Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: United Dog Sports Of Northern New England, Inc. (09/16/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

September 16, 2017

Hosted By: United Dog Sports Of Northern New England, Inc.

Location: Scarborough, Maine

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Highover Forever Young, Martha H Ortmann

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Noir Nikita, Peter Belanger

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW BOB CH Tequilas Hi Octane Reprise, Robin Harmon, Dene Libby, Jane Silver
Female Puppy RBF Gmc And Tequilas Oo-la-la, Dene Libby And Jane Silver
Jr. Female BF Kettle Cove N Ashtrick No Regrets, Candis Herring
Adult Female UWP Blk Forest Enchanted Sorceress, Michael Crosby

Great Dane, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female Blessed Be Beltane, Beth Walker
Int. Female RBF Redeeming Love, Kimberly A Norris, Kendra De La Cruz
BHF BF BOB Morning Star Spangled Banner, Kendra De La Cruz, Kimberly A Norris

Leonberger, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Jacoby Von Alpensee, Thompson Atwood

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB URO1 UWP Bella Bulldogges Captain Quint, Kerry Pottle

Rottweiler, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB CH Legacy's Man About Town, David Guerrero

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Rottweiler, CH Legacy's Man About Town
2nd) Doberman Pinscher, CH Tequilas Hi Octane Reprise
3rd) Cane Corso Italiano, CH Noir Nikita
4th) Great Dane, Morning Star Spangled Banner

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
MINIATURE
Jr. Male BMV BM Listed Entry
CH BOB CH Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher

Pet Bst Griffon Vendeen, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Auriga's Pocketful Of Dreams, Lisa Mayes, Martin Doherty, Wendy Doherty

Scenthound Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Pet Bst Griffon Vendeen, CH Auriga's Pocketful Of Dreams
2nd) Dachshund, CH Imperial Inch Vom Brendelstein

Gun Dogs

Brittany, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Kartel's Angel Of My Heart, Karen Sullivan-thorne

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge David L Kittredge
BHM BM BOW BOB CH Lake Regions El Tiante, Barbara J Hunt
Female Puppy BF Reddoor's Elizabeth Arden, Cindy Lester, Adam Lester

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Int. Male BM BOB Quinebaug's Autumn Hank, Christine M Schmidt

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Int. Female BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 11 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy Harborview Baked Perfect@colonial, Maryterese Russo
Jr. Male BM CH Macpak Celebration Ramblin Man, Mary Jo Mc Cormack
Adult Male Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Colonial's Let's Do This, Maryterese Russo
CH GRCH Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth
RCH UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss
RBM Colonial's In The Air Tonight Maryterese Russo

Labrador Retriever, 16 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male RBM Merrill's Kian, Renae Merrill
Int. Male BM BOW BOB CH Ledgehill 2nd Star Onthe Right, Paige Stickney
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Int. Female Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF URO3 Greenland Brook's Olivia, Cheryl Botting
CH Listed Entry
RCH SHR CH Smith's High Powered Magnum, Linda Smith
RBF Ledge Hill's Lucky Star Paige Stickney

Vizsla, 6 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW CH Three Day Eventer, Judith Bridges
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Golden Glows Miracle, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RCH URO1 CH Pennybrook's I'm A Melvin 2, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RBM Listed Entry

Welsh Springer Spaniel, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Labrador Retriever, CH Ledgehill 2nd Star Onthe Right
3rd) German Wirehaired Pointer, Listed Entry
4th) Welsh Springer Spaniel, Listed Entry

Northern Breeds

Chinook, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy 'PR'Wildcat Valley Whitney, Brenda S Dean, Mary Malkiel
Jr. Female 'PR'Barkerville Cora Anne, Thomas Reynolds
Adult Female RBF CH'PR'Skyland Claudia Jean Of Grtmtn, Tom Reynolds
BHF BF BOB CH'PR'Forever Greene Affair 2 Remembe, Patricia Richards

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Shiba, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB Katai's Livin' Like A Renegade, Teri C Welch, Stephen R Welch

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Chinook, CH'PR'Forever Greene Affair 2 Remembe
3rd) Shiba, Katai's Livin' Like A Renegade

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine
Int. Male RBM CH Cowboy's Stone Cold Sober, Dennis Witham
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF CH Copper Hills Ray Of Hope, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn
RBF Harmonyhills Doubleshotofcrown Jessica Gilson

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM BOW BOB CH Avalon The Pirate King, Valerie Maloney
Female Puppy BF Avalon Ever After, Valerie Maloney

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
GROENENDAEL
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
BHM BMV BM Witch Hollow Tczar Uptown Funk, Patricia M Barrett
CH BOB CH Kamika Of The Home Port, Lori Koshowski

Berger Picard, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Benevers Want To Know A Secret, Carol Kasabian
RCH CH Debonaires Arthur Pendragon, Carol Kasabian

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB UCDX URO3 CH Obart Vom Kistha Haus, Diana Fincher

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM BOW BOB Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian
Female Puppy BF Benevers Hand Me Down, Carol Kasabian

Schapendoes, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Stonepillar's Aloysius, Lisa Mayes

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB URO1 GRCH Kaskia Foxglove Handwritten, Katherine Ostiguy
GRCH URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

Herding Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Schapendoes, CH Stonepillar's Aloysius
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) Bouvier Des Flandres, Listed Entry
4th) Pembroke Welsh Corgi, Benevers Like Father Like Son

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Adult Male BM UWP'PR'Lilac Hill's A White Sport Coat, Karen Frenette And Manette Frenette
Adult Female BF BOW CH'PR'Lilac Hill's Hello Darlin', Karen Frenette And Manette Frenette
CH BOB UWPCH URO1 CH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud
RCH GNJCH PTS CA UWP URO1 RATN CH Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss
GRCH UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM BOB Mbf Little Hitch High Kur, Robyn C. Beeler-nichols

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin

Terrier Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket
2nd) Jack Russell Terrier, Mbf Little Hitch High Kur
3rd) Norwich Terrier, Listed Entry
4th) American Pit Bull Terrier, UWPCH URO1 CH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON

Companion Dogs

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson
RCH CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson

Dalmatian, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Lucas Legend's Maine Man, Travis Labonte, Sarah Camire
RCH CH Blkthrn Ll Pmt Right On Track, Sara Pruyne

French Bulldog, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB CH Evergreen's The World Is Watching, Cheryl Lent

Companion Dog Group Winners
Judge: Marilyn O'neill
1st) Bichon Frise, CH Tres Beau Going My Way
2nd) French Bulldog, CH Evergreen's The World Is Watching
3rd) Dalmatian, CH Lucas Legend's Maine Man

TOTAL DOG QUALIFIERS
American Pit Bull Terrier, UWPCH URO1 CH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud
Australian Shepherd, Listed Entry

BIS Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
RBIS Schapendoes, CH Stonepillar's Aloysius, Lisa Mayes

View Event >