Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: United Dog Sports Of Northern New England, Inc. (09/16/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

September 17, 2017

Hosted By: United Dog Sports Of Northern New England, Inc.

Location: Scarborough, Maine

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB Highover Forever Young, Martha H Ortmann

Bullmastiff, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHF BF BOB Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB CH Noir Nikita, Peter Belanger

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW BOB CH Tequilas Hi Octane Reprise, Robin Harmon, Dene Libby, Jane Silver
Female Puppy BF Gmc And Tequilas Oo-la-la, Dene Libby And Jane Silver
Jr. Female RBF Kettle Cove N Ashtrick No Regrets, Candis Herring

Great Dane, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Int. Female Redeeming Love, Kimberly A Norris, Kendra De La Cruz
BHF RBF Morning Star Spangled Banner, Kendra De La Cruz, Kimberly A Norris

Leonberger, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Jacoby Von Alpensee, Thompson Atwood

Rottweiler, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Int. Male BM BOB CH Legacy's Man About Town, David Guerrero

Guardian Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Rottweiler, CH Legacy's Man About Town
2nd) Cane Corso Italiano, CH Noir Nikita
3rd) Doberman Pinscher, CH Tequilas Hi Octane Reprise
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CCH URO1 Brimstones Walk Through Fire, Heather Bystrek, Pamela Woods

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Int. Female BF BOB CCH GRCH'PR'Pa Renegade Dont Give A Hoot, Danielle Pottle, Lindey Kernozek

Scenthound Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Bluetick Coonhound, CCH GRCH'PR'Pa Renegade Dont Give A Hoot
2nd) Beagle, CCH URO1 Brimstones Walk Through Fire

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOW BOB CH Lake Regions El Tiante, Barbara J Hunt
Female Puppy BF Reddoor's Elizabeth Arden, Cindy Lester, Adam Lester

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB Quinebaug's Autumn Hank, Christine M Schmidt

Golden Retriever, 10 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Harborview Baked Perfect@colonial, Maryterese Russo
Jr. Male RBM Colonial's In The Air Tonight, Maryterese Russo
Jr. Female Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Colonial's Let's Do This, Maryterese Russo
CH BOB GRCH Celebrations Over The Moon, Lauren Booth And Janice Baserga
RCH UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Merrill's Kian, Renae Merrill
Female Puppy BF BOW BOB Ledge Hill's Lucky Star, Paige Stickney
Jr. Female Listed Entry
Int. Female Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF RBF URO3 Greenland Brook's Olivia, Cheryl Botting
RBM Finnegan Coppertone Barker Robert Barker

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Olive U Lovestruck Gayle Force, Simmone La Plant-halevi, Natalie La Plant
Jr. Female Olive U Bibelots 1 N A Million, Simmone La Plant-halevi
BHF BF BOB Olive U Legacy Of Pippers Mirr, Simmone La Plant-halevi, Kristen Sue La Plant

Vizsla, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM CH Three Day Eventer, Judith Bridges
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Golden Glows Miracle, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RCH URO1 CH Pennybrook's I'm A Melvin 2, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RBM Listed Entry

Welsh Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle, Olive U Legacy Of Pippers Mirr
2nd) Labrador Retriever, Ledge Hill's Lucky Star
3rd) Vizsla, CH Golden Glows Miracle
4th) Golden Retriever, GRCH Celebrations Over The Moon

Northern Breeds

Chinook, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM 'PR'Barkerville Denali Reuben, Jen Johnson Wells
Jr. Female 'PR'Barkerville Cora Anne, Thomas Reynolds
Adult Female RBF CH'PR'Skyland Claudia Jean Of Grtmtn, Tom Reynolds
BHF BF BOW BOB CH'PR'Forever Greene Affair 2 Remembe, Patricia Richards

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Shiba, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Int. Male BM BOB Katai's Livin' Like A Renegade, Teri C Welch, Stephen R Welch

Siberian Husky, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Chinook, CH'PR'Forever Greene Affair 2 Remembe
3rd) Shiba, Katai's Livin' Like A Renegade
4th) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOW BOB Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine
Int. Female BF CH Copper Hills Ray Of Hope, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn
RBF Listed Entry

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM BOW BOB CH Avalon The Pirate King, Valerie Maloney
Jr. Female BF Avalon Ever After, Valerie Maloney

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOW BOB Wattu Deabei, Ros Arienti
Adult Female Invalid Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Debonaires Arthur Pendragon, Carol Kasabian
RCH CH Benevers Want To Know A Secret, Carol Kasabian

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM BOW BOB Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian
Female Puppy BF Benevers Hand Me Down, Carol Kasabian

Schapendoes, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Stonepillar's Aloysius, Lisa Mayes

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM Listed Entry
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

Herding Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Schapendoes, CH Stonepillar's Aloysius
2nd) Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere
3rd) Bearded Collie, CH Avalon The Pirate King
4th) Belgian Shepherd Dog, Wattu Deabei

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH GNJCH PTS CA UWP URO1 RATN CH Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss
RCH UWPCH URO1 CH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy BM Mbf Little Hitch High Kur, Robyn C. Beeler-nichols
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin

Terrier Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Norwich Terrier, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket

Companion Dogs

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RCH CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson

Dalmatian, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Blkthrn Ll Pmt Right On Track, Sara Pruyne
RCH GRCH Blkthrn&patchmt Past & Future, Sara Pruyne, Linda Mc Sherry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Evergreen's The World Is Watching, Cheryl Lent

Companion Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) Dalmatian, CH Blkthrn Ll Pmt Right On Track
3rd) French Bulldog, CH Evergreen's The World Is Watching

TOTAL DOG QUALIFIERS
American Pit Bull Terrier, GNJCH PTS CA UWP URO1 RATN CH Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss

BIS Standard Poodle, Olive U Legacy Of Pippers Mirr, Simmone La Plant-halevi, Kristen Sue La Plant
RBIS Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson

View Event >