▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (08/05/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

August 5, 2017

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Haughton, Louisiana

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Ivonka Guardiano Del Sorriso, Tina Frey
CH CA CH El Mesquital Nemesis SPOT-ON, Ronald Ackerman
GRCH BOB CA GRCH El Mesquital Junior De Vulcan SPOT-ON, Ronald K Ackerman

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon

Rottweiler, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Lonecreeks Journey Never Stops, Tommye Parker
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Doberman Pinscher, CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise
2nd) Rottweiler, CH Lonecreeks Journey Never Stops
3rd) Cane Corso Italiano, CA GRCH El Mesquital Junior De Vulcan SPOT-ON

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Michael Heflin
BHM BM BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge Michael Heflin
Int. Male RBM 'PR'3 Color's Bad Moon Rizin, Jessica Mc Rae, Billy Mc Rae
Adult Male GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
BHM BM BOB GRCH'PR'3 Color's All Riled Up, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae

Scenthound Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'3 Color's All Riled Up
2nd) Bluetick Coonhound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Paladin Sweet Love Of Spicehill, Debi Golden

Azawakh, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH BOB GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan, Alberta Evans, R Winn Conaway
RCH CH Youwarou Wa N' Tafouk, Alberta Evans, R Winn Conaway

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Kristull Yamaha, Francie Stull
CH CH Kristull Ocean Tide Dna, Francie Stull
RCH CH Kristull Yuma, Paula Moore, Sandra Moore
RBF 'PR'Siendo's Pinnacles Np Sandra Moore, Paula Moore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Azawakh, GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan
2nd) Silken Windhound, Listed Entry
3rd) Afghan Hound, CH Paladin Sweet Love Of Spicehill

Gun Dogs

Barbet, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Int. Female BF BOB Wookie Blues La Nina, Paula Coats, Willem Coats

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
BHM BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Grindol's A Drop Of Golden Sun, Monica Grindol Dishong

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
CH BOB CH Patriot's Place In The Sun, Jean M Urban
RCH CH Patriot's American Story, Jean Urban

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order
2nd) Standard Poodle, CH Patriot's Place In The Sun
3rd) Golden Retriever, CH Grindol's A Drop Of Golden Sun
4th) Standard Poodle M/C, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
STANDARD
Adult Male BMV BM BOW CH'PR'Foxx's Polished Platinum, Sheila Sweet
TOY
Int. Female BFV BF CH'PR'Southpack's Minnie Pearl Foxx, Sheila Sweet
CH BOB CH'PR'Southpacks Southern Allure, Shari Hebert

American Eskimo, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
MINIATURE
BHM BMV BM BOB CH'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon

Northern Breed Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) American Eskimo, CH'PR'Excel's Rocket Man
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Southpacks Southern Allure

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Michael Heflin
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Pissant Julio Gladden, Charles W Gladden Ii
Female Puppy RBF Broadway's Blue Opal, J Andrea Gladden
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CH Poise Shiver Me Timbers, Angie Claussen, Mandy Rose
GRCH BOB GRCH Poise's Sweet Confection, Angie Claussen, Mandy Rose

Berger Picard, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Dutch Shepherd, 3 Entries
Judge Michael Heflin
CH BOB CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
RCH CH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Michael Heflin
Int. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Nadja Von Haus Der Sicherheit, Dusty Graham
CH CH Link Von Huerta Hof, Judith A Malone
RCH CH Cooper's Memory Vom Rettinghaus, Sunshine Gipson
RBF Rin Tin Tins Chromella Sunshine Gipson, Jessica Mc Rae

La Catahoula Leopard Dog, 11 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM Listed Entry
BHM RBM Black Oak's Cj, Miranda Greer
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH URO1 Dawson Hollow's Simmadown SPOT, Michelle Covington
BHF RBF Listed Entry
CH BOB GRCH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler SPOT, Michelle Covington
RCH CH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Michael Heflin
CH BOB CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RCH URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail

Herding Dog Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) La Catahoula Leopard Dog, GRCH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler SPOT
2nd) Pembroke Welsh Corgi, CH Ci Cymru Ychydig O Ras
3rd) Dutch Shepherd, CH Mac Khalahann's Gloria
4th) German Shepherd Dog, CH Nadja Von Haus Der Sicherheit

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Michael Heflin
HAIRLESS
BHM BMV BM BOW BOB CH'PR'Poise Settin The World On Fire, Angie Claussen, Mandy Rose
Adult Female BFV BF UNJ USA UFA Kvk's Rev It Up @ Bur-way, Debbie Holmes

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Michael Heflin
Male Puppy BM Horsepower's Run'n On High Octane, Anissa Littlefield
GRCH BOB RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Michael Heflin
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Gg Pretty Lil Liar @ Af, Amanda Angel, Mary Angel
RBFV Gg It's Complicated @ Af Mary Angel, Amanda Angel
CH GRCH'PR'Cohills Naughty By Nature, Amanda Hill, Debbie Holmes
RCH CH Angel Flight's Winter Is Coming, Amanda Angel
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Bur-way Wild Ride @ Cohills, Amanda Hill

Teddy Roosevelt Terrier, 7 Entries
Judge Michael Heflin
BHM BM Triple C Twisting In The Wind, Cheryl Wimberly
BHF BF BOW CH Aspen's Mandy, Deborah Botruff
CH BOB CH'PR'Triple C's Red Raider, Cheryl Wimberly
RCH CH Triple C Red Neck Woman Of Ahk, Cheryl Wimberly
GRCH GRCH'PR'Aspen's Good Vibrations, Deborah Botruff

Terrier Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) American Hairless Terrier, CH'PR'Poise Settin The World On Fire
2nd) Rat Terrier, 'PR'Gg Pretty Lil Liar @ Af
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Triple C's Red Raider
4th) American Pit Bull Terrier, RATN CAX URO1 UNJ UWPO UWPCHX GRCH Chavez' Racin With Horsepower SPOT-ON

Companion Dogs

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Michael Heflin
CH Invalid Entry
GRCH USR UFR GRCH Viva Glitz And Glamour, Debi J Golden And Viva Wittler

English Bulldog, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Adult Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Michael Heflin
TOY
BHM BMV BM BOB Brazzils Living A Charmed Life, Ora Mae Hendrix
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Draco Noir SPOT-ON, Debbie Brazzil

Pug, 1 Entry
Judge Michael Heflin
Adult Male BM BOB CH Dreams Whiskey River, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Michael Heflin
Int. Male BM BOB CH Judo's A Precious Gem, Sam Rodriguez
CH CH Judo's Millions Of Happy Memor, Benita Rodriguez Or Donna Etchinson

Companion Dog Group Winners
Judge: Michael Heflin
1st) Chinese Crested, Invalid Entry
2nd) Tibetan Spaniel, CH Judo's A Precious Gem
3rd) English Bulldog, Listed Entry
4th) Pug, CH Dreams Whiskey River

BIMBS German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
RBIMBS Azawakh, GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan, Alberta Evans, R Winn Conaway

View Event >