Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association (11/24/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

November 25, 2017

Hosted By: Ohio Toy Fox Terrier Association

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 7 Entries
Judge Tim Parr
Int. Male BM CH Rambo's Straight Tequila Night, Laura Rambo
Jr. Female RBF Legends Creek Road Less Traveled, Rebekah Warder
BHF BF BOW CH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes
GRCH GRCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM CH Magic Irish Black Granite, Tim Lennartz
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Giant Schnauzer, 2 Entries
Judge Tim Parr
Adult Female BF BOB CH Northern Lights Apollos Cirrus, Tara Miller
RBF Northern Lights Apollos Helix Tara Miller

Great Dane, 6 Entries
Judge Tim Parr
CH CH Kiss' Dressed Thue The Nines, Elizabeth Irvine
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Rottweiler, 4 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF URO1 Mira Von Krafthaus, Sheryl Sabino
CH BOB CH URO1 Echo Von Krafthaus, Amanda Gambill
RCH URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Great Dane, GRCH Tw An Affair To Remember
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Boxer, CH Sanchez's Dazzling Diamonds
4th) Rottweiler, CH URO1 Echo Von Krafthaus

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHM BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Beagle, 4 Entries
Judge Tim Parr
Int. Female BF Sureluv & Copper Sky Saddiqa, Khalida S Hendricks
GRCH BOB NN CGRCH Till's Balancing Act SPOT, Rebecca Vander Weele

Scenthound Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Beagle, NN CGRCH Till's Balancing Act SPOT
2nd) Basset Hound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH Katz Orb Of Deception, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger
RCH CH Highgarden Fifth Moon, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger

Pharaoh Hound, 2 Entries
Judge Tim Parr
CH CH Apollinaire Hallam Carpe Viam, Kendra Williams
GRCH BOB GRCH Farao Anubis I'm All Ears, Laura Hughes-williams Or Kendra Williams

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB Zarebas Livin On A Prayer @ Sabig, Dawn R Gibas

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Pharaoh Hound, GRCH Farao Anubis I'm All Ears
2nd) Borzoi, CH Katz Orb Of Deception
3rd) Rhodesian Ridgeback, Zarebas Livin On A Prayer @ Sabig

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Tim Parr
Adult Female BF BOB CH Town&country Miss Lily Pad, Martha Buente

English Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen
GRCH GRCH Ziel-lor's All Kidding Aside, Linda Zielinski, Margaret Ritch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
NFP Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy RBF CH Honeybee's Blithe Spirit, Christine B Allen
Jr. Female BF CH River Mist Gazebo's Moonshine, Nellie Morack
CH BOB URO2 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Irish Red & White Setter, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Ehrmans Beloved Star Earendil, James C Ehrman
RCH URO1 CH Jamie Jay Ehrman, James C Ehrman
GRCH URO1 GRCH Maverick Redwood, Rachelle Ehrman

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Jacknic's Partly Cloudy, Kathleen Esio-king
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Jacknic's Foreign Model, Kathleen Esio-king
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan
RCH CH Boxwood Razzle Dazzle Girl, Christine Netherly
GRCH GRCH Bear Coves American Eclipse, Terri Creech

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
Female Puppy BF BOW BOB CH Storm Xvi, Lisa Kelly

Gun Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Labrador Retriever, GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x
3rd) Boykin Spaniel, CH Town&country Miss Lily Pad
4th) English Cocker Spaniel, CH Downondas Kindred At Kathben

Northern Breeds

Norwegian Buhund, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF CH Rose Shadow's Moonlight Rocker, Mona Aasmul
CH BOB URO1 CH Trollheim Wisdom Of The World, Mona Aasmul

Samoyed, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx, Lori Chapek-carleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Samoyed, CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx
2nd) Norwegian Buhund, URO1 CH Trollheim Wisdom Of The World

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek
RCH Listed Entry

Australian Shepherd, 10 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOW CH Encore's Unbroken Valor, Tara Barksdale
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female Hug-me's Panda Dance, Tara Miller
CH GRCH URO3 Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
RCH CH Northern Lights Tell No Lies, Tara Miller
GRCH BOB GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer
RBF Revelaire A Stellar Pilgrimage Alyssa Black
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
TERVUEREN
Jr. Female BFV BF BOB Uskollinen Blue Skies, Kristina Phillips
CH CH N'havoc Du Chenil De Prestige, Megan Preuit

Briard, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Quest Vom Royale, Gail Bauer
RCH URO1 CA CH Piper Vom Royale, Sarah Blesch, Gail Bauer
GRCH PTN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Showgait's Bishoptrueatemmoo, Jennifer Kirchhofer

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Int. Male RBM Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW CH Flf Choco Diamond Schemen Dream, Debbie Mock
Int. Female BF Cbs Amazing Grace, Debbie A Mock
CH CH Buckeye Special Dark Kiss, Debbie A Mock
RCH GRCH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
GRCH BOB GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
2nd) Australian Shepherd, GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Quest Vom Royale
4th) Belgian Shepherd Dog, Uskollinen Blue Skies

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Fanta-c's Shut It Down @ Rdwood, Mary Campbell, Amanda Stevens
CH BOB CH Tickertapes Lucky Charm@fantac, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
GRCH GRCH Casanova's Luna Bear, David Witherspoon

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB SI MC AN MV CH NHD PTE My Absolute Defender, Linda Ringle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Staffordshire Bullterrier, SI MC AN MV CH NHD PTE My Absolute Defender
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Tickertapes Lucky Charm@fantac

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Z Bullys Sumo Pancake's, James Hood
RCH CH Pancho Witherspoon, David Witherspoon
GRCH UFA GRCH Forbes Bullies Medinah The Great, James Forbes

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy RBM Majestic Quite The Charmer, Ann E Straker
Int. Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB URO1 CH Sherrex Mschvus Moochr Tavamac, Patricia M Clute

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Bully, GRCH Z Bullys Sumo Pancake's
2nd) Havanese, URO1 CH Sherrex Mschvus Moochr Tavamac
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry

BIS American Bully, GRCH Z Bullys Sumo Pancake's, James Hood
RBIS Staffordshire Bullterrier, SI MC AN MV CH NHD PTE My Absolute Defender, Linda Ringle

View Event >