Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (10/28/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

October 29, 2017

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Cheryl Paterson
Jr. Female BF BOB CH Schott's Sugar Plum Of Watson, Melissa De Decker
Adult Female RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Black Russian Terrier, 3 Entries
Judge Cheryl Paterson
Jr. Female BF NC PTA URO1 Midnightsolo Captured Presence, Kevin Barrett, Jean Brown
CH BOB CH URO3 Bagheera Bella Deti Arbata, Tatiana Tchoudinova, Anatoliy Syvak
RCH CH Makovey Noch Na Kupalu, Tatiana Tchoudinova

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Cheryl Paterson
Male Puppy RBM Ravalleses Breakn Allthe Rules, Angela Ravallese
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Cheryl Paterson
Male Puppy RBM Cidwm's Cumae Prophecy, Katherine Goliboski
Int. Male BM BOW BOB CH Glenire Angus, Valerie Ann Squire Toth
Female Puppy BF Cidwm's Cariana Bonum, Katherine Goliboski
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Shanlimore Cidwm Glenire, Katherine Goliboski

Guardian Dog Group Winners
Judge: Cheryl Paterson
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Black Russian Terrier, CH URO3 Bagheera Bella Deti Arbata
3rd) American Bulldog, CH Schott's Sugar Plum Of Watson
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Cheryl Paterson
CH BOB CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
RCH CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Cheryl Paterson
1st) Dachshund, CH Rockindox Screech Hound

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
Adult Male BM BOB CH Charsada Let The Memorys Begin, Brenda Burns

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Cheryl Paterson
CH CH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff
RCH CH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwy, Cathie Le Loff
GRCH BOB GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon Dna, Rebecca Peters-campbell, Melissa J Pearce
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwy, Cathie Le Loff
CH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff

Whippet, 4 Entries
Judge Cheryl Paterson
CH CH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit
RCH CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
GRCH BOB GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Cheryl Paterson
1st) Whippet, GRCH Lepus Ron Weasley
2nd) Afghan Hound, CH Charsada Let The Memorys Begin
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon Dna

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
CH BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

German Shorthaired Pntr Entries
Judge Cheryl Paterson
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran Charis's Rushnroulette, Anne Whan

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
Jr. Female BF BOB CH Dunfield's Rustydog Royale, Elissa Steinbock, Betty Steinbock

Portuguese Water Dog, 3 Entries
Judge Cheryl Paterson
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Belouro's Copper Baie Fine, Gillian Goldschmidt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Belouro's Agua Marinha, Gillian Goldschmidt

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Cheryl Paterson
Male Puppy BM BOW CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
Female Puppy BF K-lar's Chocolate Lily Bijou, Laura Turner
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
RCH CH Kinder Beaucaniche Mio Despina, Sherry M Stanley
GRCH BOB UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
RBM K-lar's Oscar De La Bijou Laura Turner

Vizsla, 3 Entries
Judge Cheryl Paterson
CH BOB CH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
GRCH GRCH Ourdream's Red Sky At Night, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey

Weimaraner, 1 Entry
Judge Cheryl Paterson
Int. Male BM BOB CH Oakpoint's Ultimate Showdown, Jeff Maguire, Julia Maguire
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Colray's Straight To The Point, Jeff Maguire, Julia Maguire

Gun Dog Group Winners
Judge: Cheryl Paterson
1st) Vizsla, CH Heelmark Shikari Shootforthemoon
2nd) Weimaraner, CH Oakpoint's Ultimate Showdown
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, CH Dunfield's Rustydog Royale
4th) Cocker Spaniel, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Peter Scott
CH BOB USA UFA CH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, June Demers, Jessica King

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Peter Scott
Female Puppy BF Amaterasu Go Kitanoarashi, Julie Moreault
CH BOB CH Jarule Sakura No Sono, Julie Moreault

Keeshond, 1 Entry
Judge Peter Scott
CH BOB CH Markwright's Touch Of Frost, Alecia Novak
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Markwright's Windswept Taiga, Alecia Novak

Samoyed, 1 Entry
Judge Peter Scott
Jr. Male BM BOB Snowybear's Breaking Beau, Tina Gibson

Northern Breed Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Keeshond, CH Markwright's Touch Of Frost
2nd) Alaskan Klee Kai, USA UFA CH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT
3rd) Japanese Akita, CH Jarule Sakura No Sono
4th) Samoyed, Snowybear's Breaking Beau

