▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (08/05/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

August 6, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Dan Crutchfield
Int. Female BF BOB URO1 Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Dan Crutchfield
CH CA CH El Mesquital Nemesis SPOT-ON, Ronald Ackerman
GRCH BOB CA GRCH El Mesquital Junior De Vulcan SPOT-ON, Ronald K Ackerman

Rottweiler, 3 Entries
Judge Dan Crutchfield
BHM BM BOW BOB CH Lonecreeks Journey Never Stops, Tommye Parker
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Dan Crutchfield
1st) Rottweiler, CH Lonecreeks Journey Never Stops
2nd) Cane Corso Italiano, CA GRCH El Mesquital Junior De Vulcan SPOT-ON
3rd) Boxer, URO1 Don't Wake The Dragon Von Haus

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Rick Gann
BHM BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Bluetick Coonhound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Dan Crutchfield
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Paladin Sweet Love Of Spicehill, Debi Golden

Azawakh, 4 Entries
Judge Dan Crutchfield
CH BOB GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan, Alberta Evans, R Winn Conaway
RCH CH Eidi N'amanar Eddiyet, Alberta Cc Evans Or Randy Winn Conaway

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Dan Crutchfield
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF CH Kristull Yamaha, Francie Stull
CH BOB CH Kristull Ocean Tide Dna, Francie Stull
RCH CH Kristull Yuma, Paula Moore, Sandra Moore
RBF 'PR'Siendo's Pinnacles Np Sandra Moore, Paula Moore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Dan Crutchfield
1st) Afghan Hound, CH Paladin Sweet Love Of Spicehill
2nd) Azawakh, GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan
3rd) Silken Windhound, CH Kristull Ocean Tide Dna

Gun Dogs

Barbet, 1 Entry
Judge Dan Crutchfield
Int. Female BF BOB Wookie Blues La Nina, Paula Coats, Willem Coats

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Dan Crutchfield
BHM BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Dan Crutchfield
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Grindol's A Drop Of Golden Sun, Monica Grindol Dishong

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Dan Crutchfield
Jr. Male BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Patriot's American Story, Jean Urban
RCH CH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Dan Crutchfield
Int. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Dan Crutchfield
1st) Standard Poodle, CH Patriot's American Story
2nd) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order
3rd) Golden Retriever, CH Grindol's A Drop Of Golden Sun
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Dan Crutchfield
STANDARD
Adult Male BMV BM BOW CH'PR'Foxx's Polished Platinum, Sheila Sweet
TOY
Int. Female BFV BF CH'PR'Southpack's Minnie Pearl Foxx, Sheila Sweet
CH BOB CH'PR'Southpacks Southern Allure, Shari Hebert

Northern Breed Group Winners
Judge: Dan Crutchfield
1st) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Southpacks Southern Allure

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Adult Male RBM Pissant Julio Gladden, Charles W Gladden Ii
Female Puppy RBF Broadway's Blue Opal, J Andrea Gladden
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Poise Shiver Me Timbers, Angie Claussen, Mandy Rose
GRCH BOB GRCH Poise's Sweet Confection, Angie Claussen, Mandy Rose

Berger Picard, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Dutch Shepherd, 3 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes
RCH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Rick Gann
Int. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Rin Tin Tins Chromella, Sunshine Gipson, Jessica Mc Rae
CH BOB CH Herzog Von Haus Der Sicherheit, Marlene Dusty Graham
RCH CH Link Von Huerta Hof, Judith A Malone
RBF Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 13 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Black Oak's Cj, Miranda Greer
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF CH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington
Adult Female Listed Entry
BHF BF Black Oak's Lafayette, Miranda Greer
CH GRCH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler SPOT, Michelle Covington
RCH CH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RCH URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail

Herding Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Dutch Shepherd, CH Mea Culpa Van Neerland
2nd) Australian Shepherd, GRCH Poise's Sweet Confection
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Ci Cymru Ychydig O Ras
4th) La Catahoula Leopard Dog, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
HAIRLESS
BHM BMV BM BOB CH'PR'Poise Settin The World On Fire, Angie Claussen, Mandy Rose

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Horsepower's Run'n On High Octane, Anissa Littlefield
GRCH BOB RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Rick Gann
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOW BOB 'PR'Gg Pretty Lil Liar @ Af, Amanda Angel, Mary Angel
RBFV Gg It's Complicated @ Af Mary Angel, Amanda Angel
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills, Jennifer Jones, Amanda Hill
CH CH Angel Flight's Winter Is Coming, Amanda Angel
RCH CH Cohills Kiowa Cadence, Amanda Hill
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Bur-way Wild Ride @ Cohills, Amanda Hill

Teddy Roosevelt Terrier, 6 Entries
Judge Rick Gann
BHM BM Triple C Twisting In The Wind, Cheryl Wimberly
BHF BF BOW CH Aspen's Mandy, Deborah Botruff
CH CH'PR'Triple C's Red Raider, Cheryl Wimberly
RCH CH Aspen's Lil' Red Rodeo, Deborah Botruff
GRCH BOB GRCH'PR'Aspen's Good Vibrations, Deborah Botruff

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB Fritzfox Still Unwritten Nb, Kimberly Jo Egan, Dan Crutchfield

Terrier Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Rat Terrier, 'PR'Gg Pretty Lil Liar @ Af
2nd) American Hairless Terrier, CH'PR'Poise Settin The World On Fire
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Aspen's Good Vibrations
4th) American Pit Bull Terrier, RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON

Companion Dogs

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male BM Listed Entry
CH Invalid Entry
GRCH BOB USR UFR GRCH Viva Glitz And Glamour, Debi J Golden And Viva Wittler

English Bulldog, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Rick Gann
GRCH BOB GRCH Windamers Viva Las Vegas, Debbie Brazzil
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Draco Noir SPOT-ON, Debbie Brazzil

Pug, 1 Entry
Judge Rick Gann
Adult Male BM BOB CH Dreams Whiskey River, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Rick Gann
Int. Male BM CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez
CH BOB CH Judo's Millions Of Happy Memor, Benita Rodriguez Or Donna Etchinson

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Chinese Crested, USR UFR GRCH Viva Glitz And Glamour
2nd) Pug, CH Dreams Whiskey River
3rd) Poodle, GRCH Windamers Viva Las Vegas
4th) Tibetan Spaniel, CH Judo's Millions Of Happy Memor

BIMBS Rottweiler, CH Lonecreeks Journey Never Stops, Tommye Parker
RBIMBS Rat Terrier, 'PR'Gg Pretty Lil Liar @ Af, Amanda Angel, Mary Angel

View Event >