▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Hairless Terrier Association Inc / Conformation Friday Show 2

October 7, 2016

Location: Hickory, North Carolina

GUARDIAN DOGS
ANATOLIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
CH BOB Listed Entry
DOBERMAN PINSCHER, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Abigail Von Herzen, Amanda Bowler
RCH URO1 CH Nikola Volta SPOT, Sandra Owen
NEWFOUNDLAND, 4 Entries
JUDGE Teri Murphy
Int. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
BHF BF BOB Listed Entry
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) Anatolian Shepherd, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, URO1 CH Abigail Von Herzen
3rd) Rottweiler, Listed Entry
4th) Newfoundland, Listed Entry

SCENTHOUNDS
BEAGLE, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BLACK MOUTH CUR, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
CH BOB URO1 CCH Augustus Mc Crae, Art Bostick
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
CH BOB CCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
DACHSHUND, 2 Entries
JUDGE Teri Murphy
CH BOB CH D'parks Devil In Disguise Ms, Jo Du Bose
RCH CH Sardachs Park Ranger Ms, Jo Du Bose
PLOTT HOUND, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
BHM BM BOB GRCH'PR'Suncrest Messin' With Sasquatch, Don E Church Or Becky P Church
REDBONE COONHOUND, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
Jr. Male BM BOW BOB CCH CH'PR'Carolina Muddy River Banks, Ginger L Smith
Female Puppy BF 'PR'Sidearm For Liberty N Justice, Ginger Smith, Lori Mills
CH CA CCH CH'PR'Carolina Muddy River Copper, Ginger L Smith
TREEING WALKER COONHOUND, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
Adult Male BM BOB CCH GRCH'PR'Musick's Stoker Ace, Karen Lux
CH CCH CH'PR'Muddy Crk Simply Irresistable, Misty Hinson, Brad Hinson
RCH CCH GRCH'PR'W. Fork River Gossip Girl, Misty Hinson
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) Black Mouth Cur, URO1 CCH Augustus Mc Crae
2nd) Beagle, Listed Entry
3rd) Bluetick Coonhound, CCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
4th) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'Musick's Stoker Ace

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
CIRNECO DELL'ETNA, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
Male Puppy BM BOB Beauty Of Sicilia Amadeo, Richard Moir Fawcett
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) Cirneco Dell'etna, Beauty Of Sicilia Amadeo

GUN DOGS
BRITTANY, 2 Entries
JUDGE Teri Murphy
CH HUNT GRCH Ruffwood-n-kstar's Sunsation TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Belle, Mary K Shannon
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
CH BOB CH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton
GOLDEN RETRIEVER, 5 Entries
JUDGE Teri Murphy
Male Puppy BM CH Mattiaci Montyinlove@goldnrose, Julie Cooke
Jr. Female BF BOW CH Golden Rose Chianti Classico, Julie Cooke
Int. Female RBF Gldnrose Starsnstripes Forever, Julie Cooke
CH CH Atlanticgolds Gone Yonder, Jean Hoke
GRCH BOB GRCH Stormy Pt's Keep Eye On Prize, Beryl Frey, Jan Lavenuta
LABRADOR RETRIEVER, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
Jr. Female BF CH Barefoot Aristocratic Charlotte, Brian L Phelps
CH CH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
GRCH BOB URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch
STANDARD POODLE, 6 Entries
JUDGE Teri Murphy
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB CH Haydndolce Sweet & Softly, Marisa Cortes Spinelli
Female Puppy BF Lauris Walking On Sunshine, Jennifer Montgomery
CH GRCH Tintlet Midnight Rendezvous, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf
RCH CH Tintlet Petite Fleur Bleue, Tina Glenn, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf
STANDARD POODLE M/C, 5 Entries
JUDGE Teri Murphy
Male Puppy BM Fools Rush In, Sandra Dennis
CH URO2 GRCH Opus' Will He B 1fc, Kristy Jo Jones
RCH URO1 CH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones
GRCH BOB GRCH 1fc From Mine To Yours, Ray Jones, Kristy Jo Jones
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) Standard Poodle, CH Haydndolce Sweet & Softly
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH 1fc From Mine To Yours
3rd) Labrador Retriever, URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae
4th) Golden Retriever, GRCH Stormy Pt's Keep Eye On Prize