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Peter Scott
Int. Male BM Riomesa The Imitation Game, Diana Kirkaldy
Int. Female BF BOW CH Catori's Lose My Mind @ Riomesa, Diana Kirkaldy
CH BOB CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Collie, 3 Entries
Judge Peter Scott
ROUGH
BHM BMV BM BOW BOB CH Glasgowhill's Event Horizon, Sandra Hamilton
SMOOTH
Adult Male BMV RBM Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Peter Scott
Male Puppy BM BOB URO1 NV NI NE PTS Royale's Lone Wolf, Colleen Beaudet
CH CH Noblewoods Baby G, Kelly Faddoul-rutkowski
RCH Invalid Entry
GRCH EHD EN CA URO3 GRCH Royale's Highland Warrior, Colleen Beaudet

Min American Shepherd, 7 Entries
Judge Peter Scott
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOW Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Red Rock Not A Knockoff, Rebecca Dayboll
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

White Shepherd, 5 Entries
Judge Peter Scott
Jr. Male BM BOW CH Furrari's Saga Of Ice N Fire, Lynn Potts
Jr. Female BF CH Braehead's Amber, Lynda Proulx
CH CH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
GRCH BOB UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT, Beth Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Collie, CH Glasgowhill's Event Horizon
2nd) Australian Shepherd, CH Pintado's Catch Me If You Can
3rd) Min American Shepherd, URO1 CH Red Rock Not A Knockoff
4th) White Shepherd, UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT

Terriers

Airedale Terrier, 1 Entry
Judge Peter Scott
Adult Male BM BOB Listed Entry

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Peter Scott
CH BOB GRCH Alesta's Bella Luna Dell'universo, Maggy Grenon
GRCH GRCH'PR'Shomeskingalatico Delluniverso, Maggy Grenon

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Peter Scott
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Cesky Terrier, 1 Entry
Judge Peter Scott
Adult Female BF BOB CH Zlatapraha Primrose At Sandant, Linda Beasley, Douglas Beasley

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Peter Scott
GRCH BOB GRCH Rivendell's All Jazzed Up, Dorthe Hansen Sullivan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Peter Scott
Male Puppy BM BOB Jewels Samurai Kid, Edward White, Wendy Hoare

Rat Terrier
Judge Peter Scott
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Pyxis I Am The Storm Nb, Jennifer Sider

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Peter Scott
Male Puppy BM 'PR'Flowrider's Chocolate Swirl, Sandra Hamilton
Female Puppy BF BOW 'PR'Flowrider's Into The Mystic, Gene Williams, Sandra Hamilton
Int. Female RBF Flowrider's World Class Of Ahk, Sandra Hamilton
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dynamo Jigsaw Pass Ascent, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Rivendell's All Jazzed Up
2nd) Cesky Terrier, CH Zlatapraha Primrose At Sandant
3rd) Miniature Bull Terrier, Jewels Samurai Kid
4th) Airedale Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Boston Terrier, 3 Entries
Judge Peter Scott
Female Puppy BF CH Brenheather's Double Bubble, Wendy L Fraleigh
CH BOB CH Rohon's Heart Of Gotham, Elizabeth Ann Meade
RBF Mama D's Sensational Phoebe Tina Deprez

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Peter Scott
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Chinese Crested
Judge Peter Scott
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Peter Scott
BHF BF BOB CH Brightspot Beholder, Karen M Hopmans, Ross G Hopmans

French Bulldog, 1 Entry
Judge Peter Scott
Jr. Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Peter Scott
CH CH Bellefleet Don't Stop Believin, Alysia Y Reichertz, Joanne Reichertz
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Invalid Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Boston Terrier, CH Rohon's Heart Of Gotham
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Dalmatian, CH Brightspot Beholder
4th) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
Black Russian Terrier, CH URO3 Bagheera Bella Deti Arbata, Tatiana Tchoudinova, Anatoliy Syvak
Black Russian Terrier, CH Makovey Noch Na Kupalu, Tatiana Tchoudinova
German Shepherd Dog, EHD EN CA URO3 GRCH Royale's Highland Warrior, Colleen Beaudet
German Shepherd Dog, URO1 NV NI NE PTS Royale's Lone Wolf, Colleen Beaudet
Australian Shepherd, CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills

BIMBS Jack Russell Terrier, GRCH Rivendell's All Jazzed Up, Dorthe Hansen Sullivan
RBIMBS Doberman Pinscher, Listed Entry

View Event >