▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Gateway Nationals / Altered Conformation - Saturday, Show 1

October 29, 2016

Location: Gray Summit, Missouri

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Female BF BOB ALCH URO1 Trulli's Scrumptious Bailiwick, Becky Wright, Colin Wright

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Male BM BOB Pyrview's Monsieur Debonnaire, Pamela Doedli And Sandy Dyment

Guardian Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Bernese Mountain Dog, ALCH URO1 Trulli's Scrumptious Bailiwick
2nd) Great Pyrenees, Pyrview's Monsieur Debonnaire

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Patricia Till
CH BOB CH Porter D'aahroo, Catherine Romelfanger, Les Romelfanger, Cindy M Hartman

Scenthound Group Winners
Judge: Patricia Till
1st) Basset Fauve De Bretagne, CH Porter D'aahroo

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge John F Booth
Int. Male BM BOB 'PR'Coolrun 3coins In The Fountain, Jerilynn Adin Safran

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Silken Windhound, 'PR'Coolrun 3coins In The Fountain

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Lori Sargent
CH BOB USA CA URO1 UFA ALCH Shambrio Winsome Macey, Emma Tinklenberg

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Lori Sargent
Adult Female BF BOB UCD URO2 Vic-tori Dancinawaywithmyheart, Janet M Rook

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Lori Sargent
GRCH BOB GRCH Wekay's Southern Jenna Bell, Christopher Segrest Or Clara M Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Lori Sargent
1st) English Cocker Spaniel, USA CA URO1 UFA ALCH Shambrio Winsome Macey
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Southern Jenna Bell
3rd) Standard Poodle, UCD URO2 Vic-tori Dancinawaywithmyheart

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Karen Cattin
GRCH BOB URO1 UACH GRCH'PR'Del Mar's Storm, Linda Orton Or Alyssa Orton

Chow Chow, 1 Entry
Judge Karen Cattin
Int. Male BM BOB Dreamland Something To Talk Of, Soila Sukupolvi

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Karen Cattin
BHM BM BOB Rys N Hy Forever Royal, Alicia Renea Rys

Northern Breed Group Winners
Judge: Karen Cattin
2nd) Siberian Husky, Rys N Hy Forever Royal
3rd) Chow Chow, Dreamland Something To Talk Of

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOB ALCH URO1 RATN Bosworth's More Than A Memory, Joanna Jones

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Lorac's Diamond Stargazer Lily, Carol Harvey
RCH ALCH URO1 Boondocks Breakfast At Tiffany, Sara Koenig
GRCH UAGI URO1 GRCH Northbay's Wish Come True, Sarah Carden

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB UAGI ALCH URO2 UCD Rainin Mischief SPOT-ON, Christine Bowers

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB ALCH Woodruff Solar Flare, Emma L Tinklenberg

Herding Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
2nd) Australian Shepherd, CH Lorac's Diamond Stargazer Lily
3rd) Shetland Sheepdog, ALCH Woodruff Solar Flare
4th) Australian Cattle Dog, ALCH URO1 RATN Bosworth's More Than A Memory

Terriers

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Diana Allen
CH BOB ALCH'PR'Evanlees Girl On Fire, Carrie Riley

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Diana Allen
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Diana Allen
1st) Rat Terrier, ALCH'PR'Evanlees Girl On Fire
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler

ABIMBS German Shepherd Dog, UAGI ALCH URO2 UCD Rainin Mischief SPOT-ON, Christine Bowers
ARBIMBS Alaskan Klee Kai, URO1 UACH GRCH'PR'Del Mar's Storm, Linda Orton Or Alyssa Orton