▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club (08/12/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

August 13, 2017

Hosted By: Silver City K-9 Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB CH Wishes Born In The Usa, Katherine Kronengold

Mastiff, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB CH Legend's Hero Of Eastwind, Amanda Lowe

Rottweiler, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB Rott Irons Diamond In The Rough, Jane Hewitt

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Celtic Cross 36 Pierce Arrow, Jennifer Mc Nally, Rosemary Miller

Guardian Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel
2nd) Mastiff, CH Legend's Hero Of Eastwind
3rd) Doberman Pinscher, CH Wishes Born In The Usa
4th) Rottweiler, Rott Irons Diamond In The Rough

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM Killian Star Of The Sea, Alice Gori
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Male BM BOB CCH CH'PR'Cedar Knolls Fit For The King, Kara Trojanoski, William J Trojanoski

Scenthound Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Bluetick Coonhound, CCH CH'PR'Cedar Knolls Fit For The King
2nd) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Windrock Tougher Than The Rest, Helen Lambert

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Culiath Victoria, Paula Hogan

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM 'PR'Clayborn's Silverton, Janell Sharber
Female Puppy BF BOW 'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber
CH BOB GRCH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby
RCH CH'PR'Solo's Girl On Fire, Pam Kilby, Roxanne Gura
RBF 'PR'Hhf Catarina De Medici Laura Vondermuhll

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Solo's The Reaping
2nd) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON
3rd) Scottish Deerhound, CH Culiath Victoria
4th) Greyhound, CH Windrock Tougher Than The Rest

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOB Ashbrook Vintage Ride, Susan Stilwell

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Serenade's Conquest, Cindy Lester, Adam Lester
RCH CH URO1 Vistah's Reveal, Cathy A Flanders

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB UJJ UWP CA CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
RBF Wilann's Solo Rolo Annmarie Wilson

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Int. Male BM Penny Lanes Wise Kraken, Rachel Narducci
Female Puppy BF BOW BOB CH Sun Joy's Dear Darla, Beverly Jorgensen, Rachel Narducci

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Antonio Raposo
Int. Male RBM URO2 Apaw's Total Eclipse Of The Heart, Jillian Emerson
BHM BM Listed Entry
Int. Female Invalid Entry
BHF BF Apaw's Cashmere Comfort, Jillian Emerson
CH BOB CH Haydndolce Sweet & Softly, Marisa Cortes Spinelli

Gun Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
2nd) Portuguese Water Dog, CH Sun Joy's Dear Darla
3rd) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
4th) Flat-coated Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Snow Belle, Anthony Verrico, Margaret Verrico
BHF RBFV RBF Listed Entry

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
CH BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Adult Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Finnish Lapphund, Listed Entry
2nd) American Eskimo, 'PR'Snow Belle
3rd) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Eleanor H Main
BHM BM BOW BOB CH Checkerberry I Drive Your Truck, Jennifer L Darlington
BHF BF Listed Entry
RBM Listed Entry

Beauceron, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM Maynard Du Coeur De Soleil, Tina Hardin
CH BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
TERVUEREN
Jr. Female BFV BF BOB Shumakerhills The Jewel Of F.h., Bonnie Skelton

Bergamasco, 3 Entries
Judge Eleanor H Main
CH BOB CH Artemis Di Casa Della Malia, Irene Senedak
RCH CH Alp Angel's Giotto Dell'albera, Irene Senedak
GRCH GRCH Herdabout Dulcetta Dell'albera, Irene Senedak And Mark Senedak

Cardigan Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Male RBM Snapdragon Up Through Theashes, Sarah Davis
Int. Male BM CH Waggerland Space Cowboy, Sarah Davis
CH BOB CH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid
RCH CH White Raven Storm The Sorrow, Sarah Davis, Joanna Kimball, Adrienne A Harkavy

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Int. Female BF Tanglewood's Autumn Maple, Zachary Cirelli
CH BOB CH Tanglewood's Blue Spruce, Zachary Cirelli, Shelby Colonese

Min American Shepherd, 5 Entries
Judge Eleanor H Main
BHM BM BOW Listed Entry
BHF BF Wyndemere's 3 Miles To Carlisle, Cynthia Booth, Karen Ann Bachelle, Frederick Bachelle
CH BOB CH Wyndemere's Country Girl, Cynthia Booth
RCH CH Ba Tripler Guardian Of Lndrlnd, Sharon L Ruppel, Cynthia Booth

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Female BF BOB CH Jellybean Joy Of Three Lakes, Amy E Wanczyk

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
CH BOB CH Winddancer-aylesford Black & Tan, Cindy L O'neill

Shetland Sheepdog, 11 Entries
Judge Eleanor H Main
Male Puppy Listed Entry
Int. Male Goldenhylite's Tim Mc Graw, Janet Whalen
Adult Male BM BOW Blumoon American Hustle, Jennifer Brautigan
Jr. Female RBF Katana-mctipper Rhymes & Reasons, Jennifer Brautigam
Adult Female BF CH Blu Vu Winter Solstice, Karen E Manchester
CH CH Kassanks Arianna From Ken Rob, Patricia Ferrell
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
RBM Kassank Blu Vu Jumpin Blue Panda Patricia Ferrell

Herding Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Min American Shepherd, CH Wyndemere's Country Girl
2nd) Belgian Shepherd Dog, Shumakerhills The Jewel Of F.h.
3rd) Australian Shepherd, CH Checkerberry I Drive Your Truck
4th) Shetland Sheepdog, GRCH Blu Vu Mischief Managed

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH USA UFA UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CAX CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Karyn Colman
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
RCH CH Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
2nd) Rat Terrier, CAX CH Dtm Three Times The Charm
3rd) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
4th) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM Bellissima's Autumn Kiss Me Windy, Donnalee M De Mers
Jr. Female Invalid Entry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB CH Jewels Cafe Komodo Dragon, Nancy Brome

French Bulldog, 5 Entries
Judge Karyn Colman
Int. Female BF Sweet Opal Shaken Not Stirred, Geralyn Tropea
CH CH Dolcettos Evening Bordeaux, Meghann Belser
RCH GRCH Backofthemoons Prince Charming, Bronwyn H Bresnahan
GRCH BOB GRCH Backofthemoon Diamondra Girls Bf, Bronwyn H Bresnahan

Pomeranian, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB CH Jabil's Flea Flicker, Kelly J Eden

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Salishangeribob Justcallmeangel, Joyce M Lak, Susan M Carr

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Tibetan Terrier, CH Salishangeribob Justcallmeangel
2nd) French Bulldog, GRCH Backofthemoon Diamondra Girls Bf
3rd) Chinese Crested, CH Jewels Cafe Komodo Dragon
4th) Biewer Terrier, Invalid Entry

BIS Min American Shepherd, CH Wyndemere's Country Girl, Cynthia Booth
RBIS German Shorthaired Pntr, Listed Entry

View Event >