▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club (08/12/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

August 13, 2017

Hosted By: Silver City K-9 Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM BOB CH Wishes Born In The Usa, Katherine Kronengold

Rottweiler, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM BOB Rott Irons Diamond In The Rough, Jane Hewitt

Guardian Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel
2nd) Doberman Pinscher, CH Wishes Born In The Usa
3rd) Rottweiler, Rott Irons Diamond In The Rough

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM Killian Star Of The Sea, Alice Gori
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Int. Male BM BOB CCH CH'PR'Cedar Knolls Fit For The King, Kara Trojanoski, William J Trojanoski

Scenthound Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Bluetick Coonhound, CCH CH'PR'Cedar Knolls Fit For The King
2nd) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
CH BOB CH Windrock Tougher Than The Rest, Helen Lambert

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
CH BOB CH Culiath Victoria, Paula Hogan

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM 'PR'Clayborn's Silverton, Janell Sharber
Female Puppy BF BOW 'PR'Hhf Catarina De Medici, Laura Vondermuhll
CH BOB GRCH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby
RCH CH'PR'Solo's K-c You're In My Spot, Pam Kilby
RBF 'PR'Clayborn's Aruba Janell Sharber

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON
2nd) Greyhound, CH Windrock Tougher Than The Rest
3rd) Scottish Deerhound, CH Culiath Victoria
4th) Silken Windhound, GRCH'PR'Solo's The Reaping

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
CH BOB CH Serenade's Conquest, Cindy Lester, Adam Lester
RCH CH URO1 Vistah's Reveal, Cathy A Flanders

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
CH BOB UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF Wilann's Solo Rolo Annmarie Wilson

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Int. Male BM Penny Lanes Wise Kraken, Rachel Narducci
Female Puppy BF BOW BOB CH Sun Joy's Dear Darla, Beverly Jorgensen, Rachel Narducci

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Eleanor H Main
Int. Male RBM URO2 Apaw's Total Eclipse Of The Heart, Jillian Emerson
BHM BM Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
BHF RBF Apaw's Cashmere Comfort, Jillian Emerson
CH BOB CH Haydndolce Sweet & Softly, Marisa Cortes Spinelli

Gun Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
2nd) Golden Retriever, UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON
3rd) English Springer Spaniel, CH Serenade's Conquest
4th) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Karyn Colman
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Snow Belle, Anthony Verrico, Margaret Verrico
BHF RBFV RBF Listed Entry

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Finnish Lapphund, Listed Entry
2nd) Siberian Husky, Listed Entry
3rd) American Eskimo, 'PR'Snow Belle

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Karyn Colman
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Checkerberry I Drive Your Truck, Jennifer L Darlington

Beauceron, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM Maynard Du Coeur De Soleil, Tina Hardin
CH BOB Listed Entry

Bergamasco, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Artemis Di Casa Della Malia, Irene Senedak
RCH CH Alp Angel's Giotto Dell'albera, Irene Senedak
GRCH GRCH Herdabout Dulcetta Dell'albera, Irene Senedak And Mark Senedak

Cardigan Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male RBM Snapdragon Up Through Theashes, Sarah Davis
Int. Male BM CH Waggerland Space Cowboy, Sarah Davis
CH BOB CH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid
RCH CH White Raven Storm The Sorrow, Sarah Davis, Joanna Kimball, Adrienne A Harkavy

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Int. Female BF Tanglewood's Autumn Maple, Zachary Cirelli
CH BOB CH Tanglewood's Blue Spruce, Zachary Cirelli, Shelby Colonese

Min American Shepherd, 5 Entries
Judge Karyn Colman
BHM BM BOW Listed Entry
BHF BF Wyndemere's 3 Miles To Carlisle, Cynthia Booth, Karen Ann Bachelle, Frederick Bachelle
CH BOB CH Wyndemere's Country Girl, Cynthia Booth
RCH CH Ba Tripler Guardian Of Lndrlnd, Sharon L Ruppel, Cynthia Booth

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB CH Jellybean Joy Of Three Lakes, Amy E Wanczyk

Shetland Sheepdog, 8 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Male RBM Kassank Blu Vu Jumpin Blue Panda, Patricia Ferrell
Adult Female BF BOW CH Blu Vu Winter Solstice, Karen E Manchester
CH CH Narnia Night Traces, Onnaka Dudley
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester

Herding Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Australian Shepherd, CH Checkerberry I Drive Your Truck
2nd) Cardigan Welsh Corgi, CH URO2 Suncliffe Winddancer Camden
3rd) Min American Shepherd, CH Wyndemere's Country Girl
4th) Old English Sheepdog, CH Jellybean Joy Of Three Lakes

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH USA UFA UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CAX CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
RCH CH Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Brooks Rydin So Low
4th) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM Bellissima's Autumn Kiss Me Windy, Donnalee M De Mers
Jr. Female Invalid Entry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB CH Jewels Cafe Komodo Dragon, Nancy Brome

French Bulldog, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Female BF Sweet Opal Shaken Not Stirred, Geralyn Tropea
CH BOB GRCH Backofthemoons Prince Charming, Bronwyn H Bresnahan
RCH CH Dolcettos Evening Bordeaux, Meghann Belser
GRCH GRCH Backofthemoon Diamondra Girls Bf, Bronwyn H Bresnahan

Pomeranian, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB CH Jabil's Flea Flicker, Kelly J Eden

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Salishangeribob Justcallmeangel, Joyce M Lak, Susan M Carr

Companion Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) French Bulldog, GRCH Backofthemoons Prince Charming
2nd) Chinese Crested, CH Jewels Cafe Komodo Dragon
3rd) Pomeranian, CH Jabil's Flea Flicker
4th) Biewer Terrier, Invalid Entry

BIMBS German Shorthaired Pntr, Listed Entry
RBIMBS Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist

View Event >