Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/17/2017) / Conformation - Friday, Show 1

November 17, 2017

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog
Judge Sharon Elkins
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX NN UCD URO3 CH Classique's Midnight Serenade, Patricia Wellinger And Dawn Gabig

Boxer, 2 Entries
Judge Sharon Elkins
Male Puppy BM BOW BOB CH Tuscany's Armani, Kimberly Robertson
Female Puppy BF Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
Female Puppy BF BOB CH Dina De Akido San, Nancy E Christensen, Elizabeth Kamdu
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Raindance Walks With Royalty, Annie Wilfer-kaehr

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
Female Puppy BF BOB Lazy Vl Antje, Ruth Ann Stricker

Great Dane, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
BHF BF BOB Peakview's Talkin Bout Tealie, Janene Borini

Mastiff, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
Adult Female BF BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
Jr. Female BF BOB Luna Vom Rauberweg, Sarah Bloink Maberry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Elkins
1st) Great Dane, Peakview's Talkin Bout Tealie
2nd) Doberman Pinscher, CH Dina De Akido San
3rd) Mastiff, Listed Entry
4th) Rottweiler, Luna Vom Rauberweg

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
MINIATURE
BHF BFV BF BOB Doxhaus Battlestar Galactica M, Susan M Gillings

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Elkins
1st) Dachshund, Doxhaus Battlestar Galactica M

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Sharon Elkins
Jr. Male RBM 'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
BHM BM BOW BOB CH'PR'Clayborn's Robin Of The Hood Dna, Cathi Wester
Jr. Female BF 'PR'Clayborn's Hopscotch, Cathi Wester
CH GRCH'PR'Firebird Clayborn Sea Dragon Dna, Barbara A Deis, Cathi Wester
RCH CH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
GRCH GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna, R Lynn Shell Or Victor Whitlock

Whippet, 2 Entries
Judge Sharon Elkins
Female Puppy BF BOB Li'll Macara, Donna Pardi
CH CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Oakwood's Personal Touch, Donna Pardi

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Elkins
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry
2nd) Whippet, Li'll Macara
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Clayborn's Robin Of The Hood Dna

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
Int. Male BM BOB CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr, Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
CH BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Elkins
Female Puppy RBF Emma Truly Boys Best Friend, Traci Anderson
BHF BF BOB CH High Country Double The Ransom, Lynda Gehring

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Sharon Elkins
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH GRCH Windswept's You Lift Me Up, Angela Morgan
RCH CH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Sharon Elkins
Female Puppy RBF Despres High Mesa Ocean Breeze, Teresa J Despres
Jr. Female BF BOB Gabriella Gabby Arteaga Marily, Marily Arteaga

Vizsla, 1 Entry
Judge Sharon Elkins
CH BOB CH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Elkins
1st) Vizsla, CH Bella Of Skoglundfarm SPOT
2nd) Curly-Coated Retriever, CH SHR Windsong Magical Mischief Mkr
3rd) Golden Retriever, CH High Country Double The Ransom
4th) German Shorthaired Pntr, CH Shortales Truly The One

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dream Hi Heart Breaker @squire, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Amy Turner
MINIATURE
Female Puppy BFV BF CH'PR'Diamond E's Borealis @ Ice, Pamela Eaves
CH BOB CH'PR'Pr Del Mar's Amara, Michelle Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP 'PR'Cali's Rock N Creede @ Ice, Anthony Gomez
NFP Lockroy Diamond E's Maybell@ic

Chinook, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB URO1 CH'PR'Laughing Mountain Koa, Mary Malkiel, Christy Shires

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB CH Syntari's Sky Dancer, Janis A Ingve, Mirjam Wielheesen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO2 Little Bit Kiara SPOT-ON, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Siberian Husky, CH Syntari's Sky Dancer
2nd) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
3rd) Chinook, URO1 CH'PR'Laughing Mountain Koa
4th) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Pr Del Mar's Amara

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Amy Turner
Adult Male BM BOW BOB CH Dalios Black Label, Sheree Sanchez
Female Puppy BF CH Gatorheaven Isla State Of Mind, Brittany Klimas
Int. Female RBF Outlaws Herdit Thru The Grapevine, Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Amy Turner
BHF BF BOB Ragtyme Where Is The Love?, Lynn Zagarella, Vince Zagarella

Berger Picard, 1 Entry
Judge Amy Turner
Adult Male BM BOB Steinerhaus Fearless Gladiator, Cindy R Honebein

Collie, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB URO1 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Amy Turner
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Casamoko's Celestial Queen, Melissa Archer-muncaster
RBM Aggasi Vom Gunbil David Stanford

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Amy Turner
Male Puppy BM BOB Arcticridge Bards Tail, Kathy J Rainesalo, Richard L Rainesalo

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Bearded Collie, Ragtyme Where Is The Love?
2nd) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT
3rd) Berger Picard, Steinerhaus Fearless Gladiator
4th) Australian Shepherd, CH Dalios Black Label

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Amy Turner
Male Puppy BM BOB CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran NC RATO ALCH CA Lndi's Spirit Of Christmas SPOT, Betty Mc Neil-scott And Bryon Scott

Dandie Dinmont Terrier, 3 Entries
Judge Amy Turner
Int. Male BM BOW BOB CH Mollibay's The Tap Dance Kid, William E Ellis, Sharon L Ellis
Adult Female BF Glengarry Little Miss Cutie Pie, William E Ellis Or Sharon L Ellis
CH CH Leeward's Playing Hopscotch, William E Ellis Or Sharon L Ellis

Jagdterrier, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Female BF BOB CH Nitro's Marvalous Mini Mort, Kim Allyn

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Amy Turner
BHM BM BOB CH Outlaws Inferno, Sheree Sanchez

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Amy Turner
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'K2's Devil In The Details, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
RBFV 'PR'K2's Outlaw Justice Tracey A Kallas, Sheree Sanchez
CH GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
RCH CH K2's Showin You A Good Time, Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman
RBF 'PR'K2's Outlaw Justice Tracey A Kallas, Sheree Sanchez

Terrier Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Border Terrier, CH Spectre's Chosen One
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2
3rd) Patterdale Terrier, CH Outlaws Inferno
4th) Jagdterrier, CH Nitro's Marvalous Mini Mort

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Amy Turner
Int. Male BM BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Amy Turner
Adult Female BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Amy Turner
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Amy Turner
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Amy Turner
Female Puppy BF BOB CH Karyon Houseofwu Flare Thee Well, Gay D Eckes

Yorkshire Terrier
Judge Amy Turner
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Dalmatian, Listed Entry
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Chihuahua, Listed Entry
4th) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry

BIMBS Ragtyme Where Is The Love?, Lynn Zagarella, Vince Zagarella
RBIMBS Border Terrier, CH Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell

View Event >