Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/17/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

November 19, 2017

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Int. Female BF BOB CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs, Scott Mc Minn

Boxer, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Randg's Epic Journee, Lynn Van Voris

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Black Russian Terrier, CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs
2nd) Boxer, CH Randg's Epic Journee

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin

Scenthound Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Dachshund, CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOW BOB Regiment's Man With No Name, Cammay Jones
Female Puppy BF Regiment's Reign Czech Redrocks, Cammay Jones, Kelly Pierson
RBM Regiment's Reign Maker Cammay Jones
RBF Regiment's Seraphim Ashes Reign Cammay Jones

Silken Windhound, 16 Entries
Judge Jennifer Landers
Jr. Male RBM 'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
Int. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF 'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
Jr. Female 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
CH BOB CH URO1'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT, Denise Young
RCH CH'PR'Clayborn's Phantom Night Owl, Angela Isek
GRCH GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon Dna, Rebecca Peters-campbell, Melissa J Pearce
RBF 'PR'Attaway Aisling At Winterstorm Sandra K Foushee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Whippet, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Karasar's Mylnarz Celebration, Judy A Cole
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Whippet, CH Toccata In The Key Of C
2nd) Silken Windhound, CH URO1'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Int. Male BM BOB CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr, Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall

English Setter, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB URO1 CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
BHM BM BOB UCD Audeo's Off Road Adventure, Sharon Albright

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Adult Female BF BOB Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Beaver Creek's Mystical Knight, Erin Bonwell
NFP Beaver Creek's Fairytale, Erin Bonwell

Stabyhoun, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Jennifer Landers
Int. Male RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
CH GRCH Windswept's You Lift Me Up, Angela Morgan
RCH CH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Gabriella Gabby Arteaga Marily, Marily Arteaga
RBF Listed Entry

Vizsla, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
CH BOB URO1 CH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund
RCH CH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Stabyhoun, Listed Entry
2nd) Vizsla, URO1 CH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON
3rd) English Setter, URO1 CH Feathers Cs Austin City Limits
4th) Curly-Coated Retriever, CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dream Hi Heart Breaker @squire, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
MINIATURE
Female Puppy BFV BF CH'PR'Diamond E's Borealis @ Ice, Pamela Eaves
RBFV 'PR'Mikka/Blue Sky's Aurora @ Ice Linda Orton
CH BOB CH'PR'Pr Del Mar's Amara, Michelle Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP BP 'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
NFP BP Kiki D's Echo Canyon@ice

American Eskimo
Judge Nina Marie Sherrer
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Voyagers Cause I Can Cuddle, Linda Beever Clark

Chinook, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOB URO1 CH'PR'Laughing Mountain Koa, Mary Malkiel, Christy Shires

Samoyed, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Adult Female Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOB CH Syntari's Sky Dancer, Janis A Ingve, Mirjam Wielheesen

Northern Breed Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Siberian Husky, CH Syntari's Sky Dancer
2nd) Samoyed, Listed Entry
3rd) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
4th) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Pr Del Mar's Amara

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy RBM Outlaws Perfect Storm, Sheree Sanchez
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Gatorheaven Isla State Of Mind, Brittany Klimas
Int. Female RBF Coolmoor Hell N High Heels, Brittany Klimas

Berger Picard, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Adult Male BM BOB Steinerhaus Fearless Gladiator, Cindy R Honebein

Collie, 1 Entry
Judge Michael Heflin
CH BOB URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Female Puppy BF BOB Aspens Far From A Token Kinship SPOT, Pamela J Brown

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Male Puppy BM BOB Arcticridge Bards Tail, Kathy J Rainesalo, Richard L Rainesalo

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Michael Heflin
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Collie, URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT
2nd) Australian Shepherd, CH Gatorheaven Isla State Of Mind
3rd) Berger Picard, Steinerhaus Fearless Gladiator
4th) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Michael Heflin
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female BFV BF All Around Royalty's No Reserns, Shana Bokelman

Border Terrier, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Male Puppy BM BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran NC RATO ALCH CA Lndi's Spirit Of Christmas SPOT, Betty Mc Neil-scott And Bryon Scott

Dandie Dinmont Terrier, 3 Entries
Judge Michael Heflin
Int. Male BM BOW CH Mollibay's The Tap Dance Kid, William E Ellis, Sharon L Ellis
Adult Female BF Glengarry Little Miss Cutie Pie, William E Ellis Or Sharon L Ellis
CH BOB CH Leeward's Playing Hopscotch, William E Ellis Or Sharon L Ellis

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Jr. Male BM BOB CH Minotaur Baba O'riley, Jennifer Nelson

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Michael Heflin
BHM BM BOB CH Outlaws Inferno, Sheree Sanchez

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Michael Heflin
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Kilshans Gen Next Of K2, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
CH GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
RCH CH'PR'K2's Devil In The Details, Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman

Terrier Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Dandie Dinmont Terrier, CH Leeward's Playing Hopscotch
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2
3rd) Patterdale Terrier, CH Outlaws Inferno
4th) Miniature Bull Terrier, CH Minotaur Baba O'riley

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Italian Greyhound, 4 Entries
Judge Brenda Landers
BHF BF Ankhu's Singular Sensation, Serena Galloway
CH CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
RCH GRCH Ankhu's Vaporous Apparition, Serena Galloway, Gary Galloway
GRCH BOB GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Shih Tzu, CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well
2nd) Italian Greyhound, GRCH Ankhu-anji's St Tiberious
3rd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry
4th) Mi-Ki, Listed Entry

BIMBS Shih Tzu, CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well, Gay D Eckes
RBIMBS Collie, URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

View Event >