▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Backyard Barkers Dog Club / Sunday, Agility Trial 1

November 13, 2016

Location: Milwaukee, Wisconsin

High in Trial: UGRACH16 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 200

Agility I - Judge: Shelly Weeks
Division TOY - A
1st) Listed Entry
Division I - B
1st) UAGI Safranne Marvelous Quicksilver, Poodle, Lyndsay Klemens, 200
2nd) UAGI Chatham Take Me As I Am, Cavalier Kng.chas.spaniel, Lori Grootemaat, 200
3rd) UGRACH Joyanew's Rockin' Raji, Papillon, Sue Dempster, 199
4th) Listed Entry
Division II - B
1st) UGRACH16 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 200
2nd) UACH Winters Ktmystieyes SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kimberly Charles, 200
3rd) URX UCD UROC UGRACH GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Keeshond, Donna L Schmitt And Katrina C Guse, 200
4th) UGRACH4 Rosie Reds Fly, Border Collie, Carol Paplham Or Emily Paplham, 200
UAGI Winters Jokers Wild SPOT, Shetland Sheepdog, Bruce Winter, 200
UCD UACHX CH Wildfire Hot Topic, Border Collie, Carol Paplham Or Emily Paplham, 199
UACHX Niko Ala Bastar, American Eskimo, Jeanine M Montag, 199
UAGII Winters Maximum Overdrive SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kimberly Charles, 198
UACH B.c. Bess, Border Collie, Georgene Knight, 195
UACHX Highcrofts Connectme2thebridge, Collie, Annette Mc Donald, 193
UAGII Paean Double D Driven To Win, Poodle, Shelly K Weeks, 198.76
Division III - A
1st) ALCH URO2 Quansa's Quiet Riot SPOT, Airedale Terrier, Rubyanna Skrede, 175.7
Division III - B
1st) UAGII Cheerio's J S Mosby, Golden Retriever, Mary Beth Hackney, 200
2nd) NC CA UGRACH2 Linda's Black Knight-mare, Standard Poodle, Linda Larson, 200
3rd) UWP UGRACH2 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 200
4th) NV UJJCH UCD AC UGRACH URO3 Pokerflats Uninhibited Purkinje, Belgian Shepherd Dog, Lyndsay Klemens Or Jeffrey Klemens, 199
UAGII Louie Robles, German Shepherd Dog, Barbara Robles, 199

Agility II - Judge: Shelly Weeks
Division I - B
1st) UGRACH Joyanew's Rockin' Raji, Papillon, Sue Dempster, 200
2nd) UAGII Samson Jennings Herbert, Poodle, Jacquelyn Jenning Or Richard Herbert, 200
Division II - B
1st) UACH Winters Ktmystieyes SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kimberly Charles, 200
2nd) URX UCD UROC UGRACH GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Keeshond, Donna L Schmitt And Katrina C Guse, 200
3rd) UGRACH4 Rosie Reds Fly, Border Collie, Carol Paplham Or Emily Paplham, 200
4th) UACHX Niko Ala Bastar, American Eskimo, Jeanine M Montag, 200
UGRACH16 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 198
UACHX Highcrofts Connectme2thebridge, Collie, Annette Mc Donald, 195
CA URO1 UACH CH Pinehill's River Song SPOT, Ns Duck Tolling Retriever, Colleen Bliffert, 195
UAGII Winters Maximum Overdrive SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kimberly Charles, 193
UACH B.c. Bess, Border Collie, Georgene Knight, 191
Division III - B
1st) UAGII Cheerio's J S Mosby, Golden Retriever, Mary Beth Hackney, 193
2nd) NC CA UGRACH2 Linda's Black Knight-mare, Standard Poodle, Linda Larson, 187
3rd) UWP UGRACH2 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 185.97

Agility III - Judge: Shelly Weeks
Division I
1st) UGRACH Joyanew's Rockin' Raji, Papillon, Sue Dempster, 200
Division II
1st) UGRACH16 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 200
2nd) UGRACH Zippo, Australian Shepherd, Christine Nelson, 200
3rd) UACHX Niko Ala Bastar, American Eskimo, Jeanine M Montag, 199
Division III
1st) NC CA UGRACH2 Linda's Black Knight-mare, Standard Poodle, Linda Larson, 200
2nd) UNJ UGRACH Riverend Finn Mccool, Golden Retriever, Patricia Bernat, 198
3rd) UWP UGRACH2 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 196.38