Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/17/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

November 19, 2017

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Int. Female BF BOB CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs, Scott Mc Minn

Boxer, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOB CH Tuscany's Armani, Kimberly Robertson
CH CH Randg's Epic Journee, Lynn Van Voris

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Kuvasz, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Female Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Boxer, CH Tuscany's Armani
2nd) Black Russian Terrier, CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs
3rd) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva
4th) Kuvasz, Invalid Entry

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Tama N Pramada's Xmas Holly Sl, Sarbina G Spurlin
RCH CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin

Scenthound Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Dachshund, CH Tama N Pramada's Xmas Holly Sl

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 5 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy BM Regiment's Reign Maker, Cammay Jones
Female Puppy BF BOW BOB Lionridge Ella Sings The Blues, Patty Olney
RBM Regiment's Man With No Name Cammay Jones
RBF Regiment's Reign Czech Redrocks Cammay Jones, Kelly Pierson

Silken Windhound, 16 Entries
Judge Michael Heflin
Jr. Male RBM 'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
Int. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF 'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
Jr. Female RBF 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
CH BOB CH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
RCH CH URO1'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT, Denise Young
GRCH GRCH'PR'Firebird Clayborn Sea Dragon Dna, Barbara A Deis, Cathi Wester
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Whippet, 3 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Karasar's Mylnarz Celebration, Judy A Cole
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Silken Windhound, CH'PR'Clayborn's Apache Firedance
2nd) Whippet, CH Toccata In The Key Of C
3rd) Rhodesian Ridgeback, Lionridge Ella Sings The Blues

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Int. Male BM BOB CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr, Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall

English Setter, 1 Entry
Judge Michael Heflin
CH BOB URO1 CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Michael Heflin
CH BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Michael Heflin
Female Puppy RBF Emma Truly Boys Best Friend, Traci Anderson
BHF BF BOB CH High Country Double The Ransom, Lynda Gehring

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Adult Female BF BOB Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Beaver Creek's Mystical Knight, Erin Bonwell
NFP Listed Entry, Erin Bonwell

Stabyhoun, 2 Entries
Judge Michael Heflin
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Michael Heflin
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Windswept's You Lift Me Up, Angela Morgan
RCH CH Windswepts' The Strong One, Sharon Stone

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Despres High Mesa Ocean Breeze, Teresa J Despres
Jr. Female RBF Listed Entry

Vizsla, 3 Entries
Judge Michael Heflin
CH BOB CH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
RCH URO1 CH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Curly-Coated Retriever, CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr
2nd) Vizsla, CH Bella Of Skoglundfarm SPOT
3rd) English Setter, URO1 CH Feathers Cs Austin City Limits
4th) Stabyhoun, CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dream Hi Heart Breaker @squire, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
MINIATURE
Female Puppy BFV BF 'PR'Mikka/Blue Sky's Aurora @ Ice, Linda Orton
RBFV CH'PR'Diamond E's Borealis @ Ice Pamela Eaves
CH BOB CH'PR'Pr Del Mar's Amara, Michelle Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP 'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
NFP BP Kiki D's Echo Canyon@ice

American Eskimo
Judge Jennifer Landers
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Voyagers Cause I Can Cuddle, Linda Beever Clark

Chinook, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Male BM BOB URO1 CH'PR'Laughing Mountain Koa, Mary Malkiel, Christy Shires

Samoyed, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Male BM BOB CH Syntari's Sky Dancer, Janis A Ingve, Mirjam Wielheesen

Northern Breed Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Samoyed, Listed Entry
2nd) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
3rd) Siberian Husky, CH Syntari's Sky Dancer
4th) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Pr Del Mar's Amara

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy RBM Outlaws Perfect Storm, Sheree Sanchez
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF CH Gatorheaven Isla State Of Mind, Brittany Klimas
Int. Female BF Coolmoor Hell N High Heels, Brittany Klimas

Belgian Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Brenda Landers
GROENENDAEL
Female Puppy RBFV Listed Entry
Jr. Female BFV RBF Willow Creek Akira Rose, Janet Bennett
TERVUEREN
BHF BFV BF BOB CH URO1 Tica Garden Party, Debbie Deuth, Linda Deuth
CH CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
RCH CH Beowulf's Dragonheart, Peter S Mongait
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Liswyn's Encomium Of Blue Moon, Janet Bennett
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UAGII Ravenmasque Mnm Beachcomber, Donna Locke, Alanna Tabuchi

Berger Picard, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Adult Male BM BOB Steinerhaus Fearless Gladiator, Cindy R Honebein

Collie, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB Arcticridge Bards Tail, Kathy J Rainesalo, Richard L Rainesalo

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Collie, URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH URO1 Tica Garden Party
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry
4th) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Brenda Landers
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female BFV BF All Around Royalty's No Reserns, Shana Bokelman

Border Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran NC RATO ALCH CA Lndi's Spirit Of Christmas SPOT, Betty Mc Neil-scott And Bryon Scott

Dandie Dinmont Terrier, 3 Entries
Judge Brenda Landers
Int. Male BM BOW BOB CH Mollibay's The Tap Dance Kid, William E Ellis, Sharon L Ellis
Adult Female BF Glengarry Little Miss Cutie Pie, William E Ellis Or Sharon L Ellis
CH CH Leeward's Playing Hopscotch, William E Ellis Or Sharon L Ellis

Jagdterrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF BOB CH Nitro's Marvalous Mini Mort, Kim Allyn

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM BOB CH Minotaur Baba O'riley, Jennifer Nelson

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
BHM BM BOB CH Outlaws Inferno, Sheree Sanchez

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Brenda Landers
STANDARD
Female Puppy 'PR'Kilshans Gen Next Of K2, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
RBFV 'PR'K2's Outlaw Justice Tracey A Kallas, Sheree Sanchez
CH GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
RCH CH'PR'K2's Devil In The Details, Tracey A Kallas
GRCH GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman
RBF 'PR'K2's Outlaw Justice Tracey A Kallas, Sheree Sanchez

Scottish Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Rat Terrier, CH'PR'K2's Poetic Justice
2nd) Jagdterrier, CH Nitro's Marvalous Mini Mort
3rd) Border Terrier, CH Spectre's Chosen One
4th) Scottish Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
BHF BF Ankhu's Singular Sensation, Serena Galloway
CH BOB GRCH Ankhu's Vaporous Apparition, Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
GRCH GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF BOB CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well, Gay D Eckes
CH CH Gremmlyn Panda Doll, Claudia Miller

Companion Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Boston Terrier, Listed Entry
2nd) Italian Greyhound, GRCH Ankhu's Vaporous Apparition
3rd) Shih Tzu, CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well
4th) Mi-Ki, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
English Setter, URO1 CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson

BIS Collie, URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos
RBIS Boston Terrier, Listed Entry

View Event >