renee Sainato

American Pit Bull Terrier, 8 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB 'PR'Mozingo's Bandit, Brian C Mozingo
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF UWP UNJ Shafer's Liddell Miss Alice, Chelsea Shafer
CH CH Whit's Caught In The Crosshairs, Kady Hanson
RCH CH'PR'Shaw's What U Talkin Bout Wilis, Warren Shaw
GRCH UWP GRCH'PR'Shaw's Lil Miss Lucifer, Warren Shaw

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Female BF BOB CH Evergreen's With A Bang, Rachael Lincoln

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM CH Private Stock Bruno Lucky 4 U, Tyler Crane
Int. Male RBM CH Private Stock Shiloh, Tyler Crane, Sheila Harris-crane
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF BOB So Bb's R.e.s.p.e.c.t., Toby Mazrolle

Treeing Feist, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
2nd) American Pit Bull Terrier, 'PR'Mozingo's Bandit
3rd) Cairn Terrier, CH Evergreen's With A Bang
4th) American Hairless Terrier, CH'PR'Floridays Song Of The Sea

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Debra A Mitchell
Female Puppy BF Sandshark Bullies Black Dress, Donijo Atkins
CH BOB Listed Entry
RCH AP UWPV UWPCH CH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB CH Zeleys Unexpected Package, Shirley Myall

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Lyrictwn Nina Pretty Ballerina, Rhapsody R Rhodes
GRCH GRCH UWPCH Lyric Town Too Late For Tricks, Rhapsody Rhodes

Papillon, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Parides Ome Omya At Zeleys, Shirley Myall

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF BOB CH Igra Na Bis Iz Rossii Matushki, Anita O Wright

Tibetan Spaniel, 4 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Wynstar Valentine Fantasy, Joline Finke, David Finke
RCH CH Eagle Crest Norbu Bit O Honey, Jill Wright, Joline Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Biewer Terrier, Listed Entry
3rd) Chinese Crested, CH Lyrictwn Nina Pretty Ballerina
4th) Chihuahua, CH Zeleys Unexpected Package

BIS Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane
RBIS American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

View Event >