▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (08/18/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

August 19, 2017

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Dogo Argentino, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF CH'PR'Debonair's Redtail Poe, Tim Parr, Dana Baber
CH BOB GRCH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr
RCH CH Lapryo Embryo Brazil, Tim L Parr
RBF Bravewarrior Gia Angeni Tim Parr, Dana Baber

Great Dane, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB CH Saravilla Lady Ella Nora, Elizabeth Mignin

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Ida Wild De Presa Mania, Roxanne Lawrence

Rottweiler
Judge Sharon Griffin
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CA URX GRCH UROC Sampsons One Of Our Gang, Donna Rommelfaenger, Tom Jacobs

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Dogo Argentino, GRCH Lamania Embryo Brazil
2nd) Great Dane, CH Saravilla Lady Ella Nora
3rd) Perro De Presa Canario, Ida Wild De Presa Mania

Sighthounds & Pariah Dogs

Sloughi
Judge Sharon Griffin
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ocerico Ehsan, Anna Pierson

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn, Elizabeth Mignin

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment, Darcy L Grieger, Patrick Grieger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Song Of Okarina Rayko, Ling-an Fang
Female Puppy BF BOW BOB Cc Veena Of Lakesai, Ling-an Fang
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female Imajean Very-merry, Ling-an Fang
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Meah Leki's Arabella, Melissa Browning
CH BOB URO1 GRCH Crystal Creek's Midnight Victory SPOT, Elisabeth Jenicek, Bonnie Winings
RCH CA URO3 GRCH Crystal Creek Heavenly Guardian SPOT, Bonnie M Winings
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Standard Poodle, Cc Veena Of Lakesai
2nd) Golden Retriever, USJ CH Jetoca's Never A Dull Moment
3rd) Chesapeake Bay Retriever, CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn
4th) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Crystal Creek's Midnight Victory SPOT

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH UAGI SV SI MC AHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski
GRCH BOB URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Maskansas Burning It Down, Lisa Bond
RCH Listed Entry
RBF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Alaskan Malamute, URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out
2nd) Siberian Husky, CH Maskansas Burning It Down

Herding Dogs

Border Collie
Judge Sharon Griffin
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Mariah's Dream Treasure, Danette Clayton, Suzanne Crider
RCH UACH GRCH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Kim Smith
GRCH BOB GRCH URO1 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT, Suzanne L Crider, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith

White Shepherd, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Hollybrook's Wild Irish Rose, Denise Wilusz, Ron Wilusz
RCH CH Nix Tulula P'tits Loups D'amour SPOT-ON, Jean Reeves
GRCH GRCH Royal From The Bottom My Heart, Jean Reeves, Anita Beaudoin

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Milkywey's Im Gonna B Somebody
2nd) White Shepherd, CH Hollybrook's Wild Irish Rose
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Shetland Sheepdog, GRCH URO1 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF 'PR'Redsky's Drawn 2 The Fire, Angela Randon, Andrea Randon, Amanda Randon
CH GRCH'PR'True Heart's She's A Gem, Christie Mc Williams
RCH CH'PR'Redsky's Legacy Foretold, Christie Mc Williams
GRCH BOB UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Pit Bull Terrier, UWPCH URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Listed Entry
Int. Male RBM City Of Bullies Rockomania, Nguyen Khanh
CH BOB URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick
RCH CH Redsky's 'zhen Yu' Jadeite, Christie Mc Williams
GRCH UNJ USA UFA GRCH Bpb Star Of The Show, Tiffany Clevenger

Pomeranian, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female Invalid Entry
CH CH Ifever Hudson Hawks Grand Plan, Karen Winters

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Pomeranian, Listed Entry
2nd) American Bully, URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, URO1 GRCH Crystal Creek's Midnight Victo SPOT, Elisabeth Jenicek, Bonnie Winings
American Bully, URO1 GRCH Ssb/Ggk Matamis Na Bituin SPOT-ON, Morgan Barrick
Alaskan Malamute, URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
German Shepherd Dog, Listed Entry

BIS Pomeranian, Listed Entry
RBIS Dogo Argentino, GRCH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr

View Event >