Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: United Dog Sports Of Northern New England, Inc. (09/16/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

September 16, 2017

Hosted By: United Dog Sports Of Northern New England, Inc.

Location: Scarborough, Maine

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Male BM BOB Highover Forever Young, Martha H Ortmann

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Female BF BOB CH Noir Nikita, Peter Belanger

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Male BM BOW BOB CH Tequilas Hi Octane Reprise, Robin Harmon, Dene Libby, Jane Silver
Female Puppy BF Gmc And Tequilas Oo-la-la, Dene Libby And Jane Silver
Jr. Female RBF Kettle Cove N Ashtrick No Regrets, Candis Herring
Adult Female UWP Blk Forest Enchanted Sorceress, Michael Crosby

Great Dane, 4 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Female Blessed Be Beltane, Beth Walker
Int. Female RBF Redeeming Love, Kimberly A Norris, Kendra De La Cruz
BHF BF BOB Morning Star Spangled Banner, Kendra De La Cruz, Kimberly A Norris

Leonberger, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Jacoby Von Alpensee, Thompson Atwood

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Int. Male BM BOB URO1 UWP Bella Bulldogges Captain Quint, Kerry Pottle

Rottweiler, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Int. Male BM BOB CH Legacy's Man About Town, David Guerrero

Guardian Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Cane Corso Italiano, CH Noir Nikita
2nd) Rottweiler, CH Legacy's Man About Town
3rd) Olde English Bulldogge, URO1 UWP Bella Bulldogges Captain Quint
4th) Leonberger, CH Jacoby Von Alpensee

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Jr. Male BMV BM Listed Entry
CH BOB CH Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher

Pet Bst Griffon Vendeen, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Auriga's Pocketful Of Dreams, Lisa Mayes, Martin Doherty, Wendy Doherty

Scenthound Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Pet Bst Griffon Vendeen, CH Auriga's Pocketful Of Dreams
2nd) Dachshund, CH Imperial Inch Vom Brendelstein

Gun Dogs

Brittany, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
Adult Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Kartel's Angel Of My Heart, Karen Sullivan-thorne

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
BHM BM BOW BOB CH Lake Regions El Tiante, Barbara J Hunt
Female Puppy BF Reddoor's Elizabeth Arden, Cindy Lester, Adam Lester

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Int. Male BM BOB Quinebaug's Autumn Hank, Christine M Schmidt

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Int. Female BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 11 Entries
Judge Marilyn O'neill
Male Puppy Harborview Baked Perfect@colonial, Maryterese Russo
Jr. Male BM Colonial's In The Air Tonight, Maryterese Russo
Adult Male Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Colonial's Let's Do This, Maryterese Russo
CH CH Macpak Celebration Wishin Star, Mary Jo Mc Cormack
RCH UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss
RBM CH Macpak Celebration Ramblin Man Mary Jo Mc Cormack

Labrador Retriever, 16 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male RBM Merrill's Kian, Renae Merrill
Int. Male BM BOW BOB CH Ledgehill 2nd Star Onthe Right, Paige Stickney
Female Puppy RBF Ledge Hill's Lucky Star, Paige Stickney
Jr. Female Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF URO3 Greenland Brook's Olivia, Cheryl Botting
CH CH Classic's Hilarity Ensues, Zach Souza
RCH SHR CH Smith's High Powered Magnum, Linda Smith

Vizsla, 6 Entries
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM BOW CH Three Day Eventer, Judith Bridges
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Golden Glows Miracle, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RCH URO1 CH Pennybrook's I'm A Melvin 2, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RBM Listed Entry

Welsh Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) German Wirehaired Pointer, Listed Entry
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Vizsla, CH Golden Glows Miracle
4th) Labrador Retriever, CH Ledgehill 2nd Star Onthe Right

Northern Breeds

Chinook, 4 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Female Puppy 'PR'Wildcat Valley Whitney, Brenda S Dean, Mary Malkiel
Jr. Female 'PR'Barkerville Cora Anne, Thomas Reynolds
Adult Female RBF CH'PR'Skyland Claudia Jean Of Grtmtn, Tom Reynolds
BHF BF BOW BOB CH'PR'Forever Greene Affair 2 Remembe, Patricia Richards

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Shiba, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Int. Male BM BOB Katai's Livin' Like A Renegade, Teri C Welch, Stephen R Welch

Northern Breed Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Chinook, CH'PR'Forever Greene Affair 2 Remembe
3rd) Shiba, Katai's Livin' Like A Renegade

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy RBM Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine
Int. Male BM CH Cowboy's Stone Cold Sober, Dennis Witham
Int. Female BF BOW BOB CH Copper Hills Ray Of Hope, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn
RBF Harmonyhills Doubleshotofcrown Jessica Gilson

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW BOB CH Avalon The Pirate King, Valerie Maloney
Female Puppy BF Avalon Ever After, Valerie Maloney

Berger Picard, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Debonaires Arthur Pendragon, Carol Kasabian
RCH CH Benevers Want To Know A Secret, Carol Kasabian

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB UCDX URO3 CH Obart Vom Kistha Haus, Diana Fincher

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian
Female Puppy BF BOW BOB Benevers Hand Me Down, Carol Kasabian

Schapendoes, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Stonepillar's Aloysius, Lisa Mayes

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere
2nd) Australian Shepherd, CH Copper Hills Ray Of Hope
3rd) Schapendoes, CH Stonepillar's Aloysius
4th) Pembroke Welsh Corgi, Benevers Hand Me Down

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM UWP'PR'Lilac Hill's A White Sport Coat, Karen Frenette And Manette Frenette
Adult Female BF BOW CH'PR'Lilac Hill's Hello Darlin', Karen Frenette And Manette Frenette
CH GNJCH PTS CA UWP URO1 RATN CH Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss
RCH UWPCH URO1 CH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Mbf Little Hitch High Kur, Robyn C. Beeler-nichols

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
2nd) Jack Russell Terrier, Mbf Little Hitch High Kur
3rd) Norwich Terrier, Listed Entry
4th) Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket

Companion Dogs

Bichon Frise, 2 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RCH CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson

Dalmatian, 2 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Blkthrn Ll Pmt Right On Track, Sara Pruyne
RCH CH Lucas Legend's Maine Man, Travis Labonte, Sarah Camire

French Bulldog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Evergreen's The World Is Watching, Cheryl Lent

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) Dalmatian, CH Blkthrn Ll Pmt Right On Track
3rd) French Bulldog, CH Evergreen's The World Is Watching

TOTAL DOG QUALIFIERS
Olde English Bulldogge, URO1 UWP Bella Bulldogges Captain Quint, Kerry Pottle
American Pit Bull Terrier, GNJCH PTS CA UWP URO1 RATN CH Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss

BIS Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little
RBIS Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

View Event >