Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (11/10/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

November 11, 2017

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: LaPorte, Indiana

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RCH Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW BOB CH URO2 Judons Glory Days, Don Shiffer, Judi Shiffer
Adult Female BF Judons Urban Pride Hot Beauty, Penny L Urban, Don Shiffer, Judi Shiffer

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Great Dane, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, CH URO2 Judons Glory Days
3rd) Boxer, GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT

Gun Dogs

Brittany
Judge Stanley J Matsumoto
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URX UCD ALCH UROC Belle-a-roo From Country Road, Lora Barlow

Cocker Spaniel Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Justice De Plum Creek TAN, Eugene Timmer

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM CH Karagolds New Maximus Decimus, Gene Burchi
Jr. Female BF BOW CH Sunrise Goldens Delilah, Eugene J Burchi
GRCH Invalid Entry

Portuguese Water Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH URO1 Mcknight's Wilhemina Minnie, Patti L Mc Knight, Carl Mc Knight
RCH URO1 CH Mcknight's Marco Maximiliano, Patti L Mc Knight, Carl Mc Knight
GRCH BOB UROC GRCH Brigand's Mc Knight 'n' Awe SPOT-ON, Patti L Mc Knight

Standard Poodle
Judge Stanley J Matsumoto
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Nightwind Magic Moment, Irene Deihl

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB CH Meah Leki's Arabella, Melissa Browning
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Nightwind Magic Moment, Irene Deihl

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle M/C, CH Meah Leki's Arabella
2nd) Golden Retriever, Invalid Entry
3rd) Epagneul Breton, CH Justice De Plum Creek TAN
4th) Portuguese Water Dog, UROC GRCH Brigand's Mc Knight 'n' Awe SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Chatelet Taylak Christmas Story, Carole Luke, June Demers
STANDARD
Male Puppy BMV RBM 'PR'Taylak Chatelet Immortal, Lara K Luke, June Demers

Samoyed, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM CH Snobiz Northern Pursuit, Robin Clark
CH UWP CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark
RCH CH Snobiz Make A Scene, Robin Clark
GRCH BOB AV NN UAGI UWP PTE AC CA GRCH Dbl Hlx Rising Star At Snobiz, Robin Clark

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Samoyed, AV NN UAGI UWP PTE AC CA GRCH Dbl Hlx Rising Star At Snobiz
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Chatelet Taylak Christmas Story

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH Arcoiris Setting The Fire, Lacey Curry

Belgian Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GROENENDAEL
Adult Female BFV RBF Winjammer Ange Dechu, Lynn South
TERVUEREN
Jr. Female Listed Entry
Int. Female Dejavu Jewel Of The Sea, Judy Olson
Adult Female BFV BF BOB CH NC CA Winjammer's Quick Chilled, Pat Morgan
RBFV Silvertrace's Elise I Am Judy Olson
CH CH UCD UROC Oakwood's Attack From Above, Amber Thomas, Tracy Wylie
RCH CH Sky Acres Supersonic Journey, Amber Thomas, Nathan Thomas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Border Collie, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Holly Hills Moon & Stars Align, Debora J Getz, Kimberly Bachert
CH BOB UAGI CH Wildfire's Painting The Black, Kimberly Stanton
RCH Listed Entry
RBM Holly Hills Wish Upon A Star Ainsleigh Podell, Kimberly Bachert
RBF Stirling Bridge's Indigo Ice Jennifer Harman, Jean Schlemmer

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB Listed Entry
RCH CH Oracle Vom Globalhaus, Margaret Sharapan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pebblecreek's Power Play, Andrea Randon

Min American Shepherd
Judge Stanley J Matsumoto
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy RBM Wheatcroft's Mackennas A Keeper, Danette Clayton
BHM BM CH Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith
CH CH Mariah's Dream Treasure, Danette Clayton, Suzanne Crider
GRCH BOB GRCH URO1 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT, Suzanne L Crider, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Mariah's Wine & Roses, Suzanne L Crider, Danette Clayton
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith
Wheatcroft's Mackennas A Keepe, Danette Clayton

White Shepherd, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH GRCH Nix Tulula P'tits Loups D'amour SPOT-ON, Jean Reeves
RCH CH Royal Regal Lady Grace, Caroline Szymeczek, Walter Bollenbacher
GRCH BOB URO1 GRCH Royal From The Bottom My Heart SPOT, Jean Reeves, Anita Beaudoin

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH NC CA Winjammer's Quick Chilled
3rd) White Shepherd, URO1 GRCH Royal From The Bottom My Heart SPOT
4th) Border Collie, UAGI CH Wildfire's Painting The Black

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB 'PR'Redsky's Drawn 2 The Fire, Angela Randon, Andrea Randon, Amanda Randon

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane, Wendy Grotheer

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Kerry Blue Terrier, CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane
2nd) American Pit Bull Terrier, 'PR'Redsky's Drawn 2 The Fire

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB CH Graham's Pride Of The North, Christine Graham

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Elegant Tiara Of Precious, Connie Walker

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB URO1 Wannabee Born To Tease, J Nover-horn

Papillon, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB NN AE AI PTE USA UFA SC UAGII URO3 GRCH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman

Schipperke, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM CH Bolteroy Ridethe Tide Chatelet, Thomas H Luke, June Demers
BHM Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Blk Diamond I Believe In Karma, Brenda Nilio

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Schipperke, Blk Diamond I Believe In Karma
2nd) Miniature Pinscher, URO1 Wannabee Born To Tease
3rd) Boston Terrier, CH Graham's Pride Of The North
4th) Papillon, NN AE AI PTE USA UFA SC UAGII URO3 GRCH Windcrest Wild Card SPOT

TOTAL DOG QUALIFIERS
White Shepherd, URO1 GRCH Royal From The Bottom My Heart SPOT, Jean Reeves, Anita Beaudoin
Papillon, NN AE AI PTE USA UFA SC UAGII URO3 GRCH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman
Doberman Pinscher, CH URO2 Judons Glory Days, Don Shiffer, Judi Shiffer

BIS Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry
RBIS Great Dane, Listed Entry

View Event >