▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (08/18/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

August 19, 2017

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Dogo Argentino, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF BOB CH'PR'Debonair's Redtail Poe, Tim Parr, Dana Baber
CH GRCH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr
RCH CH Lapryo Embryo Brazil, Tim L Parr
RBF Bravewarrior Gia Angeni Tim Parr, Dana Baber

Great Dane, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF BOB CH Saravilla Lady Ella Nora, Elizabeth Mignin

Rottweiler
Judge Pamela A Moore
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CA URX GRCH UROC Sampsons One Of Our Gang, Donna Rommelfaenger, Tom Jacobs

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Great Dane, CH Saravilla Lady Ella Nora
2nd) Dogo Argentino, CH'PR'Debonair's Redtail Poe

Sighthounds & Pariah Dogs

Sloughi
Judge Pamela A Moore
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ocerico Ehsan, Anna Pierson

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment, Darcy L Grieger, Patrick Grieger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Song Of Okarina Rayko, Ling-an Fang
Female Puppy RBF Cc Veena Of Lakesai, Ling-an Fang
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Int. Female Imajean Very-merry, Ling-an Fang
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF Meah Leki's Arabella, Melissa Browning
CH BOB CA URO3 GRCH Crystal Creek Heavenly Guardian SPOT, Bonnie M Winings
RCH URO1 GRCH Crystal Creek's Midnight Victory SPOT, Elisabeth Jenicek, Bonnie Winings
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Golden Retriever, USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, CA URO3 GRCH Crystal Creek Heavenly Guardian SPOT

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB UAGI SV SI MC AHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski
GRCH URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Maskansas Burning It Down, Lisa Bond
RCH CH Maskansas's Struck By Luck, Lisa Bond, Matthew Bond
RBF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Alaskan Malamute, UAGI SV SI MC AHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land
2nd) Siberian Husky, CH Maskansas Burning It Down

Herding Dogs

Border Collie
Judge Pamela A Moore
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB UACH GRCH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Kim Smith
RCH CH Mariah's Dream Treasure, Danette Clayton, Suzanne Crider
GRCH UWP UCD URO2 UGRACH7 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith

White Shepherd, 6 Entries
Judge Pamela A Moore
CH CH Hollybrook's Wild Irish Rose, Denise Wilusz, Ron Wilusz
RCH CH Nix Tulula P'tits Loups D'amour SPOT-ON, Jean Reeves
GRCH BOB GRCH Royal Rumor Has It, Miranda Reeves

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Milkywey's Im Gonna B Somebody
2nd) Shetland Sheepdog, UACH GRCH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT
3rd) White Shepherd, GRCH Royal Rumor Has It
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF 'PR'Redsky's Drawn 2 The Fire, Angela Randon, Andrea Randon, Amanda Randon
CH GRCH'PR'True Heart's She's A Gem, Christie Mc Williams
RCH USA UFA UJJCH CAX UWP CH'PR'Bpb Gonna Break Ur Heart, Tiffany Smith
GRCH BOB UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) American Pit Bull Terrier, UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM City Of Bullies Rockomania, Nguyen Khanh
CH URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick
RCH GRCH Sb Light Of Dayy, Marieh Davies
GRCH BOB UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show, Tiffany Clevenger

Pomeranian, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female Invalid Entry
CH CH Ifever Hudson Hawks Grand Plan, Karen Winters

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) American Bully, UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show
2nd) Pomeranian, Listed Entry

BIS Pembroke Welsh Corgi, CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno
RBIS American Bully, UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show, Tiffany Clevenger

View Event >