▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (08/18/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

August 20, 2017

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Dogo Argentino, 4 Entries
Judge John F Davidson
Female Puppy BF CH'PR'Debonair's Redtail Poe, Tim Parr, Dana Baber
CH BOB GRCH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr
RCH CH Lapryo Embryo Brazil, Tim L Parr
RBF Bravewarrior Gia Angeni Tim Parr, Dana Baber

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Dogo Argentino, GRCH Lamania Embryo Brazil

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback
Judge John F Davidson
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tifari's All About The Journey, Nancy Caroline Sherman, Ron D Hoover

Whippet, 1 Entry
Judge John F Davidson
Int. Male BM BOB Saesi Don't Cha Stop, Janice Sams, Mary Magee

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Whippet, Saesi Don't Cha Stop

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment, Darcy L Grieger, Patrick Grieger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 3 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOW BOB CH Ambers Eire Borealis Australus, Linda Sullivan, Marie Terlecki
Jr. Female BF Ambers Eire Aurora Borealis, Linda Sullivan, Marie Terlecki
RBM Ambers Eire Northern Lights Marie Terlecki, Linda Sullivan
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UNJ GRCH CAX Amber's Eire Of Time, Linda Sullivan

Standard Poodle, 4 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM Song Of Okarina Rayko, Ling-an Fang
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Int. Female RBF Imajean Very-merry, Ling-an Fang

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge John F Davidson
Female Puppy BF Meah Leki's Arabella, Melissa Browning
CH BOB URO1 GRCH Crystal Creek's Midnight Victory SPOT, Elisabeth Jenicek, Bonnie Winings
RCH CA URO3 GRCH Crystal Creek Heavenly Guardian SPOT, Bonnie M Winings

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Crystal Creek's Midnight Victory SPOT
2nd) Ns Duck Tolling Retriever, CH Ambers Eire Borealis Australus
3rd) Golden Retriever, USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge John F Davidson
CH UAGI SV SI MC AHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski
GRCH BOB URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Alaskan Malamute, URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOB Arcoiris Setting The Fire, Lacey Curry

Border Collie, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB UAGI CH Wildfire's Painting The Black, Kimberly Stanton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge John F Davidson
CH CH Mariah's Dream Treasure, Danette Clayton, Suzanne Crider
RCH UACH GRCH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Kim Smith
GRCH BOB GRCH URO1 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT, Suzanne L Crider, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith

White Shepherd, 7 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM Royal Captain Killian, Lori Montozzi, Cheyanne Montozzi
CH CH Hollybrook's Wild Irish Rose, Denise Wilusz, Ron Wilusz
RCH CH Nix Tulula P'tits Loups D'amour SPOT-ON, Jean Reeves
GRCH BOB GRCH Royal From The Bottom My Heart, Jean Reeves, Anita Beaudoin

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) White Shepherd, GRCH Royal From The Bottom My Heart
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH URO1 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT
3rd) Border Collie, UAGI CH Wildfire's Painting The Black
4th) Australian Shepherd, Arcoiris Setting The Fire

Terriers

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge John F Davidson
Female Puppy BF 'PR'Redsky's Drawn 2 The Fire, Angela Randon, Andrea Randon, Amanda Randon
CH GRCH'PR'True Heart's She's A Gem, Christie Mc Williams
RCH USA UFA UJJCH CAX UWP CH'PR'Bpb Gonna Break Ur Heart, Tiffany Smith
GRCH BOB UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams

Terrier Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) American Pit Bull Terrier, UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge John F Davidson
Int. Male RBM City Of Bullies Rockomania, Nguyen Khanh
Adult Male BM Listed Entry
CH CH Bpb My Fairlady Zee, Sarah Croke
RCH CH Redsky's 'zhen Yu' Jadeite, Christie Mc Williams
GRCH BOB UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show, Tiffany Clevenger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ggk's Guardian Of Moonlight, Morgan Barrick

Chihuahua, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH Todd Chiappetta, Heidi Chiappetta

Pomeranian, 4 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Ifever Hudson Hawks Grand Plan, Karen Winters
RBF Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Chihuahua, CH Todd Chiappetta
2nd) Pomeranian, CH Ifever Hudson Hawks Grand Plan
3rd) American Bully, UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show

BIS Dogo Argentino, GRCH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr
RBIS Chihuahua, CH Todd Chiappetta, Heidi Chiappetta

View Event >