▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (08/19/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

August 20, 2017

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 3 Entries
Judge Linda Philp
Jr. Male BM BOW BOB Makovey Noch Na Kupalu, Tatiana Tchoudinova
Jr. Female BF NC PTA URO1 Midnightsolo Captured Presence, Kevin Barrett, Jean Brown
CH CH URO1 Bagheera Bella Deti Arbata, Tatiana Tchoudinova, Anatoliy Syvak
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Linda Philp
Jr. Female RBF URO1 Cresswell's Ice Queen SPOT, Paul Harrison, Cindy Harrison
Int. Female Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB CH Eugen Arya Chanel, Eugenia Nagel

Great Dane
Judge Linda Philp
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB CA CH URO2 Phoenix's Gun Slinging Texan SPOT, Kerstyn Parent, Dawn Rexrode

Guardian Dog Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Giant Schnauzer, CH Eugen Arya Chanel
3rd) Black Russian Terrier, Makovey Noch Na Kupalu
4th) Rottweiler, CA CH URO2 Phoenix's Gun Slinging Texan SPOT

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Linda Philp
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF Rallee's All Eyes On Me, Sheryl Touchette, Yvon Touchette
Jr. Female BFV BF Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
CH BOB CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) Dachshund, CH Rockindox Screech Hound

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Linda Philp
Adult Female BF Charsada Beyond T'lookin Glass, Brenda Burns
CH BOB CH Charsada Beyond The Stones, Brenda Burns

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB CH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH'PR'Broadway's Seize The Day @rnwy, Cathie Le Loff
CH'PR'Broadway's Class At Runway, Cathie Leloff

Whippet, 3 Entries
Judge Linda Philp
Jr. Female BF BOB Listed Entry
GRCH CTX GRCH CCB Lepus Stormy Weather SPOT, Jennifer Johansson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Afghan Hound, CH Charsada Beyond The Stones
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Broadway's Class At Runway

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Linda Philp
Jr. Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Linda Philp
Jr. Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Linda Philp
Adult Female BF BOB Listed Entry

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB CH Aislingcudo Se File Bradaigh, Teena Lafleur, David Lafleur, Patricia Ua Siaghail

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Linda Philp
BHF BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Linda Philp
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH CH Kinder Beaucaniche Mio Despina, Sherry M Stanley
GRCH BOB UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Weimaraner, 1 Entry
Judge Linda Philp
BHF BF BOB CH Wynder's Beneath The Waves, Bronwyn Macdonald
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH URO1 Instar's Simplee Canadian, Bronwyn Macdonald, Leeanne Mitchell

Gun Dog Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
2nd) Weimaraner, CH Wynder's Beneath The Waves
3rd) Cocker Spaniel, Listed Entry
4th) English Springer Spaniel, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Int. Male BMV BM BOW 'PR'To.paz's Blue Babybel V Cheers, Zena Campbell, Daniel Madureira
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF 'PR'Taylak Girl On Fire, June Demers
CH BOB CH'PR'Aliak Saves D Best For Last, Zena Campbell
RCH CH'PR'Hope's Swt Dark Treat 4 Topaz, Zena Campbell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran ALCH'PR'Taylak Looks Like Sterling, Leanne Ritchie

Japanese Akita, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOW BOB Jarule Sakura No Sono, Julie Moreault
Female Puppy BF Listed Entry

Keeshond, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHF BF BOB CH Keesridge Reflection O'heaven, Amanda Lougheed, Cindy Lougheed

Norrbottenspetz
Judge David L Kittredge
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Petrie's Ace, Paul Petrie

Samoyed, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Keeshond, CH Keesridge Reflection O'heaven
2nd) Japanese Akita, Jarule Sakura No Sono
3rd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Aliak Saves D Best For Last
4th) Samoyed, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHM BM BOB Catalyst's Red Tail Hawk D'ark, Chuck Lamers

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Male BM Mi-t K-aus Over The Border, Shelley Gladu
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Runway Kis My Grits, Lucinda Haidon, Maren Smith
CH CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
RCH CH Aleshanee Angel Alkira, Don Mc Caffrey
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran ALCH Copperkit Calligraphy, Virginia Hills, Marney J Cook

Bearded Collie, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB Shepherd Of The Blue Moons SPOT, Marguerite Gosen, Don Gosen

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB CH Ripp Van Fenrir, Marta Wajngarten
CH URO1 CH Arabella Van Wijn Tuin, Ashley Boyd

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOW CH J Cross' Revolution, Carlye Reid
BHM RBM Cross Check's Excalibur, Carlye Reid, Steve Cotter
Int. Female BF J Ann J's Nifty, Carlye Reid
CH BOB CH Cross Check's Revolt, Carlye Reid

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB Listed Entry

Schapendoes, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB CH Messyhair's A Tessa Schapannro, Anne Harvey

White Shepherd, 4 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Braehead's Destined To Shine, Susan A Ewart
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) White Shepherd, Listed Entry
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) Schapendoes, CH Messyhair's A Tessa Schapannro
4th) Dutch Shepherd, CH Ripp Van Fenrir

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Alesta's Bella Luna Dell'universo, Maggy Grenon
GRCH GRCH'PR'Shomeskingalatico Delluniverso, Maggy Grenon

Rat Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOW CH'PR'Flowrider's Electric Blue, Gene Williams
Jr. Female BF Flowrider's Piece By Piece, Sandra Hamilton
Int. Female RBF Flowrider Little Black Dress, Sandra Hamilton, Gene Williams
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck
2nd) Rat Terrier, Listed Entry
3rd) American Hairless Terrier, CH Alesta's Bella Luna Dell'universo

Companion Dogs

Dalmatian, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Koira Charmed Magic, Teresa Rooney
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Koira Charmed Magic, Teresa Rooney

Poodle M/C
Judge David L Kittredge
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Dalmatian, CH Koira Charmed Magic

BIMBS Keeshond, CH Keesridge Reflection O'heaven, Amanda Lougheed, Cindy Lougheed
RBIMBS Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

View Event >