▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Ontario Shores Kennel Club (08/25/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

August 26, 2017

Hosted By: Ontario Shores Kennel Club

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Male Puppy BM BOB Maxomagic's Taymurkhan, Liza Steffen, Ken Steffen

Great Dane, 2 Entries
Judge Cheryl Tice
Male Puppy RBM CH Dantrydanes Ramsey, Faith Abend, Danielle Yule
BHM BM BOB CH Autumn Royal Tall Dark & Jackman, Ophelia Lehman

Rottweiler, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Jr. Male BM BOB CH Eis Haus Val's Hit The Road, Sandie Pappa, Gary Pappa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) Rottweiler, CH Eis Haus Val's Hit The Road
2nd) Great Dane, CH Autumn Royal Tall Dark & Jackman
3rd) Boxer, Listed Entry
4th) Central Asian Shepherddog, Maxomagic's Taymurkhan

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Dachshund, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Lorica's Tarlyn Set The Fire, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Scenthound Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Dachshund, CH Lorica's Tarlyn Set The Fire
2nd) Beagle, CCH Angelwick Living On A Prayer

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
CH BOB CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) Whippet, CH Kindred's Pretty Woman

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB CH Horizon's Come Fly With Me, Marysusan Janowski, Scott Janowski

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Listed Entry
CH CH URO1 Vistah's Reveal, Cathy A Flanders
GRCH BOB GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM Steinhoff's Last Man Standing, Sharon A Davies
BHF BF BOW BOB CH Crystal's Wing 'n It, Judith Zeigler

Irish Setter, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Int. Male BM BOB CH Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor
CH Invalid Entry
RBM Listed Entry

Kooikerhondje, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy RBF Hartenzoul's Moondream, Patricia Ritz
Jr. Female BF BOB CH Hartenzoul's Tacksam To B&t, Margaret Aldridge

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female Invalid Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) German Shorthaired Pntr, CH Crystal's Wing 'n It
2nd) Irish Setter, CH Avon Farm Blue Hawaii
3rd) English Springer Spaniel, GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT
4th) Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Cheryl Tice
CH BOB URO1 CH Willowdale Shes All That SPOT-ON, Laurie J Shepard, Susan Thompson
RCH URO1 CH Kinnamans Isis D Pessoa SPOT-ON, Laurie J Shepard And Susan Thompson

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Cheryl Tice
CH BOB CH Equinox Mystical Expedition, Peggy J Davidson
GRCH GRCH Jolie Love Potion Number Nine SPOT, Peggy J Davidson, Leslie Muhlhahn

Herding Dog Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) Australian Shepherd, URO1 CH Willowdale Shes All That SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, CH Equinox Mystical Expedition

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Black Label's Jedi Master, Felicia R White

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Rat Terrier, UWP GRCH'PR'Black Label's Jedi Master

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Listed Entry

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Shenanwood Enduring Legacy, Caroline G Pyle, Colleen Bias Chaffee

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Tibetan Spaniel, CH Shenanwood Enduring Legacy
2nd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, Listed Entry

ABIMBS German Shorthaired Pntr, CH Crystal's Wing 'n It, Judith Zeigler
ARBIMBS Dachshund, CH Lorica's Tarlyn Set The Fire, Jessica Campbell, Lorne Campbell

View Event >