▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Companion Dog Club Partners / Conformation - Saturday, Show 1

October 22, 2016

Location: Omaha, Nebraska

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
CH BOB UCD UWP URO2 UAGII CH Kanosak's Get Smart, Danielle Hansen, Catherine Fleury

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Rottweiler, UCD UWP URO2 UAGII CH Kanosak's Get Smart

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
GRCH BOB CGRCH Strongbows Touch Of Elegance, Laurie A Davis

Scenthound Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Beagle, CGRCH Strongbows Touch Of Elegance

Gun Dogs

Braque Du Bourbannais, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
CH BOB CH Louis Du Pech Du Cayrol, Shari Stueck
RCH CH Rufnit Treasure, Shari Lee Stueck

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Adult Male BM BOB SHR Musky Bay Countryside Diesel, Rebecca Mc Guire, James P Baughman, Emelise Baughman

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Male Puppy BM Kashmir's Tenth Mountain Mica, Debra Bremer
Female Puppy BF BOW BOB River Highflyin Top Pink Lady, Jan Wild
Adult Female RBF Kali's Amazing Adrian, Christine A Brandt
CH CH Golden Romance Hot Tango, Christine Brandt
RCH CH Lady Gentrys Pride, Jordan Balfe
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Golden Romance Grace Kelly, Christine Brandt
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Highflyin Star In The Sky, Jan Wild

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF BOB CH Dusty Road's Bit Of Blu Heaven, Janell O'connor

Small Munsterlander, 5 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Male BM BOW BOB CH Robinguns Embur Landon Stueck, Pamela Robinson, Darin Stueck
Female Puppy BF Robingun's Fireball Bz Tevah, Pamela Robinson
CH CH Zandor Vom Fuchseck, Pamela M Robinson
RCH CH Wolfsburg's Etta Juwel, Pamela M Robinson

Spinone Italiano, 2 Entries
Judge Debbie L Melgreen
BHF BF BOB CH Bela's Time To Rise And Shine, Patricia Miller, Leslie Miller
RBF CH Bela's Brilliant Plan Patricia Miller, Leslie Miller

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF BOB Apres Argent Vaksa, Crystal A Miller, Jerry D Miller

Vizsla, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Female Puppy BF BOB CH Mira's Gypsy Of Skoglundfarm, Paul Skoglund
CH CH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
RCH URO1 CH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Chesapeake Bay Retriever, SHR Musky Bay Countryside Diesel
2nd) Vizsla, CH Mira's Gypsy Of Skoglundfarm
3rd) Labrador Retriever, CH Dusty Road's Bit Of Blu Heaven
4th) Spinone Italiano, CH Bela's Time To Rise And Shine

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Debbie L Melgreen
CH CH'PR'Diamond E-mikka Diamond-n-ruff, Pamela J Eaves
RCH CH'PR'Wiebelhuskys Ranger @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves
GRCH BOB UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves, Brandy Wrestler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Diamond E's Maximum Jeaux, Pamela Eaves, Brandy Lawrence

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Int. Male BM BOB CH Liberty's Here Comes The Son, Tyler Stolz
RBM Weist's Spirit Of The North Tyler Stolz

Northern Breed Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Siberian Husky, CH Liberty's Here Comes The Son
2nd) Alaskan Klee Kai, UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E

Herding Dogs

Border Collie, 2 Entries
Judge Debbie L Melgreen
BHM BM BOW BOB CH NV NE UUDX URX2 UROG UOCH Skyland Ricochet, Gerianne F Darnell
Female Puppy BF Ricochet Rayna, Gerianne F Darnell

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Int. Male BM BOB CH URO1 Vintage Ima Minor Rock Star SPOT, Evangeline Stuck, Jenna Dirkschneider
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Adult Male BM BOB CH UCD URO1 UACH Whispering Echos Steele Wool, Melissa Lamere
CH URO3 CH Akadia Buried Treasure, Alicia Weiland, Tasia Weiland, Shannalee Michalsky

Herding Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry
2nd) Shetland Sheepdog, CH UCD URO1 UACH Whispering Echos Steele Wool
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH URO1 Vintage Ima Minor Rock Star SPOT
4th) Border Collie, CH NV NE UUDX URX2 UROG UOCH Skyland Ricochet

Terriers

German Pinscher, 2 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Female Puppy BF BOB Daveren's Sound The Alarm, Eric Blatt
Adult Female RBF CH Nevars Vesta, Cassie Blatt, Jessica Smith

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Male BM BOB CH Naibara's London's Calling, Kim Wadas

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
STANDARD
Male Puppy BMV BM CH'PR'Bravado's X2 Hero, Dawn Bain
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
RBMV Listed Entry
RBM Listed Entry

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Male Puppy BM Azefer Wildbillcody, Lila Fast
CH CH'PR'Dunkel's Athena, Lila Fast, Delaine Rucker
GRCH BOB GRCH Azefer Duchess Of York, Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Miss Tinkerbell Too, Laurie Ann Davis

Terrier Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Miniature Schnauzer, CH Naibara's London's Calling
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH Azefer Duchess Of York
3rd) German Pinscher, Daveren's Sound The Alarm
4th) Toy Fox Terrier, Centennial Farm Winning Candidate

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Female Puppy BF BOB CH Bpb Betos Lil Oizys Of Bg, Aaron Pelan

Havanese, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
CH BOB CH Majical Little Dutch Treat, Robbie Meerdink And Alberta Klein

Companion Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Havanese, CH Majical Little Dutch Treat
2nd) American Bully, CH Bpb Betos Lil Oizys Of Bg

BIS Doberman Pinscher, Listed Entry
RBIS Havanese, CH Majical Little Dutch Treat, Robbie Meerdink And Alberta Klein