NORTHERN BREEDS
AKITA, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
CH BOB CH Ocean's Force Of Nature Nakodo, Michael J Lees And Cynthia Downing
RCH GRCH Ocean's Hurricane Nakodo, Cynthia Downing And Michael J Lees
AMERICAN ESKIMO, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen
CHOW CHOW, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
Male Puppy RBM Man Kou Tristan, Camille Gagnon
BHM BM Man Kou Galen, Camille Gagnon
Int. Female BF BOW BOB CH Eastway's Snowdrop For Man Kou, Camille Gagnon
SIBERIAN HUSKY, 2 Entries
JUDGE Teri Murphy
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Blackice's Dirty Denim, Jennifer Williams
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) Akita, CH Ocean's Force Of Nature Nakodo
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me
3rd) Chow Chow, CH Eastway's Snowdrop For Man Kou
4th) Siberian Husky, CH Blackice's Dirty Denim

HERDING DOGS
BERGER PICARD, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
Female Puppy BF BOB Masq's Lemony Snicket, David Pollard, Ashley Bond
COLLIE, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
SMOOTH
Adult Male BMV BM Listed Entry
CH BOB CH Ceilidh's Smooth Midnight Jazz, James Andrew Deaton
MIN AMERICAN SHEPHERD, 2 Entries
JUDGE Teri Murphy
Int. Male BM Brassyacres Easy As Ugoebar-kl, Lisa Grose
Adult Female BF BOW BOB CH Tripler 's Dancesonall4 Of Kalani, Lisa Grose
PEMBROKE WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Teri Murphy
CH URO1 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice
GRCH BOB GRCH Lin-kel Nanteos Eifion, Sandy Wierman
PUMI, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
Male Puppy BM BOB CH Blueridge Vista Erod, Meir Ben-dror
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
Jr. Female BF BOB Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Lin-kel Nanteos Eifion
2nd) Berger Picard, Masq's Lemony Snicket
3rd) Pumi, CH Blueridge Vista Erod
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE Teri Murphy
GRCH BOB GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey, Amy Watson
MANCHESTER TERRIER, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
TOY
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
W.HIGHLAND WHITE TERRIER, 1 Entry
JUDGE Teri Murphy
BHM BM BOB Greyfaire's Christmas Cheer, Jane Fink
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey
2nd) Manchester Terrier, Listed Entry
3rd) W.highland White Terrier, Greyfaire's Christmas Cheer

COMPANION DOGS
BOSTON TERRIER, 4 Entries
JUDGE Teri Murphy
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Double D's Hard To Get, Libby-lee Stearns, Nancy Joan Rakus
RCH CH Double D's Rise Up-n-shine, James T Disosway And Elaine C Disosway
PAPILLON, 2 Entries
JUDGE Teri Murphy
Male Puppy RBM Jimjac's Scorched By The Sun, Laura Gabbard
Int. Male BM BOB CH Draco Frankly My Dear, Susan S Simons
POODLE, 5 Entries
JUDGE Teri Murphy
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH Silberhunds Petite Minute, Cherrie Fishlowitz, Mitch Fishlowitz
CH BOB GRCH Caralot's Diamond In The Rough, Sarah Bertouille, Julie Bogart
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Paean Sterling Sylver Smith, Linda K Smith
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teri Murphy
1st) Poodle, GRCH Caralot's Diamond In The Rough
2nd) Papillon, CH Draco Frankly My Dear
3rd) Boston Terrier, CH Double D's Hard To Get

BIS Black Mouth Cur, URO1 CCH Augustus Mc Crae, Art Bostick
RBIS American Pit Bull Terrier, GRCH Kayo's Winmor Homegrown Honey, Amy Watson