Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (10/28/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

October 28, 2017

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB CH Schott's Sugar Plum Of Watson, Melissa De Decker
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Black Russian Terrier, 5 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Midnightsolo Dream Maker, Jean Brown
Jr. Female BF BOW NC PTA URO1 Midnightsolo Captured Presence, Kevin Barrett, Jean Brown
CH BOB CH URO3 Bagheera Bella Deti Arbata, Tatiana Tchoudinova, Anatoliy Syvak
RCH CH Makovey Noch Na Kupalu, Tatiana Tchoudinova

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB URO1 RATN CH Scandifio's Legacy Of Leo SPOT-ON, Ester Pullano, Tony Scandy

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Int. Female BF BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Cane Corso Italiano, URO1 RATN CH Scandifio's Legacy Of Leo SPOT-ON
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) American Bulldog, CH Schott's Sugar Plum Of Watson
4th) Doberman Pinscher, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 4 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Male BM BOB CH Charsada Let The Memorys Begin, Brenda Burns
CH CH Charsada Beyond The Stones, Brenda Burns
RCH CH Charsada Go Above And Beyond, Kathleen O'brien

Silken Windhound, 8 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Male Invalid Entry
CH BOB CH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff
RCH CH'PR'Starfyre Charoite, Lisa Finlay, Jolene J Hicks, Keith E Hicks
GRCH RBF GRCH'PR'Winsome Lady Godiva Dna, Jasmine Roloff Or Stephen Roloff
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: CH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwy, Cathie Le Loff
CH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff

Whippet, 7 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Male BM Listed Entry
Int. Female BF BOW CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
CH CH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit
RCH CCB CH Lepus Harry Potter, Roberta Jamieson
GRCH BOB GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson
RBM CH CCB Kisharo Lepus Blu River Rising Roberta A Jamieson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALGRCH CCM Hdstars Fairy Tale-cinderella, Roberta Jamieson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Afghan Hound, CH Charsada Let The Memorys Begin
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Broadway's Class At Runway
3rd) Whippet, GRCH Lepus Ron Weasley

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

German Shorthaired Pntr
Judge Kevin Izard-carroll
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Female BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB CH Dunfield's Rustydog Royale, Elissa Steinbock, Betty Steinbock

Portuguese Water Dog, 4 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Belouro's Copper Baie Fine, Gillian Goldschmidt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Belouro's Agua Marinha, Gillian Goldschmidt

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
Female Puppy BF BOW K-lar's Chocolate Lily Bijou, Laura Turner
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
RCH CH Kinder Beaucaniche Mio Despina, Sherry M Stanley
GRCH BOB UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: URO1 CH K-lar's Halleluja Kahlua Bijou, Laura Turner
URO2 GRCH PTS CA K-lar's Chocolate Spice Bijou, Laura Turner
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UWPCH GRCH CAX Bijou's Red Razzberry Of Majes SPOT, Laura Turner

Vizsla, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH CH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
GRCH BOB GRCH Ourdream's Red Sky At Night, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey

Weimaraner, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Int. Male BM BOB CH Oakpoint's Ultimate Showdown, Jeff Maguire, Julia Maguire
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Colray's Straight To The Point, Jeff Maguire, Julia Maguire

Gun Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Portuguese Water Dog, CH Belouro's Copper Baie Fine
2nd) Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
3rd) Weimaraner, CH Oakpoint's Ultimate Showdown
4th) Vizsla, GRCH Ourdream's Red Sky At Night

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
CH BOB USA UFA CH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, June Demers, Jessica King

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
Female Puppy BF Amaterasu Go Kitanoarashi, Julie Moreault
CH BOB CH Jarule Sakura No Sono, Julie Moreault

Keeshond, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
CH BOB CH Markwright's Touch Of Frost, Alecia Novak
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Markwright's Windswept Taiga, Alecia Novak

Norrbottenspetz, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
CH BOB CH Arthayr A Winter Warrior, Carol Jones

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Int. Male BM BOB Kyon's Nordic Mjolnir, Nicole Ng

Northern Breed Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Japanese Akita, CH Jarule Sakura No Sono
2nd) Alaskan Klee Kai, USA UFA CH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT
3rd) Keeshond, CH Markwright's Touch Of Frost
4th) Norwegian Buhund, Kyon's Nordic Mjolnir

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Margaret L Doster
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM BOW BOB Riomesa The Imitation Game, Diana Kirkaldy
Int. Female BF CH Catori's Lose My Mind @ Riomesa, Diana Kirkaldy
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Int. Female BF BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
ROUGH
BHM BMV BM BOB CH Glasgowhill's Event Horizon, Sandra Hamilton

