Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/17/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

November 18, 2017

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Int. Female BF BOB CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs, Scott Mc Minn

Boxer, 3 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy BM BOW CH Tuscany's Armani, Kimberly Robertson
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Randg's Epic Journee, Lynn Van Voris

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Michael Heflin
CH BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 1 Entry
Judge Michael Heflin
BHF BF BOB Peakview's Talkin Bout Tealie, Janene Borini

Rottweiler, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Jr. Female BF BOB Luna Vom Rauberweg, Sarah Bloink Maberry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Great Dane, Peakview's Talkin Bout Tealie
2nd) Black Russian Terrier, CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs
3rd) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva
4th) Boxer, CH Randg's Epic Journee

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Brenda Landers
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin
CH CH Tama N Pramada's Xmas Holly Sl, Sarbina G Spurlin

Scenthound Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Dachshund, CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 4 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM Regiment's Man With No Name, Cammay Jones
Female Puppy BF BOW BOB Regiment's Seraphim Ashes Reign, Cammay Jones
RBF Regiment's Reign Czech Redrocks Cammay Jones, Kelly Pierson

Silken Windhound, 17 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male RBM 'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
Int. Male Listed Entry
BHM BM CH'PR'Clayborn's Robin Of The Hood Dna, Cathi Wester
Female Puppy RBF 'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
Jr. Female BF BOW 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
CH GRCH'PR'Clayborn's Flying Star's D'ankhu, Serena Galloway, Cathi Wester
RCH CH'PR'Broadway's Razzle Dazzle SPOT-ON, Christina Klahn
GRCH BOB GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna, R Lynn Shell Or Victor Whitlock
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Whippet, 4 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Karasar's Mylnarz Celebration, Judy A Cole
Int. Female BF BOW Horsetooth Annie Hayworth, Judy A Cole
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna
2nd) Whippet, CH Toccata In The Key Of C
3rd) Rhodesian Ridgeback, Regiment's Seraphim Ashes Reign

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Int. Male BM BOB CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr, Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall

English Setter, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB URO1 CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Male BM BOW BOB UCD Audeo's Off Road Adventure, Sharon Albright
Female Puppy BF Emma Truly Boys Best Friend, Traci Anderson
BHF RBF CH High Country Double The Ransom, Lynda Gehring

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Adult Female BF BOB Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Beaver Creek's Mystical Knight, Erin Bonwell
NFP Listed Entry, Erin Bonwell

Stabyhoun, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Brenda Landers
BHM BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
RCH GRCH Windswept's You Lift Me Up, Angela Morgan

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Despres High Mesa Ocean Breeze, Teresa J Despres
Jr. Female BF Gabriella Gabby Arteaga Marily, Marily Arteaga

Vizsla, 3 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
RCH CH Mira's Gypsy Of Skoglundfarm, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Curly-Coated Retriever, CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr
2nd) Vizsla, CH Bella Of Skoglundfarm SPOT
3rd) Stabyhoun, CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT
4th) Standard Poodle, CH Windswept Baileys Irish Cream

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Michael Heflin
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dream Hi Heart Breaker @squire, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Michael Heflin
MINIATURE
Female Puppy BFV BF CH'PR'Diamond E's Borealis @ Ice, Pamela Eaves
RBFV 'PR'Mikka/Blue Sky's Aurora @ Ice Linda Orton
CH BOB CH'PR'Pr Del Mar's Amara, Michelle Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP BP 'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
NFP Lockroy-diamond E's Maybell@ic

Chinook, 2 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy BM BOB 'PR'Wildcat Valley Forest, Andrew J Malkiel, Mary Berg Malkiel, Andrew C Kearns
Jr. Male RBM URO1 CH'PR'Laughing Mountain Koa, Mary Malkiel, Christy Shires

Samoyed, 3 Entries
Judge Michael Heflin
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Jr. Male BM BOB CH Syntari's Sky Dancer, Janis A Ingve, Mirjam Wielheesen

Northern Breed Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Pr Del Mar's Amara
3rd) Siberian Husky, CH Syntari's Sky Dancer
4th) Samoyed, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Gatorheaven Isla State Of Mind, Brittany Klimas
Int. Female RBF Coolmoor Hell N High Heels, Brittany Klimas

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
GROENENDAEL
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
TERVUEREN
Adult Male BMV BM UAGII Ravenmasque Mnm Beachcomber, Donna Locke, Alanna Tabuchi
CH BOB CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
RCH CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UAGII Ravenmasque Mnm Beachcomber, Donna Locke, Alanna Tabuchi

Berger Picard, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Male BM BOB Steinerhaus Fearless Gladiator, Cindy R Honebein

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Int. Male BM BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF Aspens Far From A Token Kinship SPOT, Pamela J Brown
RBF Listed Entry

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOB Arcticridge Bards Tail, Kathy J Rainesalo, Richard L Rainesalo

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Beowulf's Card Shark
2nd) Collie, URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT
3rd) Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, CH Gatorheaven Isla State Of Mind

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female BFV BF All Around Royalty's No Reserns, Shana Bokelman
Int. Female RBFV RBF 'PR'Pentastars Spitfire, Linda Pocurull, Cathy Spears, Rachel Morris

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Trailblazings Spot Of Bother, Kristine Helgeson

Border Terrier, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran NC RATO ALCH CA Lndi's Spirit Of Christmas SPOT, Betty Mc Neil-scott And Bryon Scott

Dandie Dinmont Terrier, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Int. Male BM BOW BOB CH Mollibay's The Tap Dance Kid, William E Ellis, Sharon L Ellis
Adult Female BF Glengarry Little Miss Cutie Pie, William E Ellis Or Sharon L Ellis
CH CH Leeward's Playing Hopscotch, William E Ellis Or Sharon L Ellis

Jagdterrier, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Female BF BOB CH Nitro's Marvalous Mini Mort, Kim Allyn
Adult Female RBF Marvalous Zana 303, Kim Allyn

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Kilshans Gen Next Of K2, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
CH CH K2's Showin You A Good Time, Tracey A Kallas
RCH CH'PR'K2's Devil In The Details, Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman

Terrier Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) American Pit Bull Terrier, CH Trailblazings Spot Of Bother
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2
3rd) Jagdterrier, CH Nitro's Marvalous Mini Mort
4th) Border Terrier, CH Spectre's Chosen One

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Int. Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
BHF BF Ankhu's Singular Sensation, Serena Galloway
CH CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
RCH GRCH Ankhu's Vaporous Apparition, Serena Galloway, Gary Galloway
GRCH BOB GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
Female Puppy BF BOB CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well, Gay D Eckes
CH CH Gremmlyn Panda Doll, Claudia Miller

Companion Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Shih Tzu, CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well
2nd) Italian Greyhound, GRCH Ankhu-anji's St Tiberious
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) Mi-Ki, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
American Pit Bull Terrier, CH Trailblazings Spot Of Bother, Kristine Helgeson

BIS Dachshund, CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin
RBIS Shih Tzu, CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well, Gay D Eckes

View Event >