Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association (11/24/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

November 25, 2017

Hosted By: Ohio Toy Fox Terrier Association

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Int. Male BM CH Rambo's Straight Tequila Night, Laura Rambo
Jr. Female RBF Legends Creek Road Less Traveled, Rebekah Warder
BHF BF BOW CH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
CH BOB CH Ethekah's Don't Know Jack, Rebekah Warder
GRCH GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM CH Magic Irish Black Granite, Tim Lennartz
Female Puppy Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
RBF Listed Entry

Giant Schnauzer, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB CH Northern Lights Apollos Cirrus, Tara Miller
RBF Northern Lights Apollos Helix Tara Miller

Great Dane, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Nikolodeon's Emerald Isle, Peggy Clark
RCH Listed Entry
GRCH URO1 GRCH Nikolodeons Thats It Igotabeme SPOT, Peggy J Webber Clark Or Lisa Williams

Rottweiler, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF URO1 Mira Von Krafthaus, Sheryl Sabino
CH BOB URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer
RCH CH URO1 Echo Von Krafthaus, Amanda Gambill

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Boxer, CH Ethekah's Don't Know Jack
2nd) Great Dane, CH Nikolodeon's Emerald Isle
3rd) Rottweiler, URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire
4th) Giant Schnauzer, CH Northern Lights Apollos Cirrus

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
BHM BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Beagle, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Int. Female BF Sureluv & Copper Sky Saddiqa, Khalida S Hendricks
GRCH BOB CGRCH Miracle Of Nature Pocket Joy, Tricia Till

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Basset Hound, Listed Entry
2nd) Beagle, CGRCH Miracle Of Nature Pocket Joy

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Katz Orb Of Deception, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger
RCH CH Highgarden Fifth Moon, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger

Pharaoh Hound, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Apollinaire Hallam Carpe Viam, Kendra Williams
GRCH BOB GRCH Farao Anubis I'm All Ears, Laura Hughes-williams Or Kendra Williams

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Zarebas Livin On A Prayer @ Sabig, Dawn R Gibas

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Borzoi, CH Katz Orb Of Deception
2nd) Pharaoh Hound, GRCH Farao Anubis I'm All Ears
3rd) Rhodesian Ridgeback, Zarebas Livin On A Prayer @ Sabig

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB CH Town&country Miss Lily Pad, Martha Buente

English Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen
GRCH GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side, Shelley Schweinsberg
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
NFP BP Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy RBF CH Honeybee's Blithe Spirit, Christine B Allen
Jr. Female BF BOB CH River Mist Gazebo's Moonshine, Nellie Morack
CH URO2 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Irish Red & White Setter, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Ehrmans Beloved Star Earendil, James C Ehrman
RCH URO1 CH Jamie Jay Ehrman, James C Ehrman
GRCH URO1 GRCH Maverick Redwood, Rachelle Ehrman

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW Jacknic's Partly Cloudy, Kathleen Esio-king
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Jacknic's Foreign Model, Kathleen Esio-king
BHF RBF Listed Entry
CH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan
RCH CH Boxwood Razzle Dazzle Girl, Christine Netherly
GRCH BOB GRCH Bear Coves American Eclipse, Terri Creech

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
Female Puppy BF BOW BOB CH Storm Xvi, Lisa Kelly
CH Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Standard Poodle, GRCH Bear Coves American Eclipse
2nd) English Cocker Spaniel, CH Downondas Kindred At Kathben
3rd) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye
4th) Boykin Spaniel, CH Town&country Miss Lily Pad

Northern Breeds

Norwegian Buhund, 2 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB CH Rose Shadow's Moonlight Rocker, Mona Aasmul
CH URO1 CH Trollheim Wisdom Of The World, Mona Aasmul

Samoyed, 4 Entries
Judge Tim Parr
GRCH BOB CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx, Lori Chapek-carleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Samoyed, CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx
2nd) Norwegian Buhund, CH Rose Shadow's Moonlight Rocker

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek
RCH Listed Entry

Australian Shepherd, 10 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM CH Encore's Unbroken Valor, Tara Barksdale
Female Puppy BF BOW Revelaire A Stellar Pilgrimage, Alyssa Black
Adult Female RBF Hug-me's Panda Dance, Tara Miller
CH CH Northern Lights Tell No Lies, Tara Miller
RCH CH Candoitall W' Northern Lights, Tara Miller
GRCH BOB GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Tim Parr
MALINOIS
Female Puppy BFV BF BOB CH N'havoc Du Chenil De Prestige, Megan Preuit
TERVUEREN
Jr. Female BFV RBF Uskollinen Blue Skies, Kristina Phillips

Briard, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH GRCH Quest Vom Royale, Gail Bauer
RCH URO1 CA CH Piper Vom Royale, Sarah Blesch, Gail Bauer
GRCH BOB PTN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Showgait's Bishoptrueatemmoo, Jennifer Kirchhofer

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy RBM Listed Entry
Int. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOW BOB CH Flf Choco Diamond Schemen Dream, Debbie Mock
Int. Female RBF Cbs Amazing Grace, Debbie A Mock
Adult Female BF CH Brown Eyed Josie, Debbie A Mock
CH CH Buckeye Special Dark Kiss, Debbie A Mock
RCH GRCH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
GRCH GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock

White Shepherd, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
2nd) Australian Shepherd, GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem
3rd) White Shepherd, CH White Star's Victorious Nero
4th) La Catahoula Leopard Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Fanta-c's Shut It Down @ Rdwood, Mary Campbell, Amanda Stevens
CH BOB CH Tickertapes Lucky Charm@fantac, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
GRCH GRCH Casanova's Luna Bear, David Witherspoon

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB SI MC AN MV CH NHD PTE My Absolute Defender, Linda Ringle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Staffordshire Bullterrier, SI MC AN MV CH NHD PTE My Absolute Defender
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Tickertapes Lucky Charm@fantac

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Z Bullys Sumo Pancake's, James Hood
RCH CH Pancho Witherspoon, David Witherspoon
GRCH URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy RBM Majestic Quite The Charmer, Ann E Straker
Int. Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB URO1 CH Sherrex Mschvus Moochr Tavamac, Patricia M Clute

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Majestik Mountain Dewey, Diane Mc Dermitt

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Yorkshire Terrier, CH Majestik Mountain Dewey
2nd) Havanese, URO1 CH Sherrex Mschvus Moochr Tavamac
3rd) American Bully, GRCH Z Bullys Sumo Pancake's
4th) French Bulldog, Listed Entry

BIS Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne
RBIS Boxer, CH Ethekah's Don't Know Jack, Rebekah Warder

View Event >