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Female Puppy BF BOB NE NI PTE AC Quake Fire Vom Royale, Tegan Taylor

Min American Shepherd, 9 Entries
Judge Margaret L Doster
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHM Listed Entry
Jr. Female RBF CH Keecam Fw Polar Ice Wind@followme SPOT, Lisa Hartjes
Int. Female Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Keecams Sadie's Legacy Callie, Lisa Moir, Camden Moir
CH URO1 CH Red Rock Not A Knockoff, Rebecca Dayboll
RCH CH Linderlands Life Of The Party, Rebecca Dayboll
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Schapendoes, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Messyhair's Audrey Hepburn, Chari O'leary

White Shepherd, 5 Entries
Judge Margaret L Doster
Jr. Male BM BOW CH Furrari's Saga Of Ice N Fire, Lynn Potts
Jr. Female BF CH Braehead's Amber, Lynda Proulx
CH BOB CH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
GRCH UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT, Beth Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) White Shepherd, CH White Star's Victorious Nero
2nd) Australian Shepherd, Riomesa The Imitation Game
3rd) Schapendoes, CH Messyhair's Audrey Hepburn
4th) Min American Shepherd, CH Keecams Sadie's Legacy Callie

Terriers

Airedale Terrier, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Adult Male BM BOB Listed Entry

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Margaret L Doster
CH BOB GRCH Alesta's Bella Luna Dell'universo, Maggy Grenon
GRCH GRCH Alesta Bella Stella Dell'universo, Maggy Grenon

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Cesky Terrier, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Adult Female BF BOB CH Zlatapraha Primrose At Sandant, Linda Beasley, Douglas Beasley

Dandie Dinmont Terrier, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Int. Female BF BOB CH Glahms Golden Aelwen, Lisabeth Fisher

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
GRCH BOB GRCH Rivendell's Easy Does It, Dorthe Hansen Sullivan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Rat Terrier
Judge Margaret L Doster
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Pyxis I Am The Storm Nb, Jennifer Sider

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Margaret L Doster
Male Puppy BM 'PR'Flowrider's Chocolate Swirl, Sandra Hamilton
Female Puppy RBF 'PR'Flowrider's Into The Mystic, Gene Williams, Sandra Hamilton
Jr. Female BF BOW CH Flowrider's Piece By Piece, Sandra Hamilton
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dynamo Jigsaw Pass Ascent, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck
2nd) Jack Russell Terrier, GRCH Rivendell's Easy Does It
3rd) Cesky Terrier, CH Zlatapraha Primrose At Sandant
4th) American Hairless Terrier, GRCH Alesta's Bella Luna Dell'universo

Companion Dogs

American Bully
Judge Margaret L Doster
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mister Marshall, Amanda Dalgleish, Paul Dalgleish

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
Female Puppy BF BOB CH Brenheather's Double Bubble, Wendy L Fraleigh
RBF Mama D's Sensational Phoebe Tina Deprez

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Jr. Female BF BOB Surcouf's Lilian, Michael R C Keeler

Coton De Tulear
Judge Margaret L Doster
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
BHF BF BOB CH Brightspot Beholder, Karen M Hopmans, Ross G Hopmans

Poodle, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB URO2 Wild Romance Of Fauntleroy SPOT, Nancy L Musters
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 Wild Romance Of Fauntleroy SPOT, Nancy L Musters

Companion Dog Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Dalmatian, CH Brightspot Beholder
2nd) Poodle, URO2 Wild Romance Of Fauntleroy SPOT
3rd) Boston Terrier, CH Brenheather's Double Bubble
4th) Chinese Crested, Surcouf's Lilian

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
Cane Corso Italiano, URO1 RATN CH Scandifio's Legacy Of Leo SPOT-ON, Ester Pullano, Tony Scandy
Silken Windhound, CH'PR'Starfyre Charoite, Lisa Finlay, Jolene J Hicks, Keith E Hicks
Silken Windhound, URO1 CH'PR'Springlane's Selene Dna, Lisa Finlay
Black Russian Terrier, CH URO3 Bagheera Bella Deti Arbata, Tatiana Tchoudinova, Anatoliy Syvak

BIMBS Afghan Hound, CH Charsada Let The Memorys Begin, Brenda Burns
RBIMBS White Shepherd, CH White Star's Victorious Nero, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

View Event >