Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/17/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

November 18, 2017

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Int. Female BF BOB CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs, Scott Mc Minn

Boxer, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM CH Tuscany's Armani, Kimberly Robertson
CH BOB CH Randg's Epic Journee, Lynn Van Voris

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 1 Entry
Judge Brenda Landers
BHF BF BOB Peakview's Talkin Bout Tealie, Janene Borini

Mastiff, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Adult Female BF BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF BOB Luna Vom Rauberweg, Sarah Bloink Maberry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Black Russian Terrier, CH Socharmed Dreamcatcher@wldfyrs
2nd) Mastiff, Listed Entry
3rd) Great Dane, Peakview's Talkin Bout Tealie
4th) Rottweiler, Luna Vom Rauberweg

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Michael Heflin
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin
CH CH Tama N Pramada's Xmas Holly Sl, Sarbina G Spurlin

Scenthound Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Dachshund, CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM Regiment's Man With No Name, Cammay Jones
Female Puppy BF BOW BOB Regiment's Reign Czech Redrocks, Cammay Jones, Kelly Pierson
RBF Lionridge Ella Sings The Blues Patty Olney

Silken Windhound, 17 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOW 'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
Int. Male Listed Entry
BHM RBM CH'PR'Clayborn's Robin Of The Hood Dna, Cathi Wester
Female Puppy BF 'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
Jr. Female RBF 'PR'Clayborn's Hopscotch, Cathi Wester
CH CH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
RCH CH URO1'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT, Denise Young
GRCH BOB GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon Dna, Rebecca Peters-campbell, Melissa J Pearce
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Whippet, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB Karasar's Mylnarz Celebration, Judy A Cole
Int. Female BF Horsetooth Annie Hayworth, Judy A Cole
CH CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Whippet, Karasar's Mylnarz Celebration
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon Dna
3rd) Rhodesian Ridgeback, Regiment's Reign Czech Redrocks

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Int. Male BM BOB CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr, Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall

English Setter, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB URO1 CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy RBF Emma Truly Boys Best Friend, Traci Anderson
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Female BF BOB Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Beaver Creek's Mystical Knight, Erin Bonwell
NFP Beaver Creek's Fairytale, Erin Bonwell

Stabyhoun, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB GRCH Windswept's You Lift Me Up, Angela Morgan
RCH CH Windswepts' The Strong One, Sharon Stone

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Despres High Mesa Ocean Breeze, Teresa J Despres
Jr. Female RBF Listed Entry

Vizsla, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
RCH URO1 CH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Curly-Coated Retriever, CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr
2nd) Vizsla, CH Bella Of Skoglundfarm SPOT
3rd) Standard Poodle, GRCH Windswept's You Lift Me Up
4th) Stabyhoun, CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dream Hi Heart Breaker @squire, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Brenda Landers
MINIATURE
Female Puppy BFV BF CH'PR'Diamond E's Borealis @ Ice, Pamela Eaves
RBFV 'PR'Mikka/Blue Sky's Aurora @ Ice Linda Orton
CH BOB CH'PR'Pr Del Mar's Amara, Michelle Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP BP 'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
NFP Kiki D's Echo Canyon @ Ice

American Eskimo, 1 Entry
Judge Brenda Landers
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB CH'PR'True Graces' Reminiscence, Traci Anderson

Chinook, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy RBM 'PR'Wildcat Valley Forest, Andrew J Malkiel, Mary Berg Malkiel, Andrew C Kearns
Jr. Male BM BOB URO1 CH'PR'Laughing Mountain Koa, Mary Malkiel, Christy Shires

Samoyed, 4 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM BOB CH Syntari's Sky Dancer, Janis A Ingve, Mirjam Wielheesen

Northern Breed Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
2nd) Samoyed, Listed Entry
3rd) Siberian Husky, CH Syntari's Sky Dancer
4th) American Eskimo, CH'PR'True Graces' Reminiscence

Herding Dogs

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy Outlaws Perfect Storm, Sheree Sanchez
Jr. Male BM BOW BOB CH Highline's The Messenger, Kim M Edlin, Jacque Hallenbeck
Female Puppy BF CH Gatorheaven Isla State Of Mind, Brittany Klimas
RBM Listed Entry
RBF Outlaws Wind Storm Daniel Nible, Mary Nible

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Jennifer Landers
GROENENDAEL
Female Puppy BFV BF Listed Entry
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Beowulf's Dragonheart, Peter S Mongait
RBMV UAGII Ravenmasque Mnm Beachcomber Donna Locke, Alanna Tabuchi
CH CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
RCH CH Beowulf Sweetheart O The Rodeo, Jean Mc Grath Kovacs
RBM UAGII Ravenmasque Mnm Beachcomber Donna Locke, Alanna Tabuchi
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UAGII Ravenmasque Mnm Beachcomber, Donna Locke, Alanna Tabuchi

Berger Picard, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Adult Male BM BOB Steinerhaus Fearless Gladiator, Cindy R Honebein

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Int. Male BM BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Casamoko's Celestial Queen, Melissa Archer-muncaster

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOB Arcticridge Bards Tail, Kathy J Rainesalo, Richard L Rainesalo

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Beowulf's Dragonheart
2nd) Australian Shepherd, CH Highline's The Messenger
3rd) Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry
4th) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Jennifer Landers
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female BFV BF All Around Royalty's No Reserns, Shana Bokelman

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Trailblazings Just Take Me On, Kristine Helgeson

Border Terrier, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Male Puppy BM BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran NC RATO ALCH CA Lndi's Spirit Of Christmas SPOT, Betty Mc Neil-scott And Bryon Scott

Dandie Dinmont Terrier, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
Int. Male BM BOW CH Mollibay's The Tap Dance Kid, William E Ellis, Sharon L Ellis
Adult Female BF Glengarry Little Miss Cutie Pie, William E Ellis Or Sharon L Ellis
CH BOB CH Leeward's Playing Hopscotch, William E Ellis Or Sharon L Ellis

Jagdterrier, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Female BF BOB CH Nitro's Marvalous Mini Mort, Kim Allyn

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
BHM BM BOB CH Outlaws Inferno, Sheree Sanchez

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Jennifer Landers
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Kilshans Gen Next Of K2, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
CH GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
RCH CH K2's Showin You A Good Time, Tracey A Kallas

Terrier Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Rat Terrier, CH'PR'K2's Poetic Justice
2nd) Patterdale Terrier, CH Outlaws Inferno
3rd) American Hairless Terrier, CH Rizen Sun I Walk The Line
4th) Dandie Dinmont Terrier, CH Leeward's Playing Hopscotch

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Int. Male BM BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 4 Entries
Judge Michael Heflin
BHF BF Ankhu's Singular Sensation, Serena Galloway
CH BOB GRCH Ankhu's Vaporous Apparition, Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
GRCH GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Michael Heflin
Female Puppy BF BOB CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well, Gay D Eckes
CH CH Gremmlyn Panda Doll, Claudia Miller

Companion Dog Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Italian Greyhound, GRCH Ankhu's Vaporous Apparition
2nd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry
3rd) Shih Tzu, CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well
4th) French Bulldog, Listed Entry

BIS Curly-Coated Retriever, CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr, Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall
RBIS Dachshund, CH Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin

View Event >