▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Gateway Nationals / Altered Conformation - Sunday Show 2

October 30, 2016

Location: Gray Summit, Missouri

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Patricia Till
Int. Male BM BOB 'PR'Coolrun 3coins In The Fountain, Jerilynn Adin Safran

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Patricia Till
1st) Silken Windhound, 'PR'Coolrun 3coins In The Fountain

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Diana Allen
CH BOB USA CA URO1 UFA ALCH Shambrio Winsome Macey, Emma Tinklenberg

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Diana Allen
Adult Female BF BOB UCD URO2 Vic-tori Dancinawaywithmyheart, Janet M Rook

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Diana Allen
GRCH BOB GRCH Wekay's Southern Jenna Bell, Christopher Segrest Or Clara M Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Diana Allen
1st) English Cocker Spaniel, USA CA URO1 UFA ALCH Shambrio Winsome Macey
2nd) Standard Poodle, UCD URO2 Vic-tori Dancinawaywithmyheart
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Southern Jenna Bell

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Tracy Doty
GRCH BOB URO1 UACH GRCH'PR'Del Mar's Storm, Linda Orton Or Alyssa Orton

Chow Chow, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Int. Male BM BOB Dreamland Something To Talk Of, Soila Sukupolvi

Northern Breed Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) Alaskan Klee Kai, URO1 UACH GRCH'PR'Del Mar's Storm
2nd) Chow Chow, Dreamland Something To Talk Of

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Male BM BOB ALCH URO1 RATN Bosworth's More Than A Memory, Joanna Jones

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Female BF Listed Entry
CH UAGI ALCH UCD URO1 Shoreland Blue Moon Twister, Pauline Gray
RCH CH Lorac's Diamond Stargazer Lily, Carol Harvey
GRCH BOB UAGI URO1 GRCH Northbay's Wish Come True, Sarah Carden

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB UAGI ALCH URO2 UCD Rainin Mischief SPOT-ON, Christine Bowers

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB ALCH Woodruff Essence Of Summer, Amy Stoub
RCH ALCH Woodruff Solar Flare, Emma L Tinklenberg

Herding Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Australian Shepherd, UAGI URO1 GRCH Northbay's Wish Come True
2nd) Australian Cattle Dog, ALCH URO1 RATN Bosworth's More Than A Memory
3rd) Shetland Sheepdog, ALCH Woodruff Essence Of Summer
4th) German Shepherd Dog, UAGI ALCH URO2 UCD Rainin Mischief SPOT-ON

Terriers

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB ALCH'PR'Evanlees Girl On Fire, Carrie Riley

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Lori Sargent
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) Rat Terrier, ALCH'PR'Evanlees Girl On Fire
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler

ABIMBS Australian Shepherd, UAGI URO1 GRCH Northbay's Wish Come True, Sarah Carden
ARBIMBS Rat Terrier, ALCH'PR'Evanlees Girl On Fire, Carrie Riley