Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association (11/24/2017) / Conformation - Friday, Show 1

November 24, 2017

Hosted By: Ohio Toy Fox Terrier Association

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 8 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Male BM CH Rambo's Straight Tequila Night, Laura Rambo
Adult Male RBM Amanda's Diamond Dragon Rider, Amanda Grimes
Jr. Female RBF Legends Creek Road Less Traveled, Rebekah Warder
BHF BF BOW BOB CH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
CH CH Ethekah's Don't Know Jack, Rebekah Warder
RCH CH Rambo's Mdnite Whiskey Lullaby SPOT, Laura Rambo
GRCH GRCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Male BM BOW BOB CH Magic Irish Black Granite, Tim Lennartz
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry

Giant Schnauzer, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Female BF BOB CH Northern Lights Apollos Cirrus, Tara Miller
RBF Northern Lights Apollos Helix Tara Miller

Great Dane, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB URO1 GRCH Nikolodeons Thats It Igotabeme SPOT, Peggy J Webber Clark Or Lisa Williams
RCH CH Kiss' Dressed Thue The Nines, Elizabeth Irvine

Rottweiler, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Fenrir Von Krafthaus, Kelli Wilson, Thomas E Wilson
RCH URO3 GRCH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Doberman Pinscher, CH Magic Irish Black Granite
2nd) Great Dane, URO1 GRCH Nikolodeons Thats It Igotabeme SPOT
3rd) Boxer, CH Rambo's The Circle Is Complete
4th) Giant Schnauzer, CH Northern Lights Apollos Cirrus

Scenthounds

Beagle, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Female BF BOB Sureluv & Copper Sky Saddiqa, Khalida S Hendricks
GRCH NN CGRCH Till's Balancing Act SPOT, Rebecca Vander Weele

Scenthound Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Beagle, Sureluv & Copper Sky Saddiqa

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Adult Female BF BOB CH Town&country Miss Lily Pad, Martha Buente

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side, Shelley Schweinsberg
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
NFP BP Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB CH Honeybee's Blithe Spirit, Christine B Allen
BHF RBF CH River Mist Gazebo's Moonshine, Nellie Morack

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy RBF Red Birch's Chantilly Lace, Barbara Christman
Jr. Female BF Balewater Stormy C Drk Necessity, Christina Trojak, Steve Trojak, Sue Schultze
CH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
RCH CH Balewaters Hey There Georgie, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak
GRCH UNJ URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Castlegar Rb Country Classic, Barbara Christman

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Boxwood Razzle Dazzle Girl, Christine Netherly
RCH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan
GRCH BOB GRCH Bear Coves American Eclipse, Terri Creech

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Southwest Wind Mystical Yarrow, Robert A Studenic, Robin A Studenic
Female Puppy BF BOW BOB CH Storm Xvi, Lisa Kelly

Gun Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Standard Poodle, GRCH Bear Coves American Eclipse
2nd) Boykin Spaniel, CH Town&country Miss Lily Pad
3rd) Golden Retriever, CH Honeybee's Blithe Spirit
4th) Standard Poodle M/C, CH Storm Xvi

Northern Breeds

Norwegian Buhund, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB CH Rose Shadow's Moonlight Rocker, Mona Aasmul
CH URO1 CH Trollheim Wisdom Of The World, Mona Aasmul

Samoyed, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Snowchiens Chasing The Dream 2, Mary J Hancock

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Samoyed, GRCH Snowchiens Chasing The Dream 2
2nd) Norwegian Buhund, CH Rose Shadow's Moonlight Rocker

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB GRCH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek
RCH Listed Entry

Australian Shepherd, 10 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOW CH Encore's Unbroken Valor, Tara Barksdale
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF Hug-me's Panda Dance, Tara Miller
CH CH Northern Lights Tell No Lies, Tara Miller
RCH CH URO2 Northern Lights Meant To Be, Bailey Heggs
GRCH BOB GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
MALINOIS
Female Puppy BFV BF BOB CH N'havoc Du Chenil De Prestige, Megan Preuit

Briard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB GRCH Quest Vom Royale, Gail Bauer
RCH URO1 CA CH Piper Vom Royale, Sarah Blesch, Gail Bauer
GRCH PTN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Showgait's Bishoptrueatemmoo, Jennifer Kirchhofer

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
Int. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW CH Flf Choco Diamond Schemen Dream, Debbie Mock
Int. Female RBF Cbs Amazing Grace, Debbie A Mock
Adult Female BF CH Brown Eyed Josie, Debbie A Mock
CH BOB CH Buckeye Special Dark Kiss, Debbie A Mock
RCH GRCH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
GRCH GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
2nd) German Shepherd Dog, GRCH Quest Vom Royale
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH N'havoc Du Chenil De Prestige
4th) Australian Shepherd, GRCH Treasure Tyme No When 2 Holdem

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW BOB CH Fanta-c's Samurai N Bleu Armor, Heidi Amrich, Amanda Stevens
Female Puppy BF 'PR'Wildstreak's Never Can Tell, Heidi Amrich, Carl Banks

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, CH Fanta-c's Samurai N Bleu Armor

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Pancho Witherspoon, David Witherspoon
RCH UFA GRCH Forbes Bullies Medinah The Great, James Forbes
GRCH BOB URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Int. Male BM BOB Listed Entry

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Majestik Mountain Dewey, Diane Mc Dermitt

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Bully, URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON
2nd) Yorkshire Terrier, CH Majestik Mountain Dewey
3rd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry

BIS Doberman Pinscher, CH Magic Irish Black Granite, Tim Lennartz
RBIS Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

View Event >